News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

gdo

horatiu.cosma si eu am avut o problema azi la fotografiat in zona structurii pe lotul 1... se pare ca desi ar trebui sa se laude cu lucrarile in general antreprenorii nu sunt prea entuziasmati sa ne vada cu aparatul foto in apropiere de santiere... cel mai probabil ar trebui sa ne gandim la niste acreditari altfel..si eu cel putin..o sa ma gandesc  de doua ori innainte sa mai merg sa fac un fotoreportaj pe traseul viitoarei autostrazi...bine eu am renuntat si am plecat innainte sa se incinga spiritele...

horatiu.cosma

Nelipsitii stalpi.

O privire inapoi spre lotul 4.

Si am ajuns la 3.

Scuze calitatea unor astfel de imagini, imi mai face din cand in cand figuri telefonul,
si nu imi dau seama din cauza soarelui care bate in ecran. Avem deja de la inceputul lotului balast stabilizat.



Am ajuns la nodul Decea, cu terasamentul de la viitoarea supratraversare de o parte si de alta.





horatiu.cosma

Nici eu nu prea inteleg ratiunea. TS a lucrat excelent, doar motive de lauda, de ce nu ar vrea sa facem poze si sa ii laudam? Eram pe DJ-ul din nodul Aiud, am scos telefonul sa fac o poza la pilele supratraversarii si la pilele podului peste Mures, si a aparut cineva, m-a prins de mana, a vrut sa imi ia telefonul, a folosit cuvinte nu chiar potrivite. Nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva.

gdo

la mine au fost Toate bune si frumoase am parcat masina..m--am dat jos nu mi-a avut nime treaba..m-am "holbat" pe acolo si eu un pic...ei asta pana am scos aparatul foto din geanta..a inceput unu sa se agite sa strige catre paza...sa vina...atuncea am renuntat mi-am adunat sculele si m-am retras lasand omul sa se agite in continuare. mentionez ca si eu eram pe domeniu public..nu pe drumul lor tehnologic, dar in apropiere de structura la care lucrau...in fine oricum ca si concluzie ne v-a fi destul de greu de fotografiat lucrarile,...cel putin eu am un parat destul de scump..si nu cred ca o sa risc fara o autorizatie sa mai ies in teren cu el..ca nu sti peste ce cioban dai.,...

horatiu.cosma

Supratraversarea autostrazii in stanga, iar in dreapta se continua pana intr-un giratoriu care inteapa DN 1.

Privire spre lotul 4, cu viitoarea supratraversare in plan apropiat.

Acolo vor fi bretelele de intrare spre Aiud, respectiv iesire de pe A10 pentru cei care vin de la Turda.

Continuam.

Breteaua de iesire de pe A10 pentru cei ce vin dinspre Turda.

Inainte.


Deja avem participanti la trafic :).

Un mic debleu.


Cateva utilaje parcate, dar majoritatea erau in teren.






Mai departe.


Structura de care ziceam, care probabil va facilita accesul spre terenurile din zona. S-a inceput cofrarea uneia din culee.


Privire inapoi, aici o sa mai trebuiasca ridicat terasamentul vreo 4-5 metri.





horatiu.cosma

Inainte.

Terasamentul e aproape sus aici.


Privire inapoi.

Si am trecut DN 1, privire inapoi cu terasamentul.

Podetul 95% finalizat prin care va fi deviat DN 1.






In continuare, terasamentul e aproape sus.

DN 1.


horatiu.cosma

#3576
Inpoi, inspre DN1.

Si continuam pe langa terasament.


Privire inapoi.


SNDPS(structura neidentificata de pe santier) ar putea fi o trecere pentru drumul ce iese din DN1 si traverseaza CF, sau pentru un curs de apa.
Traversarea CF.

Iesirea/intrarea din/in DN 1.

Curs de apa, momentan secat.

SNDPS :).

Cursul de apa se termina intr-o structura tubulara, exact la baza acestui podet, la 2 metri sub mine. Dar nu imi vine a crede ca fac un podet de asa dimensiuni doar pentru acel raulet(secat).

Am trecut de CF, si am ajuns la terasament(privire spre podul 1 de peste Mures).

