Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

alexV

asa cadre mira-m-as sa nu apara si prin presa. super!

am in vedere un drum pe miercuri, si vreau sa te intreb daca ai ajuns pe inaltimi cu masina pe drum de hotar, ori ai urcat pe jos? e moale terenul, sau doar zona viaductului pare mlastinoasa?

rocklee

danny de unde ai facut pozele ...din helicopter  :o

Danny550394

Quote from: TibiV on August 24, 2015, 10:43:17 PM
LE De ce spui că e mişcare slabă la Porr? Sunt multe utilaje... Stăteau ?

Se lucra exact cat vezi in poze. In poze apar toate utilajele de pe santier.

Ca sa-ti faci o idee.
Poze de peste deal spre A3 (in spatele centrului logistic Kaufland, Turda).



Danny550394

Quote from: rocklee on August 25, 2015, 08:37:39 AM
danny de unde ai facut pozele ...din helicopter  :o
:lol: Am cautat cel mai inalt deal din zona si in functie de infrastructura urc pe jos sau cu masina.

Cozak

Excelente pozele, efort binemeritat. Nu e usor sa te urci pe toate varfurile dar pentru niste perspective asa faine merita :gj:.

dr4qul4

De la distanta aia, cred ca folosesti un tun. Nici anticul meu DSLR nu apropie atat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

trifuhoria

Completez cu cateva cadre "de la sol". Ieri 24.08.2015
Relocarea DN

nimic nou

Zona viaduct mare....miscare slaba


Zona de sud a lacului stejeris...abandonata

Terasamentul viitoarelor bretele de le Decea...nu se lucreaza


LOT 3
se lucra la terasamente inainte si dupa supratravesrarea Dn-ului





LOT 2

par sa fi inceput constructia unui drum tehnologic si ceva decopertati in zona Transavia, dar tot ce am vazut era in departare si nu comfirm 100%


LOT 1, zona Lancram, "zero miscare"



O zi buna tuturor

A656

pe lotul 1 cateva basculante si cateva excavatoare fac acum praf mare... din directia A1 pana la DN1 in dreptul lukoil

cutter

Găsiți răspunsuri la unele întrebări legate de Sebeș-Turda aici, dar și refuzul nejustificat al CNADNR de a răspunde altor întrebări.

A656

LOT 1, ieri 26.08.2015 ora 17:00










Europiu

Quote from: cutter on August 27, 2015, 12:13:08 AM
Găsiți răspunsuri la unele întrebări legate de Sebeș-Turda aici, dar și refuzul nejustificat al CNADNR de a răspunde altor întrebări.

Daca nelamuririle mele sunt deplasate, imi cer scuze anticipat! Dar din raspunsurile lui Neaga vis-a-vis de A10, eu inteleg urmatoarele:

1) practic, exista AC valabila doar pentru 4 km pe lotul Porr. Unde exact e zona aceea? Pe langa Stejeris?
2) in lipsa AC-urilor, practic aproape tot ce s-a construit pana acum este ilegal. Culmea, cum spunea cineva mai demult, cu binecuvantarea unui comisar european. Cu alte cuvinte:
2a) orice decontari pe constructie (nu proiectare) in afara celor 4 km sunt nejustificate
2b) daca locuitorii din Gambas decid sa intre cu buldozerele peste lucrarile TS, pot fi acuzati doar de intrare abuziva pe domeniu public, dar nu de distrugere a unui bun public intrucat acesta din urma este ilegal plasat acolo.

Ziceti ca vorbesc aiurea? Nu dati cu pietre! :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alexV

Quote from: Europiu on August 27, 2015, 12:29:10 PM
2) in lipsa AC-urilor, practic aproape tot ce s-a construit pana acum este ilegal. Culmea, cum spunea cineva mai demult, cu binecuvantarea unui comisar european. Cu alte cuvinte:
2b) daca locuitorii din Gambas decid sa intre cu buldozerele peste lucrarile TS, pot fi acuzati doar de intrare abuziva pe domeniu public, dar nu de distrugere a unui bun public intrucat acesta din urma este ilegal plasat acolo.

Pai ai inteles bine.
Pentru constructie fara autorizatie or primi avertisment si amenda, nu e capat de lume. Iar locuitorii din Gambas sunt dintre cei mai cumsecade oameni. Cand e nevoie dau dovata de spirit civic si organizeaza un protest pt binele comunitatii. Am intalnit ieri un domn in etate, camasa si pantaloni la dunga, traversand pe jos mega-debleul prafuit si accidentat din nordul satului. Ne-am salutat amabil, nu parea genul care sa demoleze cu buldozerul.

Poze mai jos.

alexV

Miercuri, 26 aug, loturile 4 si 3, directia de deplasare:  Turda - Sebes.

In spate la Kaufland, structuri ale nodului rutier:










alexV

Urmeaza traversarea dealului





Viaductul mare a fost pozat excesiv, nu mai insist. Devierea DN e in acelasi stadiu pe care il stiti. Aici e tersamentul din continuarea viaductului


alecu26

Totuși sunt progrese la Porr.  Mai ales pe partea de terasamente. Ar trebui sa vedem asfalt masiv în curând. Sau măcar balast stabilizat..
Drumurile noastre POATE;