News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Mă uit pe captura video pusă de tine mai sus și mă întreb de ce n-au subtraversat autostrada, doar totul s-a făcut de la zero și nu era nici o problemă tehnică.

Stefan01

#16771
Exact intrebarea aceasta imi ruleaza in minte.
Apropo, daca te uiti ce pod a fost proiectat intre intersectia A10 cu DJ 107C (in apropiere de baltile de pescuit) si intersectia cu drumul ce duce la statia de betoane Florea ... Atunci cu siguranta a proiectat din birou podul sus-amintit si cel de la Calea Vacii.
Maine incerc sa dau o fuga pana acolo.

luc

Din câte îmi amintesc, la vremea respectivă, autoritățile locale au reușit introducerea pe ultima sută de metri în proiect a acestui pasaj. A fost văzut ca un mijloc pentru dezvoltarea ulterioară a comunității, facilitând accesul la terenurile din zonă. Proiectarea s-a făcut în consecință...

voicul

Partea buna e ca nu afecteaza direct proiectul de autostrada, cum e groapa de gunoi de la AB S, care efectiv impiedica constructia/deschiderea autostrazii.

Stefan01

@ voicul
Din ce ai scris deduc ca situatia de la podul Calea Vacii nu impiedica desciderea autostrazii. Pe ce te bazezi cand afirmi asta ?

voicul

Pentru ca eu o vad ca o lucrare care este in afara A.
Cu CNAIR orice e posibil, dar cum ar incurca traficul de pe A lucrarile ramase in urma la acel pasaj (sa zicem ca trebuie exproprieri suplimentare acolo)?

elion



alexV

Aici mai au de facut 4 piloni. Un an, in ritmul lor.

JohannDB

Mai am și eu niște imagini "de inventar" pe zona asta , din Decembrie..... Dar mă apucă lehamitea și parcă nu prea îmi "mai vine" să pierd timpul cu "procesarea imaginilior" și postarea lor....
  Bântui aproape săptămânal prin zonele firebinți, dar deja încep să mă lupt cu mine pentru a-mi păstra atenția trează și "sculele pergătite".... Indiferent de culoare, văd că totul este "o apă....și-un pământ"...........................................................................................

Stefan01

@ Voicul
Nu cred ca vor face receptia finala daca nu finalizeaza acea supratraversare.

adiarc

multumesc pentru poze...

ultima este superba....restul pozelor...tot un fel de muzeu...dar nu al Stiintelor Naturale ci al științelor prostiei,incompetenței si chiar coruptiei ( hai sa facilitam cat mai multe claimuri prin dolce far niente sau facut prost)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ion59

Hai ca mai avem doar doi ani si poate, poate, circulam si pe aici!

AlinC

ST2, grinzile montate la Santimbru:


AlinC

ST1, viitorul nod rutier Alba Iulia Nord: