Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

delacroix


alecu26

Delacroix....de acord cu inundatia. A fost in 70.

Dar pun aici lungul de pe proiectul SF, in care e marcata cota de 2%, adica nivel apa cu revenire odata la 50 de ani. Si se vede padurea de podete din 200 in 200 metri.








De zone inundabile scrie prin avizu de la Apele Romane, sau ala de mediu...sau pe undeva. Sigur am citit.


Drumurile noastre POATE;

Danny550394

Poze de astazi. Lotul 4 PORR. Probabil va fi cel mai fotografiat Lot de pe A10.







Daca nu stiti unde's grinzile  :D



Lacul Stejeris





Danny550394

Lotul 1 Paraul Iovului. Locul nodului Alba Nord.


Lotul 1 este delimitat pe toata lungimea lui.

Atila60

Bravo si succes in continuare se vede ca se lucreaza destul de bine.Felicitari Danny 550394 pentru foto.Multumim .


Ionut

Multumim sponsorului! Multumim, ca de obicei, Eurocopter! Promovati cat mai mult, in presa, pe propriile profile Facebook sau orice, daca avem vizualizari multe pe viitor putem atrage si alte sponsorizari. Filmarea de pe A10 este prima din istorie, este o premiera absoluta.
:cheers:

ciprebbe

Nu e chiar prima  :D .
Multumim eurocopter si sponsorului .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

dupa terminarea A10+A1 ma astept ca istoria romanilor sa fie rescrisa! Am vazut numeroase santiere arheologice, iar cele 2 de pe lotul 3 TS (cred) sunt foarte mari.
Oare cand vom afla ce au gasit acolo?

Pe de o parte incetinesc santierele, pe de alta parte vor aduce informatii care sa umple golurile!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

elion


Calin

Quote from: dr4qul4 on March 19, 2015, 01:42:02 PM
dupa terminarea A10+A1 ma astept ca istoria romanilor sa fie rescrisa! Am vazut numeroase santiere arheologice, iar cele 2 de pe lotul 3 TS (cred) sunt foarte mari.
Oare cand vom afla ce au gasit acolo?

Pe de o parte incetinesc santierele, pe de alta parte vor aduce informatii care sa umple golurile!
In primul rand multumesc si eu ,EUROCOPTER ,pentru filmari.
Intr-adevar construirea autostrazilor este o buna ocazie pentru noi descoperiri arheologice, impreuna cu umplerea unor goluri care se afla in cunostintele noastre istorice.Din cate imi aduc eu aminte -cateva descoperiri arheologice facute pe santierele autostrazilor din Transilvania -cu precadere dinspre nord-vestul acestei zone-se refera la goti.Neam germanic -care se pare ca au coabitat cu gotii -si cu care ,dupa 376-impinsi fiind de huni -au intrat in provincia Dacia -ramasa de un pic peste 100 de ani fara armata si administratie oficiala Romana -dar neocupata de alte neamuri.Au fost supusi de huni-pana cand , in 454 (profitand de moartea din 453 a lui Attila-conducatorul lor) neamurile germanice supuse de huni s-au revoltat invingand in batalia de pe raul Nedao (nelocalizat).Gotii au ramas stapani in Transilvania pana la venirea avarilor in 567 in Panonia stangandu-se usor-usor prin secolul al VII-lea.Datorita prezentei lor -marea migratie slava nu a cuprins initial si teritoriul Transilvaniei asa cum a facut-o in zona viitoarelor Moldova si Tara Romaneasca.Iar zona aceasta a Transilvaniei de pe traseul lui A10 imi aduce aminte si de Carmen Miserabile a lui Rogerius (invazia tatarilor din 1241).Sper ca la finalul construirii autostrazii Sebes -Turda ( care pe viitor poate va fi prelungita spre Cluj-Napoca-Est-Dej-Targu Lapus-Baia Mare-Satu-Mare-granita cu Ungaria) nu doar sa ne bucuram de avantajele autostrazii ci si sa cunoastem mai multe despre istoria frumoaselor noastre plaiuri mioritice.

Ionut

Despre istorie in parcare. Multumesc!

penad2007

Aici se lucreaza, pe portiunea Deva Sibiu e cam bataie de joc.
Acolo UMB a intrat doar pe portiunea cea mai usoara, in rest ioc.

Aiud.dan

Pe lotul 3 la al doi-lea pod peste Mures in zona Miraslau-Decea ,a aparut un utilaj de forat piloti,e in pozitie de lucru, ma bucur ca au inceput si celalalt pod,astazi se lucra in zona nodului Decea si in spatele localitatii la decopertari.

dragos.popescu

VIDEO DE LA SIBIU LA CLUJ PE AUTOSTRADĂ: Stadiul lucrărilor pe tronsonul Sebeș – Turda – VIDEO
http://wp.me/ps3nV-GHr