News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Liviu M

Au auzit in sfârșit de Manole - noaptea se dărâmă ce construiesc ziua si, cum n-au Ană, au gasit o soluție chair mai bună - construiesc noaptea.

AlinC


AlinC


danutzu_1069

#20808
La nod Sebes.... observatii...
1. se inlocuieste generatorul la lanstor... S-o fi stricat?
2.  Asfalt pe breteua Sibiu - Turda
3. Continua cu grinzi pe deschiderea 3....
4. Un muncitor matura / da la lopata pamantul de pe structura de beton a conductelor de apa....
5. In curs de asfaltare breteaua de viteza, Deva - Turda....

Intreb si eu, portalul ala cu indicatoare, care are un pilon in calea bretelei de viteza Turda - Deva, cine il modifica?
Daca Pizza... de ce nu ai facut inca, fundatia in noua locatie?

Aiud.dan

Vad ca Pizzarotti a inceput sa decoperteze intre alte doua bretele din nodul Sebes de unde scot balast, ma intreb daca plateste la cineva acel balast, terenul este al cnaireului,se servesc asa pa nv, si nu-i vede nimeni?

carutasul

păi ăla nu e cumva adus de ei?

danutzu_1069

@aiud.dan, ala nu este balast... ci pamant... de flori. Il pun ca strat vegetal pe pantele rambleelor /debleelor.
Balastul se exploateaza din albiile raurilor.

Aiud.dan

#20812
danutzu_1069 Imi pare rau, cred ca nu ai vazut celelalte filmari de la nodul Sebes, tot asa au decolertat intre celelalte bretele si dupaia au scos balast si au astupat cu pamint.

georgec

Aveti idee de ce este acea pila lipsa pe directia A1-->A10? ?

Daniel_I

#20814
Nu tot balastul se cumpără de la companii care exploatează albiile râurilor. Pizzaroti au avut 3 gropi mari de împrumut de unde au luat balast pentru terasamente. Una la Oarda a doua lângă râpa roșie râul Secas de lângă nodul Sebes si a treia lângă Pianul de Jos. Sunt curios ce se întâmplă cu ele după predarea proiectului, cel puțin groapa de la Oarda arată acum ca un crater vulcanic. Populația de broaște e foarte mulțumită
On The Road

alexV

Balast inseamna pietris, adica roca amestecata cu nisip.
Pamant de umplutura e altceva, provide din gropi de imprumut sau din sapatura debleurilor.
Si pamant vegetal e ce decoperteaza la inceputul santierului, si aseaza pe taluz la final, sa creasca ciulinii.

Daniel_I

Despre gropi de împrumut pentru pietriș,  balast am vorbit nu despre altceva
On The Road

survola

S-au apucat de betonarea bretelei peste A1 dinspre Deva?

alecu26

Balastul poate proveni din râuri...(tot mai rar) sau din terase.
Mai poate fi balast brut...si il folosesti la umpluturi asa cum il iei...sau il selectez in diferite softuri si Il folosesti in aia te.ul rutier....la favut betoane...asfalt...etc.
Drumurile noastre POATE;

Marius