News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 29 Guests are viewing this topic.

Germany

Știu, dar am înțeles că în următoarea lună ar trebui să iasă AC pentru zona Holdea.
Bineînțeles dacă sunt și plătiți (cum au fost anul trecut) cei de la Comsa....poate poate....

O seară bună

Iceman

Ciprebbe.... :cheers: :cheers:...Ai dreptate acest lot sa miscat foarte putin in comparatie cu anul trecut....Multe lucruri sar fi putut face anul asta pana acum...

Dominik

^
Exact, anul trecut nu i-a bagat nimeni atat de mult in seama pe Comsa, concentrandu-se mai mult pe deschiderea bucatii de lot 2, dar au avansat surprinzator de mult in 2016, in schimb in 2017 sunt o dezamagire....super imagini Ciprebbe !!!...azi ne pui si filmarea de pe lotul 4 ???

P.S. La 8:57 nu apare Rocklee cu Loganul rosu pe filmare ?  :)
You're in Steelers Country

rocklee


ciprebbe

^ Cand il prind pe Rocklee il iau in prim plan, la cate eforturi depune sa ne aduca poze.

In alta ordine mult anuntata alunecare masiva de la Aciliu (max2luni conform CR) nu are loc? vad ca dealul se incapataneaza sa reziste desi peisajul e dezolant. Fara lipsa de intretinere "sta bine".
Cnair se aude? facem ceva sau doar il monitorizam?



Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pasadia

^ de la 18:20 apar imagini de la est de nodul Apoldu de Jos.
Cat priveste filmarea - eu nu inteleg de ce insista pe versantul nordic. Panta e mai mare pe partea sudica, impactul ar fi mai puternic acolo (datorita prezentei CF200). Stiu, in imagini nu pare tragic, mai ales ca nu exista rigole rupte si acea plasa intinsa - dar eu imi amintesc ca pe acea parte au existat alunecari care au umplut rigola cu pamant si l-au adus pana in marginea carosabilului. Ba chiar pe partea aceea imi pare ca banda de urgenta prezinta distorsiuni (care nu exista pe sensul spre Sebes).

Dar ma rog, fiecare cu prapastia lui.

athosga

#34431
Salut!

Ma tot uit la filmarea nodului Holdea din aer si am o intrebare (probabil a mai fost pusa, scuze): eu zic ca este posibila deschiderea circulatiei cu mult inaintea finalizarii intregului nod in felul urmator:
1. Se finalizeaza sensul giratoriu si se conecteaza (provizoriu) DN-ul in giratoriu.
2. Se finalizeaza breteaua intre autostrada si giratoriu (circulatie in ambele sensuri)

S-ar putea da circulatiei in momentul acesta!

3. Se finalizeaza supratrecerea si se conecteaza la sensul giratoriu.
4. Traseul DN-ului se schimba pe supratrecere.
5. Se sapa la vechiul traseu al DN-ului si se finalizeaza nodul.

Nu se are in vedere ceva de genul asta? In felul asta am putea circula acolo inca de anul asta ca cea mai in urma este finalizarea acestul nod.
Eu chiar vad un semn ca se vrea ceva de genul asta. Ma refer la peticul de pamantul pus langa DN (mie mi se pare fundatie) chiar acolo, unde DN-ul trece "peste" autostrada. Parca acolo se are in vedere o usoara corectare a traseului DN-ului catre viitorul sens giratoriu. Ma insel oare?

In ceea ce priveste filmarea: poate ca nu prea au avansat lucrarile in ultimele luni (ultimul an), insa eu consider un semn bun ca ACUM se lucreaza la toate punctele critice.

rocklee

#34432
imagini de la holdea .... primite pe fb de la un prieten al forumului ...











deci in zona holdea se lucreaza ...
:) :)

gdaniel

Asta inseamna ca au nevoie de umplutura undeva... probabil intre ecoducte sau la nodul Grind...

AUT_XY

#34434
Quote from: ciprebbe on June 06, 2017, 07:02:41 PM
LD3

Is this the LOT 3 would/could/sould be openend in August 2017 ? :O

voicul

Not a chance. Maybe in December 2017.

cristi5

#34436
Quote from: athosga on June 07, 2017, 12:50:28 PM
Ma tot uit la filmarea nodului Holdea din aer si am o intrebare (probabil a mai fost pusa, scuze): eu zic ca este posibila deschiderea circulatiei cu mult inaintea finalizarii intregului nod in felul urmator:
1. Se finalizeaza sensul giratoriu si se conecteaza (provizoriu) DN-ul in giratoriu.
2. Se finalizeaza breteaua intre autostrada si giratoriu (circulatie in ambele sensuri)

S-ar putea da circulatiei in momentul acesta!

3. Se finalizeaza supratrecerea si se conecteaza la sensul giratoriu.
4. Traseul DN-ului se schimba pe supratrecere.
5. Se sapa la vechiul traseu al DN-ului si se finalizeaza nodul.

Interesanta idee! O problema ar fi la (1) cu conectarea provizorie e DNului la giratoriu. Vezi aici
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg151869#msg151869

DNul actual e cu 15m mai sus decat giratoriul. De aceea giratoriul e proiectat la o distanta "respectabila" de punctele la care va fi conectat de DN. Pentru o astfel de coborare e nevoie de o anumita distanta. Ar fi cateva zeci de metri de drum nou undeva langa DN actual (in nord, intre sapatura actuala cu culeile si DN) care
- s-ar folosi doar cateva saptamani pana s-ar deschide pasajul
- cred ca ar fi f greu de conectat la giratoriu fara sa interfereze nici cu breteaua si nici cu constructia overpass-ului. Aici se vede ca intre DNul definitiv si bretea e un unghi de vreo 80 de grade in giratoriul care are raza mica... DN-ul temporar pe care il propui ar fi intre ele, or nu vad cum un TIR ar putea lua curba la dreapta sa intre din DN-ul temporar pe bretea.

In al doilea rand exista o mare retinere la darea in folosinta a loturilor incomplete. Abia au deschis la Margina, unde restul de 10 km ai lotului se vor deschide peste cativa ani buni. Aici ar mai fi din lot vreo cateva sute de metri de autostrada (cel mult de la capatul bretelei pana la rapa din capatul lotului) si un overpass, care se pot realiza in cateva saptamani.

ciprebbe

Orice modificare "provizorie" trebuie facuta cu AC  ceea ce inseamna alte luni pierdute :)). Se face varianta finala si gata nu ai e loc si timp de improvizatii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

Prefer drona ca iese filmarea mult mai faina. :)

Mai e mult pana departe. Am numarat 6 sau 7 stalpi pe traseu. Dealul ala ... poate chiar 12 luni, pana se face loc la o autostrada.

La min 3.56 - 5.07, care e problema de nu se face nimic?