Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Multumim mult, super pozele. Fata de data trecuta s-a avansat foarte bine. Zic aceeasi chestie ca si pe Lugoj-Deva. Ne-am tot pus probleme ca va fi gata lotul 4, dar nu va fi functional, fiindca TS nu va termina destul de repede in zona nodului de la Decea. Eu cred ca prima data vom circula pe Decea-Aiud, si abia apoi pe Decea-Turda.

yetiman

Din fericire, lotul 3 are noduri la ambele capete (in fine, la Aiud, aproape de capat). Asa ca poate fi folosit imediat ce e gata si nu depinde de nimeni.
Dar sa nu ne bucuram anticipat... (am inceput sa fiu pesimist). TS a inceput cu terasamentele si sta ceva mai slab la lucrari de arta. La Porr e fix invers.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

gdo

In timp ce pe unul din loturi ne bucuram de primul asfalt..pe un alt lot ne bucuram, in urma cu o saptamana ce e drept, de primele decopertari mai serioase...iar pe un alt lot...nu avem nici macar un utilaj in teren...jalnica situatie...dar speram sa inceapa si sa traga tare sa recupereze cel putin un pik...

DUDDY

Precizez ca pe lot 3 nu este strat de asfalt ci doar emulsie. Elion ai fost mai "harnic" decat mine cu pozele (doar ce am ajuns acasa de la pozat).
Maine o postez si eu ceva poze cu ceva completari .
P.S. Nu am cablu de date la mine.

DUDDY

Cateva poze de pe lot 3.
Pasaj DJ107E

La relocari nu s-a facut nimic.

Tersamentu creste, vedere spre Teius.


Pasaj rutier Aiud-Gambas-circulabil

Nod rutier Aiud.



Pasaj peste CF nod rutier Aiud.


Primul pod peste Mures



Zona cuprinsa intre Ganbas si al doilea pod peste Mures.



Podul 2 peste Mures.




elion

Mulţumim DUDDY ! Referitor la relocări - ieri am observat câteva găuri circulare betonate cu diametrul de 40-50cm şi peste 1m adâncime în dreapta drumului tehnologic (pe sensul Sebeș-Turda), precum și sălciile de pe noul culoar tăiate.

Cozak

#3321
Excelente poze DUDDY!Se lucreaza in ritm bun ceea ce e de bine.TS lucreaza intai terasamentele apoi, o sa vezi, cat de repede pot termina si lucrarile de arta.Dar mai e pana acolo.Relocarile in schimb au ritmul lor.Care ritm? :o

alecu26

hai ca si din aceste poze se clarifica si misterul lungimii podurilor de la interiorul curbei versus exteriorul.

1. As pune pariu (nu e clar din poze dar inginereste asa ar trebui sa fie) ca pozitia pilelor este facuta începând cu zona Muresului, in albia minor. Acolo pilele sunt aliniate pe ambele sensuri cu directia de curgere astfel incat sa se produca turbulente cat mai mici, si si gâtuirea sectiunii libere de scurgere sa fie cat mai mica.

2. Ambele poduri au aceasi raza, si sunt de fapt identice. S-a mutat centrul cercului.  Acest lucru se vede si in forma celor 2 culei...care sunt decalate. Culeile de pe sensul Turda-Sebes sunt ""dupa"" ""in exteriorul"" culeilor de pe sensul Sebes Turda, daca privim de undeva din mijlocul podului. Acest lucru se intampla deoarece culeile sunt de fapt perpediculare axul autostrazii, si nu oblice. De aceea, decalarea este mai mica la culea imediat de langa Mures, culeea Sebes, fata de culea Turda, unde diferentele se cumuleaza.

3. Cat priveste in interiorul aceluiasi tablier de pod, de pe un sens, diferentele se compenseaza la imbinarile intre grinzi. Grinzile sunt identice din motive tehnologice. Dar predalele pe zonele de imbinare sunt mai mici la interior si cresc spre exterior. (sau zonele monolite)
Drumurile noastre POATE;

trifuhoria

Salutare colegi, sambata nu se lucra pe nici un lot, probabil din cauza sarbatorii. Azi dimineata singurul punct in care se lucra intre turda si sebes era capatul lacului de la stejeris, dinspre aiud. Am trecut pe la 9 am si in ciuda ploii torentiale, se turna beton cu cateva cife la structura podului care va deservi DJ din acea zona.

Daniel_I

#3324
Salut,
Astazi, Sambata dupa masa, se lucra in zona digului peste raul Ampoi. Faceau un pilon pentru traversarea digului si a raului.
In zona centrului administrativ al Pizzaroti & Pomponio mai era ceva miscare de utilaje, dar slaba.



Zona marcata cu verde pe harta, intre raul Mures, si traversarea peste Ampoi, punctul rosu, este decopertata, pamantul este tasat.




On The Road

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Daniel_I

Quote from: TibiV on August 22, 2015, 06:42:02 PM
Prima poza este de la Ampoi ?
Toate pozele sunt din zona digului Ampoi.
On The Road

Danny550394

Pe lotul 2 Aktor lucreaza timid in zona Santimbru.

Lotul 3 Tirrena Scavi.
Groapa de gunoi de la iesirea din Aiud spre Cluj care se afla exact langa drumul de acces spre autostrada a fost ecologizata.

Drum de legatura. Trecerea peste calea ferata.

Lucrari zona Gambas

Intre Gambas si Decea






Inainte de traversarea peste DN1 inainte de Decea.

Dupa traversare.



Danny550394


TibiV

#3329
Pasajul peste CF chiar mă îngrijorează....
Bine că terasamentul este sus , dar nici urmă de elevaţii... :(

LE De ce spui că e mişcare slabă la Porr? Sunt multe utilaje... Stăteau ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)