News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

carutasul

da, comentariul era referitor la faptul că le-au ridicat și le-au pus la loc ( de fapt nu le-au pus exact la loc ci le-au mutat un pic "în față") . Mă gândesc că o fi avut un sens mișcarea, că nu o făceau ca să se afle în treabă...

SILVIUFG

Referitor la o eventuala deschidere partiala pe ST1, parerea mea este ca Pizza daca ar transpira putin ar putea deschide ceva si pe relatia Alba-Deva sau/si invers. Ca vad ca se apuca de urcat grinzile. Aaaaa... Am uitat!! Dupa ridicarea grinzilor la Pizza mai trec 2-3 ani pana la asfalt. Probabil ,,pasii tehnologici" ce trebuiesc respectati.  :( :( :(

danutzu_1069

Da, grinzile de la Sincrai le-au mutat ca sa le vina mai bine la "mana"... Sa nu mai piarda timpul cu ridicarea de pe vechea pozitie, transalatea macaralei cu sarcina in carlig (mare consumatoare de timp), rotire si asezare pe pozitie. Acum are doar ridicare, rotire si asezare pe pozitie...
Si cel mai probabil o sa lucreze fara contragreutatea aditionala...

cristi5

Quote from: SILVIUFG on August 13, 2020, 09:42:04 AM
Pizza daca ar transpira putin ar putea deschide ceva si pe relatia Alba-Deva sau/si invers. Ca vad ca se apuca de urcat grinzile.

Orice efort in plus la Sebes fata de bretelele scurte amana deschiderea... Mai bine aloca acele resurse in "golurile" pe care le-au lasat pe traseu probabil (si) ca instrument de negociere cu CNAIR.

elphax

pai pt cele scurte chiar nu mai e mult de lucru - doar sa izoleze si asfalteze pasarela peste A si sa termine cu acel canal pentru apa . Dar prevad ca vor duce intai grinzile si abia apoi fac portiunea respectiva. Probabil nu vor insista mult la rigole si garduri avand in vedere ca nu e gata, se va circula in regim de santier .

Stefan01

#20135
Quote from: cristi5 on August 13, 2020, 12:33:31 AMDin partea mea n-au decat Pizza s-o lalaie dupa aia la nodul Sebes 5 ani, treaba lor. Bretelele spagetti sunt un lux pt traficul actual.

Cred ca e de evitat un astfel de scenariu pentru a nu fi pusi in situatia de a rambursa banii catre UE. Care e perioada limita de finalizare a acestei autostrazi, fara a fi nevoiti sa rambursam banii ?

pest1969

Eu cred ca vor cat mai repede banii de pe urma procesului castigat pe A3 si nu fac decat sa santajeze statul/CNAIR. Mai e si diferenta destul de semnificativa intre stadiul fizic si financiar...
Din punctul lor de vedere mingea si presiunea e la CNAIR/MT.

danutzu_1069

Hai sa va enervati si voi.... (ce o fi fumat asta inainte?... vorba lui @TibiV)
https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/ludovic-orban-si-viktor-orban-vor-inaugura-un-tronson-de-autostrada-de-5-kilometri-1352237

"Pe Autostrada 10, Sebeș - Turda, două tronsoane au termen de finalizare anul acesta. Va fi gata unul singur, de 17 kilometri.

Măriuța Pop, jurnalist Digi24: În luna noiembrie va fi gata lotul 1, estimează CNAIR, iar pe lotul 2 vom putea circula probabil abia în vara anului viitor."

Iesiti băi pe teren... ca din birou se vede deformat....

tonică

Nu s-ar putea spune ca n-au fost pe teren, au fost si au plecat la fel de tălâmbi! E clar ca nu pricep nimic si pun botul, de orice culoare politica ar fi, la ce li se promite. Sunt pe asa zisul mod "sef politic", unde doar atata este necesar: sa asculti promisiunile celor din jur si sa selectezi doar ce-ti place. :D
Adevarul este ca, din cauza aplombului profesionist al celor de la Deme, mai mai ca au fost si dintre cei de pe forum pacaliti ca "totul va fi bine!" :) Totul ar fi doar daca unii ca deme ar fi contractori iar unii ca pizzaboy, doar furnizori de fastfood pe santier!

GML

@danutzu_1069, daca lotul 1 inseamna Sebes-Alba Iulia Sud, poate.
Vin alegerile, si arata mai fain, daca au cativa km in plus inainte.

paulmare

^ dupa ce vezi uzura peste tot (departe inca pe lotul lui pizza) - si incep marcaje, iluminat, garduri, parapeti, o gramada de maruntisuri de finalizare, care nu sunt prinse "financiar" ca un procent mare din contract cum sunt acuma ca au ridicat atata tablier si grinzi, selina de exemplu pe bucatica ei a avut vreo 100 de oameni si de la 93% dupa "avansul fulminant" a cam baltit ceva pana a dat gata, acuma e la fel pe a3 astaldi-max boegl care iarasi sunt mult mai determinati ca pizzarotti sa dea lotul la gata si din iunie incoace tot termina si ei,

Si aici - e cineva care din 2016 termina lotul asta in fiecare toamna, si mai gaseste ceva de care sa se impiedice cu ajutorul partenerelui serios, si care are avocati care stiu sa stoarca claimuri de la acelasi partener serios, asa ca nu stau degeaba oricum ca vor sta tot pe bani in cele din urma,

Acuma mica armata a lui deme a miscat (si ridicat) lucrurile la propriu, daca nu aveau in contract ceva clauza ca stau jucariile lui deme la pizzarotti in santier sau lucreaza - diferenta intre facturi e doar consumul de motorina, ca oamenii lui deme si leasingurile trebuie sa fie platite fie ca lucreaza fie ca stau, ii mai vedeam si acuma pe pizzarotti cu niste echipe disparate pe care le muta de colo colo si nu apuca sa termine nimic 

Americanul Clujean

#20141
Din mers


danutzu_1069

@GML, ma uit la nodul Sebes, si ma apuca drxxcii cand vad traversarea tevilor de apa, ca inca nu este hidroizolat si acoperit!!
Colac peste pupaza, au trântit pamant ca sa poate trece cu grinzile... A ramas apa baltita in jumatatea in care nu este motopompa.... (mare minune ca au adus o chestie din asta...)
NU, nu se vrea si pace!
Ar fi interesant de întrebat la cacanair de cand a inceput sa curga termenul contractual...

AlinC

ST1, Oarda, pod Mures, Alba Iulia Sud: