News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

AlinC

ST2, zona podului de la Sancrai:



In primul video, la Radesti, in jurul orei 19 asterneau balast stabilizat. La Sancrai era pauza, dar asa cum se poate vedea au mai pus putina umplutura.

neobluenet

Cumva la Radesti fac un pod tehnologic mai sanatos intre podul temporar si cel al autostrazii? Se vede armatura ce pare a fi o viitoare culee.

TibiV

Quote from: Europiu on July 01, 2019, 08:32:14 PM
Quote from: TibiV on July 01, 2019, 08:18:07 PM
[...] breteaua principala A10->A1 spre Sibiu va trece practic printre niste ziduri - si asta intr-o curba destul de stransa
Adevărat. Dar cu restricție de viteză, nu? 80? 100?

Spune-i bizonului care vine care vine ca bezmeticul de la Gilau cu 200 km/h, sa reduca viteza macar la 100 km/h...
Cred ca Alin va avea multi ani in care sa dea stiri cu dobitocii "lipiti" ca  mustele pe pilele/culeele alea....
Nu multi... 3-4 pe an... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Mda... Ești mai ancorat în realitățile autohtone decât mine :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

palient

Acest pod , de la Sâncrai , va fi un adevărat pericol în caz de o viitură mai serioasă pe Mureș, deoarece prin cele două culei , foarte aproape de maluri , va limita debitul râului pe sub pod , ducând la inundarea localității.Aici mai trebuiau câteva rânduri de pile pe o parte și pe alta a râului.

cristi5

#15110
Quote from: tonică on July 01, 2019, 12:26:20 PM
am si eu o dilema in legatura cu breteaua ce vine pe dedesubtul podurilor, la nod Sebes...E ceva ce nu inteleg prin felul in care s-a sapat pt piloni:

Pe harta proiectelor si pe OSM se vede exact traseul. Este trasat pe harta cu precizie destul de mare, dupa proiect


http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=17/45.982/23.545

http://openstreetmap.org/#map=17/45.982/23.545

@TibiV breteaua aia se termina intr-o giratie. Daca nu ies in decor la curbe, se infig in giratie. E regim de DN dar e mult mai mult decat nimic.

Europiu

#15111
^ Tibi, Cristi are dreptate. Nu e "breteaua principală A10->A1".
Scuze :).
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

luc

Este una din cele 4 bretele principale, mai mult prin ea se va descarca atât traficul A10-A1 spre Sibiu cât și A10-DN1 in sensul giratoriu dinspre Sebeș.

pasadia

Eu vad pe harta ca aceea CHIAR este breteaua principala A10->A1, pe ruta Cluj -> Sibiu. Din ea se desprind ulterior trecerii printre acele pila o scurta bretea care duce in sensul giratoriu din Sebes-Nord, insa grosul traficului care va trece pe acolo va continua pw A1 spre est.

elphax

Nu exista planse ca și la Alba Nord?

ddfab

#15115
@palient

culeea la care se lucreaza acum(malul stang in directia de curgere a raului) este undeva la vreo 7-8 metri peste nivelul raului.la fel si localitatea. acolo este un deal. deci nu va fi influentata de vreo eventuala viitura. zona de inundare este pe cealalta parte, unde este lunca si apa are unde sa se duca... nu vad vreo problema acolo cu vreo stramtare a albiei... iar in corpul autostrazii sunt prevazute o multime de tuburi pentru a se echilibra apa la o eventuala revarsare a Muresului.

StefanCelMare

La același lucru m-am gândit și eu.
Imaginați-vă o viitură puternică pe direcția de curgere (săgeata).
Malul este mai înalt, dar poate fi erodat de apă.
E ciudată zona, oare chiar nu a ieșit niciodată Mureșul pe acolo?




Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Se vede diferenta de nivel. Eu estimez cam la 3 - 5 m. Sa vina o viitura de 3 - 5 m, in conditiile in care in partea cealalta malul are 1m, ar fi ceva super catastrofal.
Probabil ca malul va fi protejat acolo.

TibiV

Quote from: paulmare on June 29, 2019, 08:07:18 AM
Am mai zis odata, foarte frumoasa si eleganta proiectarea de pe lotul aktor, fara pile in Mures ca la "aialaltzii" ...

Quote from: elion on June 29, 2019, 02:58:37 PM

Dacă acesta este proiectul final pentru podul Sâncrai atunci vom avea un rând de pile (sau chiar două) in Mureș.

Cred ca elion are dreptate si va aparea inca un rand de pile in Mures...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

TibiV inca un rand de pile - dar pe malul din dreapta nu in albia minora
46 de metri intre culeea din stanga si primul rand de pile
42.9 metri intre pilele care nu exista inca si culeea din dreapta
si apa la debitul normal al muresului curge nestingherita intre cele doua randuri de pile
deci doua randuri de pile pe malurile muresului, un rand de pile in albia majora, culeele in marginile albiei majore

Adica frumos adaptat la lunca Muresului - pacat ca au frecat menta doi ani la proiectul asta, si pacat ca si-au scapat grinzile peste degete cand s-au hotarat in sfarsit sa intre pe santier