News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: AlinC on June 23, 2020, 09:22:04 PM
Adica fraierii sa mearga pe ploaie 40 de km si sa ridice drona la podurile de la Mures de la Radesti si Sancrai, nu?
Uite ca s-au gasit "fraierii"...
Care au facut un super-great-job!...
:cheers:

Legat de ce se vede in filmari:
Pizzanocchio sunt consecventi in inconsecventa lor...
Nici macar nu au avut iarna in 2019/2020, dar "au frecat-o la rece"...
Insa cum au prins niste super-ploi in vara, a dat harnicia in ei...

La suprabetonari ploile probabil ca ploile i-au ajutat, sa nu le crape betonul...

Iar la poduri....
Daca se intreba cineva de ce sunt atat de lungi, avem acum raspunsul... Si asta in conditiile in care viiturile de acum sunt relativ "subtiri" fata de inundatiile de la inceputul anilor '70....

De remarcat ca la Radesti se lucra, chiar si in conditiile astea.... Se vad oameni dar si utilaje in miscare...

Alin,
inca o data: :cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Bulwyn

^ si ciupercile dupa ploaie cresc

survola

Bine că și-au făcut acel pod ,,ajutător" la Rădești, nu mai puteau trece ei prin vad acum.

dragos76

Mă așteptam să fie mai dezastru, mai ales la Sâncrai. Dar e posibil ca să se mai umfle Mureșul, și în o zi două să vină maximul.

prd.marius

Eu imi aduc aminte de foreza "lasata" in apa acum vreun an sau doi. Acum au luat-o, vad.

Quote from: TibiV on June 24, 2020, 12:56:49 AM
Si asta in conditiile in care viiturile de acum sunt relativ "subtiri" fata de inundatiile de la inceputul anilor '70....

TibiV, si "presa" din Romania o tine cu "anul asta sunt cele mai mari din ultimii 200 de ani"

voicul

Nu au luat-o! Dupa 5 ani a reusit sa termine treaba si a plecat de la alta lucrare.  :lol:

Intradevar vor fi afectate cateva zile santierele, dar nu asta e problema reala acolo/nu de aici vine intarzierea de 4 ani a proiectelor.


carient

#19041
În caz de volum mai mare de apă pe Mureș , podul de la Ciumbrud , va funcționa ca un adevărat  baraj în calea apelor. Mă mir cum se pot aviza astfel de proiecte ; acolo trebuia un viaduct lung care să supratraverseze drumul local care leagă Ciumbrudul de Sâncrai, și să ajungă până la capătul lotului 3.

alexV

Vin grinzi metalice la Retter la traversarea caii ferate triple de la Teius.

Evident nu vor fi montate, acolo mai e mult de forat pentru piloti, turnat piloni, etc.

gicu

Azi se lucra la nod Alba Nord la pasajul peste CF, suprabetonari la sud de calea ferata. La nord de viitorul pasaj al DN1 peste A10 era forfota de camioane si excavatoare, pare ca vor sa se apuce de adus terasamentul la nivel. Din pacate fara poze.

AlinC


ciprebbe

Pfuai si cat asfalt pot asterne pe vremea asta, dar nu vezi picior de om sau lopata de asfalt...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AlinC

Asfaltau la 22 si asterneau balast stabilizat la 28. Vor turna mult asfalt in acest an daca nu o sa intervina blocaje financiare. Am pastrat pentru print subiectul!

ciprebbe

Banuiesc ca tot cele 2 echipe vechi si cu o singura statie care nu face fata ca si productie :(. Ms de update.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pbh

Pana la asfalt au de refacut terasamente la greu. Mesterul Manole ar fi invidios pe acesti "AKTORI" profesionisti.

voicul

Pe toata zona filmata se vede ca pe lateral terasamentul e cam scurs. Nu e un impact major, dar noi intarzieri.

Si asta o sa ajungem ca ST2, cel mai important ca si trafic/castig de timp, sa fie ultimul dat in folosinta.