News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

rocklee

WOWWW...auinceput sa puna grinzile pe podul de peste calea ferata ....de  pe breteaua spre DEVA  :o :o ...

AlinC


carutasul

Deci acolo era Dorel Hidroizolatorul :) Să sperăm că atunci când termină merge la "țava" de la Sebeș .


carutasul

sunt aproape impresionat :)
Practic acum un camion poate parcurge tot traseul de la Alba-Iulia Nord la Sebeș pe autostradă. Parcă mai începe să arate a ritm de lucru normal...

horatiu.cosma

Au făcut rampele că să poată închide accesele de la sol.

survola

Vești foarte bune și de pe lotul 1, iată. Mai rămâne să vedem ce fac la capetele lotului.

Stefan01

@ carutasul
Vei ramane impresionat cum un camion NU poate sa parcurga Alba Iulia Nord - Sebes pe autostrada. Ca doar nu merge cu hocus - pocus in zona gabioanelor de la Oarda, respectiv intre podul peste Mures si cel peste DJ.

carutasul

nu ai văzut filmările lui Alin? Despre asta vorbeam. E cu hâța-hâța, dar nu cu hocus-pocus :)

luc

Pentru specialiști, legat de varianta actuală cu gabioane între podul Mureș și supratraversarea DJ, având în vedere și distanța scurtă, cu cât au ieșit mai ieftin adoptând această soluție? Merci

Stefan01

#20995
@ carutasul
Chiar asa, n-ai vazut filmarile lui AlinC ?  :lol: Sunt curios daca, dupa ce ai vazut filmarile lui AlinC, mai poti spune ca : "Practic acum un camion poate parcurge tot traseul de la Alba-Iulia Nord la Sebeș pe autostradă."  :lol:
Edit : ce spui tu lasa impresia clara ca au ajuns la nivelul podului cu terasamentul pe toata lungimea, cand de fapt nu e asa. Puteau oricand sa realizeze rampe pentru a avea acces.

Pana la urma, cum spunea Adiarc intr-o postare despre filmari si acest "constructor".

carutasul

scuze dacă am lăsat o impresie greșită :) Eu mă refeream la sensul literal, camioanele lor pot merge pe tot traseul fără să mai coboare. Sigur că puteau face rampe și când terasamentul era la nivelul solului, dar ieșeau pante de 45 de grade :) Acum au ridicat terasamentul suficient ca să poată circula și, așa cum zicea @horatiu.cosma, să poată închide accesele. Nu țin să laud constructorul, că nu am de ce, trebuia să fie în stadiul ăsta acum multă vreme, dar progresul e progres și merită consemnat.

voicul

Quote from: carutasul on September 19, 2020, 01:42:55 PM
Practic acum un camion poate parcurge tot traseul de la Alba-Iulia Nord la Sebeș pe autostradă.

Nu se poate de la AB N ca nu poti trece peste CF. Asta incearca si @Stefan01 sa puncteze.
Corect ar fi "pana aproape de AB N".

carutasul

da, ok, aici e adevărat, dar cred că știm cu toții până unde :)

udar

#20999
Adevarul este ca se vede o accelerare in ultima perioada .
Speram sa vedem toti fierarii care au terminat zidul de la DN sus pe pasajul CFR si sa se apuce de treaba serios la el.
Macar sa mentina ritmul pana la sfarsitul anului chiar daca sanse de fonalizare nu sunt.
Sa raman pe 2021 cat mai putin sa nu ne mai tina in tensiune ca vom rata si anul 2021 pe ST1.