News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Păi e simplu: au optimizat tot ce s-a putut la PT, au tăiat zidurile de sprijin și au lăsat la liber tot, așteptând să vadă unde crapă. Unde a crăpat vin cu zid de sprijin. Mai ieftin să faci așa, decât să faci ziduri de sprijin peste tot  :D.

florin74

#19516
Pana se termina perioada de garantie, o sa fie zid de sprijin peste tot... :lol:
Uitat-te la Porr cat se chinuie cu dealul de la Turda..
Ieri au reinceput lucru la deal  :bash:

horatiu.cosma

Păi sunt foarte multe situații în care antreprenorii regretă că nu au mers pe soluția inițială, fiindcă ar fi ieșit mai ieftin decât reparațiile ulterioare. Porr cu dealul de la Turda e un exemplu, dar mai e Stejărișul, mega-umplutura de la Ilia (Comsa), urmează UMB la Gilău-Nădășel sus la pădure unde fiindcă s-au zgârcit la niște drenuri o să tot repare până o să se sature. Și mai sunt astfel de situații, unele unde ar fi fost bine să avem antreprenor dacă CNAIR nu rezilia prostește.

TibiV

Nu as fi crezut sa scriu asa ceva...
... dar bine ca A10 nu este data in folosinta!...

Va dati seama ce surpriza ar fi avut cei de pe sensul Turda-Sebes cand s-ar fi trezit in fata nu cu un mistret sau un urs, ci cu ditamai dealul plecat la plimbare...

Si o intrebare pe care am vrut sa o pun de mult: ce naiba sunt dalele alea de beton care au plecat cu deal cu tot?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ddfab

in alta ordine de idei... la viaductul de la Santimbru, la capatul dinspre Alba al L2, au inceput armarea placii ... daca va chinuiti putin, se vad omuletii pe viaduct, in stanga...


iar in curba de la Oiejdea, au inceput sa instaleze semnele pentru deviere, semn ca se va intampla ceva in curand. sper...







o zi buna sa aveti.

AlinC

ST1, Alba Iulia Nord - + alunecarea:


Io

Cum e vorba aia: "cind tot ce ai e un ciocan orice in jur ti se par a fi cuie". Asa si aici cu alunecarea asta, mi se pare ca sint multe "potcoave" pe dealul ala, potcoavele fiind semne la suprafata ca aluneca/cliveaza un strat pe dedesubt.
Si-ntreb si eu, ce sint placile-alea de beton?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Aiud.dan

#19522
Au fost introduse niste tuburi de drenaj ,ca la dealul de la Aciliu,se vede in filmare la minutul 3.55 pe placile respective cum curge apa prin trei orificii,initial am crezut ca au introsus niste ancore in deal.

AlinC


naivu

Daca plantau salcami pe dealu ala de cand au inceput lotul, acum nu le mai aluneca niciun deal, ne desfatam ochii cu o padure de toata frumusetea, iar daca aduceau cativa stupi vindeau si miere  :lol: :lol: :lol:

Ionutcatalin

Degeaba au introdus tuburi de drenare daca apa curge 1 metru mai la vale si se infiltreaza tot in pamant. Ar fi avut o oarecare eficienta daca apa era evacuata de pe deal, tuburile de drenaj fiind colectate prin santuri betonate si conectate la o cale de evacuare pe sub corpul autostrazii.

frunzeti

^^ Chiar asa, de ce nu se apeleaza si la solutia numita salcam pe portiuni de acest gen? Bineinteles, ca masura suplimentara, dupa ce au fost facut si lucrari de consolidare. E doar considerentul financiar sau nu se considera a fi destul de eficient?

alexV

solutie :)


sensul celalalt .. ghinion.

ivladbogdan

Bine macar ca le-a alunecat acum dealul, si nu cand asfaltau si puneau marcajele, ca iara mai aveau motiv sa o mai lungeasca inca 6 luni.
In alta ordine de idei, eu sunt sigur ca pana monteaza grinzile la calea ferata au timp destul sa rezolve si alunecarea.
#faragraba

carutasul

dacă o terminau conform planului, acum era expirată garanția  :)