News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 19 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Nu se poate largi Popasului. Cel putin nu fara exproprieri scumpe (cladiri noi).
In schimb s-ar putea face o noua sosea in lungul CF, intre Soseaua Pipera si Strada Gherghitei. Dar pentru asta, pasajul de pe A3 care va traversa CF ar trebui sa aiba deschidere putin mai mare pentru a supratraversa si viitoarea strada.
Aceasta bucata ar face parte din "suspendata lui Oprescu"
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


voicul

Probabil cand dau drumul la A3 o sa programeze semaforul sa treaca 6-7 masini. Nu inteleg ce se pun atatea probleme pe tema asta. ;)
Romanii au inceput sa se obisnuiasca sa stea pe autostrada (vezi intrare B de pe A1 - cam de 1km e coada mai in fiecare seara)

Si daca ar mari la 2 benzi Str Popasului si ar incepe acum (desi nu s-a pus problema de asa ceva, deci aprobari, AC, contestatii, deci ani - vezi FDG ca e in buget, discutat si tot nu se intampla nimic) probabil ar termina cu putin inaintea A3, cand traficul cel mai mare se va duce in Petricani.

paulmare

Quote from: adrian-FSB on October 19, 2016, 08:57:27 AM
Salut tuturor.

Am o intrebare: nu sunt planuri pentru largirea Str Popasului la 2 benzi pe sens? Ar fi foarte utila aceasta largire ar lega A3 de pasajul Pipera si ar facilita accesul spre/din centrul Bucurestiului pe la Ambasada Chinei si Bd Aviatorilor.

Multumesc
Nu mai are cum
Nici nu a fost vreodata in plan asa ceva, erau zburatoarele lui Oprescu de la pasajul Andronache paralel cu CF pana la Petricani, si Pandele avea planurile lui cu bulevardele lui (Octavian Goga si inca unul)  sa ii multumeasca pe "retrocedatii"din zona, pacat ca nu mai e harta, astea trebuiau sa ramana drumuri secundare 
drumul peste calugarul deversor de la balta rosia a avut o singura banda pana acum cativa ani (cred ca 8?) si cand l-au reconstruit sa suporte 2 benzi - a durat cateva luni in care a fost inchis complet :) la fel la pipera tunari deversorul de ape mari de la mega image - cate luni a fost inchisa complet circulatia acolo sa il schimbe de la 2 la 4 benzi ?
Mai repede ar termina descarcarea A3 in Gherghitei si Petricani

bridge

#11134
 :cheers: Hai ca s-a facut anu' de cand TREBUIA  :bash: finalizat SF'ul pt. tunel Meses!

Ionut


NGC

Quote from: adrian rosca on October 14, 2016, 03:51:36 PM
Anunt public reconsiderare decizie privind proiectul deciziei etapei de incadrare pentru proiectul ,,Construire Autostradă Bucureşti–Braşov" privind modificările propuse proiectului pe sectorul 1A București - Moara Vlăsiei tronsonul cuprins între km 0+000 – km 3+325, Nod Centura București km 6+500 și Nod Moara Vlăsiei km 19+500, titular Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România S.A.
Oare despre ce modificare este vorba?

In 19 Septembrie au decis ca modificarile aduse implica necesitatea reluarii evaluarii asupra mediului.
CNADNR a contestat si ieri au decis ca totusi nu se supun evaluarii impactului asupra mediului si nu se supun evaluarii adecvate. ;)

Eurocopter

S-a filmat astazi din avion Suplacu de Barcau-Bors. Corsan si-a cam golit cele doua organizatii de santier, insa lucreaza timid la viaductul de la Suplacu de Barcau, probabil cat sa nu ofere motiv de reziliere.

Bulwyn

Ar putea cineva sa clarifice cum sta treaba cu AC pe acest lot (suplacu-bors)? Ce pot sa lucreze si ce nu? Multumesc in avans 😊

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Ciprianul

E ciudat ca am așteptat atâta timp mobilizare din partea constructorului și acum nu au AC fi ciudat și frustrant
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Iceman

Eu unul incep sa detest aceasta telenovela Corsan.....Si nu prea vad un happy end...Nu degeaba suntem codasii europei.

Iceman

Cred multi dintre noi ar fi fost mult mai incantati daca Salini ar fi lucrat la acest tronson.................... :lol: :lol:...Eu sigur eram mai multumit :)

bridge

Quote from: Bulwyn on October 20, 2016, 07:52:44 PM
...cum sta treaba cu AC pe acest lot (suplacu-bors)? Ce pot sa lucreze si ce nu? Multumesc in avans 😊


Tocmai azi li s-a returnat(spre completare) documentatia in vederea reconfirmarii autorizatiilor existente din 2011.Pot lucra la Viaduct Suplacu precum si la alte poduri unde au remedieri cf expertiza.

alecu26

#11143
Bridge....Aceste returnării par forțate cumva. Adică genul dau bulită documentația intenționat.  Ca după aia ei sa para nevinovați.  Noi vrem sa lucram....dar nu reușim.
Drumurile noastre POATE;

bridge

Probabil...da si comunicarea pe tema AC a avut mult de suferit...foarte ambiguu..multa vreme li s-a dat de inteles c-ar fi valabile AC-urile vechi.