News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

adiarc

nu cred pana nu vad......sper doar sa nu asterne iarasi balast stabilizat de-am p**a....ca sa aiba ce scoate afara dupa trecerea iernii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

carutasul

"urmărim cu atenție" dar oricum și prietenul gâgă e de acord că e mai bine când se muncește decât când nu se muncește :) Azi am văzut că se ridică grinzi, aici se face terasamentul, CNAIR plătește facturi, o fi "ziua infrastructurii" ? :)

Cetatean

Pe mine ma mira ca are Marcu 6-7 operatori care știu sa facă taluz :)
De fapt 'desfășurarea de forte' are un scop bun, în taluze e mult material extra, care se recuperează și se pune în opera în alta parte. E anotimp bun pentru așternut vegetal.
Pe cei de la Marcu i-am văzut din exterior la treaba,pe o platforma, la terasamente. Nu știu cine ii șef, cum ii plătește, da știe sa ii motiveze.
Pot întra în liga Apolodor, Camserv etc firme care făceau terasamente, erau uzina.

O poveste faina de pe un șantier, aveam o amenajare cu taluz 1:5,vreo 10-11 m dif de nivel, deci vreo 50 m de taluz, fără berma. Din 6 operatori,doar unul a înțeles ce e ala un taluz, sa lucreze după cote trasate de topograf și sa-l 'scoata'

AlinC

ST2, prima grinda metalica la podul peste raul Mures de la Radesti (km 34):


Duta C

Multumesc Domnul Alin C ptr filmari.E posibil sa o ia lotul 2 inaintea lotului 1.Este incredibil cum lotul 1 arata- ca un camp de batalie parasit-incredibil.Personal cred ca toti sunt vinovati,adica CNAIR+PIZZAROTTI. :( :( :(

SILVIUFG

#17465
Alin as fi vrut sa-ti dau eu like-ul nr 6000 dar nu mai puteam astepta. Bravo!!! Una dintre cele mai frumoase filmari ale tale. Si ai cateva la activ....
Si cate un like pt Retter si Deme . Ar fi de rasul curcilor ca podul asta sa fie gata inainte de podul peste Mures de pe lotul 1. Si nu e exclus.

paulmare

alinc excelent :) multumim
mare balerin, macaragiul de pe senilata lui deme

danutzu_1069

De remarcat faptul ca la un moment dat, cand era cu grinda in carlig, undeva deasupra Muresului, si-a agatat si greutatile aditionale pe spate.... Asta pentru a putea lucra la raza mai mare....

carutasul

Având în vedere că sunt doar patru grinzi pe deschidere ( și, cel puțin la mine, nu mai bate vântul) ar însemna că partea asta se termină repede, nu?

marcelbanu

#17469
A10 lotul 2, montare prima grindă pod Mureș la Rădești lîngă Aiud...
Fotografii preluate...

























Cu mulțumiri pentru permisia de a le reproduce aici.



Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

user201

Mulțumiri tuturor pentru filmări/poze de pe șantiere.
Aș avea o întrebare: Grinzile metalice montate acum se sudează apoi cu altele ce se află la ora actuală în partea stângă/dreaptă a râului și va rezulta o grindă continuă până la cele de beton care sunt montate deja, că așa pare?

JohannDB

    Din ce văd, grinzile puse de Deme & Retter, sunt așezate pe un reazem provizoriu (reazem aflat chiar pe mal) și care vor fi sudate de alte grinzi mai scurte, ce vor fi așezate de la culee pe primul pilon (până-n rezemul provizoriu), pilon aflat între reazemele provizorii și culee (pe ambele părți).
    Nu cred că greșesc.....

yetiman

#17472
Nu gresesti deloc.
Vezi postarea lui AlexV, cu cateva pagini in urma.

Repostez doar poza principala:


Si explicatia:
QuoteÎn faza de construcție sunt prevăzute turnuri de sprijinire temporare pentru deschiderea de 80. Turnurile vor fi poziționate la distanța de 60 m, pe malurile Mureșului. După sudarea tronsonului median cu L=60 m de grinzile marginale, turnurile vor fi îndepărtate
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

AlinC

ST1, Oarda, pod Mures, Alba Iulia Sud, groapa de gunoi:


AlinC

ST2, prima grinda la Radesti, o varianta scurta: