Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 8 Guests are viewing this topic.

cmd

"Si PODUL, cat costa PODUL" ?    :headbash:

ciprebbe

Stai ca la pod se descopera una alta ca e facut de Bechtel.
Cele 4 pile lipsa "de pe uscat" dinspre lotul UMB au forajele deja facute. Chiar si armaturi pt pile s-au gasit la Savadisla plus cateva tone bune materiale pt umpluturi si sorturi.
Ce e "de bine" in toata ecuatia - termenul de executie va fi sub 12 luni. 
Cu alte cuvinte "se lucreaza" deja la pod doar ca noi inca nu vedem  :lol: .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

aditd

Foarte tare noua perspectiva desi de la 2x asta:
1. Am crezut ca sunt in NFS cand aveai masina aia in fata.
2. Da o senzatie ca iti rupi masina pe meleagurile alea. Nu ca la 1x s-ar simti mai bine prin drumul ala de pamant :)



ciprebbe

In paralel avem si filmarea din drona pana dupa padure.

http://www.youtube.com/v/QvQg_8BMdP4

O sa procesez si la 2x pt cei "grabiti".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Link-ul pentru redarea la viteza 2x.


.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

Multumim Ciprebbe.... :gj:...
Se vede un pic de progres in zona padurii 8)
Alunecarile intre viaductul 4-5 nu prea arata bine.....
Daca UMB ar intra cu vreo 20-25 de excavatoare in zona padurii sigur progresul era altul O:-) :)

ciprebbe

Progresul ce il vezi e dupa 11 zile de munca de la ultima filmare.
Sunt 18 excavatoare pe zona, nu e loc de mai multe pentru ca sirul de basculante ajunge sa se blocheze.
Daca tine vremea cu ei nu imi fac griji pt UMB cu mutatul dealului. Sa vedem cand dau de izvoare ce se intampla(eu stiu de 3 buc deja pe zona aia).

Alunecarile dintre 4 si 5 sunt lasate intentionat la monitorizat :) (coafura rezista :lol:)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

SILVIUFG

In sfarsit o padure taiata pentru ,,noi". Multumim @ciprebbe.

Iceman

Ii bine ca rezista coafura :lol:...Marea dilema este pana cand ???.....Recunosc ca nu mas fi gandit ca UMB ar lucra acolo pe acea portiune de 1km cu 18 excavatoare.....
Bravo UMB sunt convins ca este singura firma din Romania care are o infrastructura propie bine organizata pusa la punct capabila pentru a construi autostrazi de calitate si capabili de predat conform termenului de executie.

vicmures

#9716
Stie cineva ce se mai intampla cu lotul Târgu Mureș - Ungheni (4,5 Km) + Drum de legatura (4,7 Km), pe care trebuia sa-l construiasca Asocierea Lemacons SRL - Vega 93 SRL - ARCADA SRL ?
Stiu ca a fost reziliat, dar doresc sa stiu daca se intentioneaza din nou licitarea lotului sau s-a renuntat de tot la acest lot ?
Avand in vedere ca UMB are utilajele aproape (pe Gilau-Nadaselu), si ca procedura de licitatie ar putea tine destul de mult (cel putin pana termina lucrarile la Gilau), cred ca ar fi un context chiar bun pentru participarea UMB la o eventuala licitatie pe Târgu Mureș - Ungheni.

adiarc

Multumesc Cip...cu adevarat magnific....jos palaria pt tine,dar mai ales pt UMB...au brevetat cu succes conceptul de - santier farmacie.Nu ma satur de aceste filmari niciodata.

multumesc cerului ca a castigat UMB aceasta licitatie ,dar mai ales multumesc ca nu au castigat altii,gen Salini-Impregilo...toate debleele s-ar fii transformat in ramblee...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Si daca nu e cu suparare  din partea autorului ca am "imprumutat" poza live de acum cateva minute



Acolo sus in deal e santierul UMB-ului de la padure. Cam asa arata azi 24 mai 2016 :o .

Iarna nu-i ca vara  :)))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Unde ?
Se vede ceva in poza, ca eu nu prea imi dau seama ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)