News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

alexV

Porr au secat partial (mult) lacul Stejeris; au activitate sustinuta si am vazut structuri noi: culei si pilon dupa kaufland, inspre deal.
Fara poze de data asta.

florin74

Azi dimineata se lucra la piloti forati la nodul Turda, la podul  peste A3 care va asigura legatura A10 - A3 (Sebes spre Cluj Napoca). Cred ca le-au mai ramas pilotii la podul ce va asigura legatura A3-A10, desi si acolo am vazut sapaturi si urme de activitate (in interiorul nodului). Oricum, in maxim 2-3 saptamani cred ca sunt terminati toti pilotii.

alecu26

chiar mai repede. din informatiile mele...sunt ca si gata. Adica cateva zile...maxim. In fine....lumea tinde sa se laude foarte mult, asa ca posibil adevarul sa fie mai aproape de ce spui tu.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Cand e motiv de lauda, de ce sa nu laudam munca si lucrul bine facut :)? Va referiti la faptul ca in cateva zile(saptamani) o sa fie finalizati, adica pana la 5m inaltime sau pana la nivelul solului?

Earthchild

La nivelul solului, piloti, nu pile.

alin_simeriaveche

Am venit ieri cu trenul de la Simeria Veche la ogra cu trenul. Dupa Aiud am vazut santierul lotului TS, intr-adevar este actiune. Am vazut foreze si multe utilaje, podete.

ciprebbe

#2181
Nu stiu daca aveam actualizarea postata asa ca pun sa fie:


Lot 3, km 41+250 – 53+700

Constructor : Asociere Tirrena Scavi SPA – Societa Italiana Per Condotte d'aqua SPA

Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL

Consultanta : DRDP Cluj – Inginer FIDIC Temporar

Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA

Valoarea Lucrarilor : 420.511.921,44 lei fara TVA

Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)

Perioada de garanţie: 48 de luni.

Data ordin de incepere : 20.05.2014 .

Stadiul fizic: 7,50 % (20.02.2015)



Lot 4, km 53+700-km 70+000

Constructor: Asociere Porr Construct SRL–Porr BAU GMBH

Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL

Consultanta: DRDP Cluj – Inginer FIDIC Temporar

Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA

Valoarea Lucrarilor: 470.004.894,83 lei fara TVA

Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)

Perioada de garanţie: 48 de luni

Data ordin de incepere: 20.05.2014 .

Stadiul fizic: 9,38 % (20.02.2015)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marius_ar

#2182
Pe topicul DN: Drumuri Nationale am postat un film cu DN1 de la Sebes la Cluj in care se vad lucrari la viitoarea A10:
minutul 12:15 sens giratoriu provizoriu

12.30 organizare santier (Inoc)

14:10 autostrada printre Manastire si fabrica de pavele

15:15 lucrari pe malul lacului/baltii

15:42 viitor pasaj

16:16 autostrada a trecut pe partea dreapta a DN1

Link direct catre film:

PS. filmarea e proaspata, de sambata :)

TibiV

În sfârșit a muncit cineva !... :)

Multumim pentru imagini !

Lacul/balta este Stejeris ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

#2184
Da, Stejeris.

[edit]Am parcurs A3, se lucra cu utilaje de forat la bretelele A10 de la nord de autostrada existenta A3.

TibiV

La nord de A3 de pe DN1 nu puteai să vezi decât breteaua Sebeș->Cluj...

Ar fi fain să fie aşa !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elion

În locul podului de pontoane dintra Gâmbaş şi Păgida duminică se turna beton în două cofraje aflate în mijlocul Mureşului, vor să construiască un pod pentru utilaje. Zona de piloţi foraţi, cică 27m adâncime, din dreapta Mureşului este acoperită cu pământ, iar în stânga Mureşului până la dealul Gâmbaşului erau 2 foreze, o macara mare şi mai multe excavatoare şi lame. În zona DJ 107E circulaţia este deviată pe breteaua nou construită, iar drumul nu mai există, au excavat până la nivelul solului.

nicolaem

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/mihai-viteazu-se-pregateste-de-revolta-blocam-drumul--135893.html

eterna problema cu casele afectate de camioane. oare exista sansa in cazul in care unii au dreptate sa primeasca de la cineva despagubiri/ bani de reparatii?

mariansb

Azi am vazut ca cei de la Aktor-Euroconstruct si au deschis birouri la Alba Iulia ( au inchiriat un spatiu in zona centrala).
Sa speram ca o sa i vedem mai prezenti pe teren.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

voyageros

azi in jurul orei 19 (practic pe intuneric) turnau betoane in apropierea autostrazii probabil la viitoarea supratraversare si se muncea intens la cea de a doua supratraversare cea din zona de selectare a directiei de mers cluj/Tg Mures -zona aceea de doua sute de metri de unde te incadrezi inspre Cluj sau spre Mures