News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Lăncrăjan sunt alții. Aveau casa exact pe amplasamentul autostrăzii, de aia a întârziat atât structura aia cu 3 deschideri.

AlinC

#16216
Erau 3 familii Lăncrănjan acolo (3 case). Una avea casa chiar pe traseul autostrazii (demolata) iar alte 2 case erau aproape de autostrada: o casa in zona de protectie (despagubiri), iar alta chiar la limita zonei (e un alt proces pe rol).

https://ziarulunirea.ro/foto-cosmarul-unei-familii-din-oarda-de-sus-care-locuieste-la-cativa-metri-de-santierul-autostrazii-sebes-turda-viata-noastra-s-a-transformat-intr-un-calvar-468905/

Ideea e ca cel mai afectate sunt casele de pe partea dreapta a vaii (cum mergi spre Oarda de Sus). Prima, langa care nu e ridicat inca terasamentul si care e la cativa m de autostrada, iar a 2 la care terasamentul ii muta deja gardul.

Cei mai nemultumiti sunt insa cei de pe partea stanga a vaii. Eu nu mai prea merg in zona pentru ca au facut scandal si cand au auzit drona si s-au plans ca face zgomot. Ei au facut sesizarile la Garda de Mediu (casa care nu e in zona de protectie - mai mult de 50 m de la autostrada). Ideea e ca Pizzarotti a castigat la instanta de fond si a obtinut anularea primei amenzi. CNAIR nu are cum sa acorde despagubiri pentru o casa care nu e in zona de protectie. Singura solutie e o actiune in instanta (mai e una pe rol).

In plus, nici nu s-a prea lucrat in zona respectiva in ultimele luni.




AkaManah

Situatia este asemanatoare si la Sancrai. Acolo sunt  Acolo sunt 6 casa care vor fi afectate de relocarea DJ dintre care, 2 cred ca vor fi demolate. Restul vor avea DJ in fata usii de la casa. Si acolo sunt litigii.

luc

#16218
Mulțumim @AlinC  pentru explicații.

Traseul autostrăzii în zona caselor în discuție: Și 2 capturi de ecran de la ultima filmare în zona a lui Alin: Powered by API/PUM imgur uploader

ciprebbe

#16219
A venit iarna la macaronari, totul e inghetat.



https://imgur.com/QyhpsHz

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

carutasul

Poate trebuie ceva aprobare de la poliție pentru deschiderea circulației? Dar am o "nedumereală": de ce au trasat cu galben marcajele? Ce nu e definitiv? Că ar trebui să fie definitiv mutat traseul pe pod, actualul traseu oricum se escavează....

voicul

E clar ca trebuie sa vina altcineva pe bicicleta ca sa deschida tronsonul!  8)

danutzu_1069

Probabil inca este regim de santier.. Podul nefiind predat catre beneficiar..

dorum

Inca ma "minunez" ce hidos arata totul acolo... cum plm s-au acceptat solutiile macaronarilor astia? 3 pile in Mures, porcariile astea de pasaje metalice hidoase, lentoarea inimaginabila in constructie, etc,etc,etc...


ciprebbe

Doar o noutate, la final :), macara la Aktor, la structura
In rest, repet, a venit iarna.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Cred că cei de la Pizzarotti chiar ne-au pus gând rău. Parcă intenționat lucrează în zonele super avansate la detalii și retușuri (șanțuri, pământ vegetal, parapeți, taluzuri, casiuri, pereuri din beton, au început ceva mișcare și la parcări), iar la zonele unde stau cel mai rău (Sebeș și Alba Nord) pare că totul e înghețat de ceva săptămâni. La anul vom avea câțiva km brici, gata recepționabili fără nicio obiecție, cu iarba la milimetru, însă vor lega nimic de nimic.

carutasul

Da, unele mici progrese sunt și văd că de asfaltat asfaltează mereu. Pare că s-a terminat cu conducta care subtraversează A10, probabil singura realizare notabilă până la sfârșitul anului va fi să unească cele două bucăți în zona subtraversării după ce vor muta drumul național pe pod. Dacă reușesc să se forțeze un pic ar putea să și umplă înainte de podul de peste Mureș și la celălalt gol, și ar avea o șosea  continuă ... dar, cum zice și Horațiu, pe care nu se poate intra din nici o parte...  La podul peste CF presupun că nu pot avansa din cauza liniei electrice, în rest... mai vorbim și la anul :)

Daniel_I

#16228
Cum zicea AlinC in articolul din Unirea: "Chiar dacă nu se va putea circula în condiții de trafic normal cu mașina pâna la finalul anului, deja în weekend-uri o mulțime de bicicliști se plimbă pe lotul 1 al autostrăzii Sebeș-Turda". Eu am fost unul dintre ei, din pacate singurul care s-a intors cu fotografii ;)
Supratraversarea Lukoil de langa Lancram e gata, asteapta receptia
(GPS)


(GPS)


(GPS)

Lucrari la taluz intre supratraversare si Sebes. O buna parte din rigole erau terminate



Pompa de apa din imagine era in functiune. E un izvor acolo si nu stiu cum si unde il vor drena

Magistrala de apa e relocata.

Autostrada vazuta de pe supratraversarea Calea Vacii spre alba Iulia



Din acelasi loc spre nodul Sebes





Bretele de viteza de la stanga la dreapta: 1: A1 Sibiu - A10 Turda 2: A1 Arad- A10 Turda 3: A10 Turda - A1 Arad 4: A10 - A1 Sibiu + nod Sebes







Culeea spre A1 Arad dupa CF

Culeea spre A1 Arad dupa inainte de CF

Bretelele spre A1 Sibiu




Sper sa pot sa prind mai mult din acest nod data viitoare daca vreme inca tine cu noi.
Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

horatiu.cosma

Daca nu o sa avem nod prea repede, macar o sa avem lumina. Doar mie mi se pare ca managementul e facut la misto?