News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

E clar, anul ăsta ajunge Aktor din urmă pe Pizzarotti. O cursă pe cinste  :lol:.

Ionut

Melcul schiop contra testoasei oarbe.

carutasul

păi Aktor are doi contractori solizi și determinați, eu cred chiar că o să îi ajungă. Mie cel mai teamă îmi e că după ce retter termină podurile și Marcu umpluturile o să rămână diverse mărunțișuri pe care Aktor o să vrea să le facă ei. Iar ei sunt atât de praf încât pe A3 în Voluntari le-a terminat Straco, în insolvență, lucrarea, ca să facem un clasament intuitiv al calității constructorilor  :)

Europiu

Și ce te face să crezi că aici nu vom avea un scenariu similar?  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

carutasul

nu cred că se mai încumetă Straco :)

horatiu.cosma

Pozele făcute azi de AlinC la Rădești.



























voicul

Daca se mareste ultima poza, se vede un nene la imbinarea grinzilor. Face sudura pe loc sau se pun toate si dupa se sudeaza?

AlinC

ST2, podul peste raul Mures de la Radesti, montare grinzi pe a 2-a deschidere:


JohannDB

 :D :D :D :D................Crist Deme la "Bruderschaft" cu Guido Retter ?? Dar numai pe-o parte (a macaralei); care ar fi ? The darck side of the Moon ?? Că până acum nu am văzut așa ceva
      Lăsând gluma de-o parte, bine că vedem mișcare, o mișcare amplă; să vedem după faza asta cum va fi mișcarea... Sper că nu "slow-motion" !!



Powered by API/PUM imgur uploader

gruiarew

Mai întreb și eu o prostie... îngustarea aia a albiei rămâne așa? Sau după ce e gata se sapă înapoi?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

paulmare

^ se reface, sunt in urma planse, cu izoliniile de la albia minora
frumos si proiectul, acuma astia de sunt in teren trag asa cum trebuie, pacat de balbele din ultimii ani, AlinC trebuia sa fii filmat acum trei ani imaginile astea

si Aktor inca mai lucreaza in Pipera la ciotul de A3 care nu le-a luat Straco, la decantoarele de ulei si bazinele de retentie dintre centura si Popasului
sau nu lucreaza, gen bucatica de descarcare spre Cumpenei

survola

Quote from: AlinC on April 07, 2020, 06:25:14 PM
ST2, lucrari la terasament zona Santimbru:
Este ceva de săpat aici, pe lângă coloanele forate.

alexV

#17503
Super video-uri cu ridicarile de grinzi. Multumim!

Privid detaliul de mai jos:


partea incadrata verde va fi monolitizata (i.e. armat si betonat in comun) cu varful pilonului pe care se aseaza. Mai mult, de-a latul celor 4 grinzi albastre (deci transversal) va fi armat si turnat beton, cum am aratat cu sageata verde cu 2 capete. Aceste 4 grinzi albastre vor fi efectiv unite in dreptul pilelor de beton din mijlocul podului. Apoi avem golul evident din varful pilonilor, unde e sageata mov. Totusi partea restransa unde e beton are si armatura. Si sa tinem cont de faptul ca podul nu are rosturi de dilatatie intre partea cu grinzi metalice si partea cu grini de beton.

Ne explica cineva cum functioneaza acest sistem?

L.E.


Capetele grinzilor metalice vor fi sprijinite minimalist pe pilonii astia. De remarcat ca intreaga imbinare e pregatita pentru armare si betonare, deci niciun aparate de reazem, niciun rost de dilatatie.

ciprebbe

Imposibil sa fie monolit acolo. Grinda aia se va "misca" pe reazemul de pe pilon.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe