News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 22 Guests are viewing this topic.

TibiV

#12030
Scenariul cu "clauza de reforma structurala activata" a devenit o Fata Morgana.
Presupunea ca in conditiile in care deficitul bugetar se ducea spre 1% (MTO in engleza = OTM in romana = Obiectivul bugetar pe Termen Mediu) UE ar fi acceptat o suplimentare a defictului cu 0,5% din PIB exclusiv pentru investitii, dar fara depasirea limitei de 3% stabilita de Tratatul de la Maastricht.
De exemplu, daca am fi avut un deficit de 1,2% pe toate celelate capitocole de cheltuieli, UE ar fi acceptat majorarea deficitului la 1,7% cu conditia ca cei 0,5% sa mearga doar in proiecte de investitii.

Dar cum bugetul este prevazut cu un deficit ESA de 2,98% din PIB, nici vorba de "clauza de reforma structurala activata". Si nu se va intampla in nici unul din anii de pana la sfarsitul mandatului actualului Parlament (vezi programul de guvernare).

Asa ca nici o graba, pentru ca de fapt, se va aplica:
Quote• In scenariul fara clauza de reforma structurala activata: An incepere:2023 – An finalizare:2026"

Adica abia peste 6 ani (in cazul fericit) vei vedea primul excavator acolo...  >:(

Detalii despre evolutia (catastrofala) a deficitului structural si recunoasterea chiar de catre MFP a faptului ca nu vor fi bani de investitii decat dupa 2019-2020 gasesti aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=350.msg146512#msg146512
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Bogdan_Cluj

#12031
Nu prea par sa fie informatii noi, este mai mult o sumarizare a statusului pe Comarnic - Brasov, dar e pe subiect, il las aici:
http://www.economica.net/planurile-guvernului-pentru-autostrada-comarnic---brasov_133257.html

pentium10

pentru un ziar local, primarul din Sanpaul, Mures a declarat ca lucrarile sunt in grafic si a mentionat Mai 2018 pentru deschidere

nu a facut referire la constructor si nici la loturi, dar stim ca trei loturi trebuie finalizate pt o deschidere
Nod rutier Aeroport Transilvania -> Strabag -> Geiger (fara nod) -> Astaldi Nod Iernut
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Mai 2018 pare fezabil pentru Iernut-Ungheni. Dar trebuie Geiger sa tragă bine de tot și sa se sincronizeze cu Astaldi pentru nod.

pentium10

vom vedea daca iese tot (proiect, aprobari, am, ac) si primesc ordin de executie lucrari anul acesta in mai, ca au 12 luni executie
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

lupu.irimie

#12035
Gasit astazi in Digi24.

Cine sfantul sunt cei de Alpenside. Este adevarat ce spune Digi24 despre ei!?

http://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/un-off-shore-cipriot-ales-sa-realizeze-o-parte-din-autostrada-comarnic-brasov-671264.

Ceva detalii de pe http://www.mfinante.gov.ro/infocodfiscal.html.
Cineva imi explica si mie cum o firma care se ocupa cu "Lucrari de constructii a proiectelor utilitare pentru fluide" se va ocupa sa faca un segment de Autostrada!!??
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

Dan027

Inca nu avem certitudinea ca se vor ocupa ei de constructie... asteptam reevaluarea ofertelor decisa CNSC.

NGC

DIGI24 a citat Economica, iar acolo stim cine scrie, fara sa se semneze. ;)

CNSC a dat deja verdictul si trebuie reevaluata doar oferta STRABAG. Am scris in Ianuarie despre asta, deci cautati in mesajele anterioare.

infraAdi_ro

Suprize Suprize :) Lot Maltauro

Am trecut prin zona si am vazut activitate si hop 2-3 poze(pozele sunt de dimineata cand am plecat spre cluj si dupamasa cand m-am intors).

Cred ca sunt descarcari arheologice





Drum tehnologic din drumul national spre autostrada in zona Topa







Km 17+550 scrie pe acest tarus



Din cate am vazut este o foreza pentru piloti



Organizare de santier la Nadaselu spre iesire unde sunt dezmembrarile(nu am vazut pe nimeni pe acolo,probabil inca nu sunt functionale birourile)



PS Acuma bine ca stiu ca se lucreaza, o sa fac mai multe vizite pe acest santier.

Romania are un viitor doar daca are prezent!

TibiV

+1
:cheers:

Sa dea Domnul sa ai multa treaba acolo... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

infraAdi_ro

Sa dea Domnul sa termine proiectarea si sa se dea toate avizele cât  mai repede pentru a nu tine pe loc inca un santier din cauza birocratiei.Inceputul e promitator.....
Am auzit si din alte surse ca se încearcă trecerea tronsoanelor Nădășelu -Bors pe fonduri europene....poate de aia întârzie si licitatiile....
Romania are un viitor doar daca are prezent!

ciprebbe

Piloți de test, se verifica dacă e o soluția din proiect. DE sapt trecuta au început cu drumurile de acces
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dumbravaandrei

Faine poze euromanu!!!!
Hai si cu podul minune!!! ca altfel o sa ajungem la cea mai mare infrastructura de muzeu de autostrada...

Ionut

Pai și lotul asta tot muzeu va fi. Ca în nord nu are nod. Ahahaha ce drăguț.

Ionut

Viitorul muzeu la inceput de drum - lotul Maltauro.