News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Cetatean

Sa înțeleg ca ăștia nu au avut AC pe 80%din lucrare?
Sa fim serioși...nu au avut autorizație pe 2-3  km, dar pe restu ei trebuiau sa fie gata.
Extensiile de timp se dau după n variabile. Prima de care trag toți e asta, cu AC, Am etc. După aia vine aia cu vremea nefavorabila, intemperii, covid etc. În mod normal ți-aș prelungi pe zonele pe care nu ai lucrat din cauza mea, pe restu te penalizez.
Legat de utilități. Din câte știu, e de datoria constructorului sa își mute utilitățile. Faptul ca nu are exproprieri, credeți-mă se poate rezolva legal rapid. Trebuie doar sa vrei, aici mi s - a părut ca nu s-a vrut intenționat. Motivul, exact extensia de timp.

La Deva, umb avea tot gata, mai puțin dealu cu lilieci, la care nu a avut autorizatie.

RaduG

N-ar trebui ca intemperiile să fie luate în calcul atunci când se contractează autostrăzi?
Există date meteo medii anuale pe ultima sută de ani, nu mai este de mult o necunoscută câte zile cu ploaie sunt într-un an într-o anumită zonă, și care este variabilitatea minimă și maximă istorică, câte zile cu îngheț la sol ai și care a fost istoric prima data la care s-a înregistrat cutare temperatură (care te interesează pe tine tehnologic la turnare asfalt sau beton sau altundeva).
În plus de asta antreprenorii serioși mai iau cel puțin 10% perioada de neprevăzut (furtuni, inundații, băltiri, etc) ca să fie acoperiți, atunci când fac graficele de execuție - am văzut zeci de grafice la viața mea. Evident că o catastrofă gen covid intră la forță majoră.

alecu26

Se iau in calcul. Dar ce depaseste normalul e riscul beneficiarului. Se considera vreme rea, ploile care deviaza cu mai mult de 3% din media ultimilor 10 ani. Vreme rea se considera doar ce se intampla intre Martie si Noiembrie.
Drumurile noastre POATE;

Granata06

Si totusi, stie cineva daca s-au acordat penalitati celor doi constructori si daca da ce valoarea au? Mersi.

carutasul

Deci "iarna nu-i ca vara" are și o exprimare legislativă :)
În cazul de față cred că principala problemă pe care ei o pot invoca e relocarea de la Alba-Iulia Nord unde chiar nu au putut lucra o perioadă, dar cred că toate astea sunt discutabile, în funcție și de programarea pe care au făcut-o ei (bănuiesc că se cade de acord cu beneficiarul) ; oricum având în vedere că și la Sud pot invoca întârzieri din cauza gropii de gunoi e clar că au ceva acoperire formală să întârzie deschiderea...cât- vom vedea :)

archaeus

Pai n-au putut lucra la Alba Nord, dar acum au toate fiarele si grinzile sus si nu e pusa o predala. Cat timp n-au putut lucra la Alba Nord au muncit cu 7-8 dorei la gabioane, ce puneau azi scoteau maine, plimbau 2 roabe de colo colo. La Sebes o lalaie cu conducta de apa de nici nu mai stiu cand, pun pamant cu basculanta, scot pamant cu lopata!!! Asfalteaza noaptea ca hotii, ca moroii, nici nu mai stii ce sunt. Vai mama lor!

Stefan01

La Alba Iulia Nord, Pizzanocchio a asternut balast stabilizat si emulsie pe o buna bucata din viitoarea deviere temporara (de sub podul metalic si continua pe banda de iesire de pe A10 pe sensul Sebes - Turda).
O zi buna !


carutasul

da, zidul de sprijin se termină în curând, sper că scenariul e: "chemat Marcu, iureș, mutat traficul" :)

Europiu

Strămoșii Pizzarilor cred că se răsucesc în mormânt când văd zidul ăla...
Terasamentul CF când îl refac? După ce se surpă cu totul?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Duta C

oameni buni am deslusit secretul.....dupa ce fac devierea la Alba nord pe subt ruginatura au front de lucru la podul ruginit peste Cf.......daaaa nu sa prins nimeni de aici .....ca devierea ai ajuta  :o :o

Granata06

Pe lotul 2 in zona podului peste raul Mures intre Radesti si Leorint sunt scene de OS3. Se scoate tot afara. Astept filmarea din drona.

survola

Quote from: carutasul on September 13, 2020, 05:39:16 PM
zidul de sprijin se termină în curând,
Pe partea cealaltă se pun gabioane sau terasament normal?

AlinC


Teo

Pe lotul 1 se asfaltează în mai multe puncte. Pe locul fostului ,,Câmp cu maci", paralel cu șoseaua de centură a Albei. Iar la podul peste Sebeș se avansează rezonabil cu grinzile. Nu știu în ce măsură e posibilă și se dorește o deschidere parțială mai rapidă, dar în privința finalizării lotului împărtășesc pesimismul colegilor. Mă aștept să mai dureze cel puțin 1 an și jumătate, având în vedere volumul de lucru și ritmul cu care am fost obișnuiți. Marea problemă va rămâne finalizarea podurilor.