Privire inspre CF.

Capat de terasament inainte de CF.





horatiu.cosma

Ne indreptam spre primul pod peste Mures.



O privire inapoi.

Si am ajuns.

Multe masini de GL.

Terasamentul inspre CF.

Podul.









horatiu.cosma

Culeea dinspre al doilea pod.

Privire inapoi.

Si o luam inspre al doilea pod, terasament si balast stabilizat pana departe.


Privire inapoi.

Seceta mare.



Parca arata mai bine balastul UMB-ului.


Mai departe.



Ne apropiem de debleu.






horatiu.cosma

Am coborat de pe terasament chiar inainte de debleu, privire inspre primul pod.


Debleu.


Inainte.

Am ajuns in zona cimitirului de la Gambas, adica aici

Privire spre primul pod.

Spre al doilea.

Mai departe, aici s-a escavat puternic, si inca mai e de lucru.






horatiu.cosma

O ultima poza din zona debleului.

Viaductul care se termina cu al doilea pod peste Mures.


Dupa un ocol pe la podul vechi peste Mures, am ajuns in zona asta.

Inainte pe acelasi drum, am ajuns la nodul de la Aiud. Singura poza aici, fiindca situatia a degenerat. Ce pot sa zic e ca terasamentul autostrazii pana in culeea podului peste Mures e pana sus, s-a facut devierea DJ-ului pe care sunt pe un podet finalizat, bretelele sunt aproape sus, iar pilele supratraversarii care se continua pana dupa CF sunt finalizate, isi asteapta grinzile. Ce pot zice, doar vesti "proaste" si un peisaj "dezolant" care sa ii faca pe TS-isti sa ma impiedice sa arat lumii asa ceva...



Mai departe, spre Aiud, terasamentul era foarte sus, dar nu mi-am dat seama daca era finalizat. Se vedea un podet in departare, dar de asemenea, nu stiu sigur daca e sau nu complet. Cam atat.

rocklee

multumim horea ...pentru foto reportaj ...si dedicarea ta ...felicitari ...o coca cola rece pentru tine si in cinstea ta....imi pare rau pentru ce ti sa intamplat ...mai sunt uni in loc sa munceasca pentru ce sunt platiti se ocupa de cei care privesc ..... :gj: :thumbsup: :cheers: :cheers:

horatiu.cosma

Asta e, prea bine mi-a mers pe lotul UMB-ului, trebuia sa se mai intoarca roata. Sper sa nu faca contestatie la CAB Tirrena pentru Nadasel-Mihaiesti :).

alin_simeriaveche

#3583
Am un amic ce lucreaza la statie de betoane Pomponio Decea. Ei se ocupa de tot ce inseamna betom pe lotul 3. A incarcat un video. L-am rugat sa mai incarce poze. Mi-a spus ca o sa faca si o sa roage si pe alti colegi acelasi lucru. Mi-a spus ca TS a trimis o gramada de camioane acasa. se apropie de final cu terasamentele dar si banii incep sa se termine. "au luat bani din banca" pt plata lucrarilor din ultima perioada..asa s-a exprimat prietenul


https://www.facebook.com/cristi.humaila/videos/915208595240601/

TibiV

#3584
You've done my day, Horatiu..   :)

.@ cutter, ionut, eurocopter.. 
Quote from: gdo on September 19, 2015, 09:57:00 PM
horatiu.cosma  cel putin..o sa ma gandesc  de doua ori innainte sa mai merg sa fac un fotoreportaj pe traseul viitoarei autostrazi...bine eu am renuntat si am plecat innainte sa se incinga spiritele...
Asta este foarte grav.
Dacă acceptăm descurajarea.
Nu a fost nimeni dus cu capul să se dea lovit la Deveselu. Siguranță (inter)naţională.   
Măi frate, dar la autostrăzi ?!..  Nu este Peneemunde !

Voi aveţi relaţii cât de cât cu firmele astea. Nu puteti vorbi cu ei să îşi instruiască paznicii ?
Dacă ajungem să ne fie teamă să scoatem telefonul din buzunar..  . :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)