News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

paulmare

cristi deme scuze - cum adica grinzile 2 si 3 prinse doar pe o parte ?? chiar asa inconstienti - nu cred
si grinda 1 - de aia a plecat la vale cu tot cu reazemele ?
bine ca n-a patit nimeni nimic serios, sper sa repare repede ce e de reparat si sa comande alte grinzi

danutzu_1069

^^ nu crezi, uita-te pe filmarea dinnainte de acciden si o sa vezi tiranti la grinda 2 doar pe o parte, spre macara, iar la grinda 1 pe ambele parti. Grinda 3, incepusera sa puna un tirant pe partea dreapta, privind dinspre macara. In capatul celalalt, ceeace se vede si pare un tirant, este doar scara pe care s_a urcat  nenea pe grinda.. FARA centura de siguranta. Daca avea, ramanea agățat in centura...

paulmare











Powered by API/PUM imgur uploader

AlinC - foarte buna scula folosesti
Absolut inconstienti oamenii aia, si cei care i-au lasat pe dorei nesupravegheati - pe dreapta mi se pare ca e un singur tirant la prima grinda, restul pauza
si pe stanga la a doua grinda - un singur tirant, celalalt se vede sus pe bancheta nefixat

elphax

este clar ca acea combinatie de model de grinda si model de suport este foarte periculoasa
adica pui  grinda ingusta pe un suport mic de metal ( sau ce o fi ) si nu o ancorezi nicicum. putea sa fie accident si ulterior cand se apucau sa lucreze la fier
erau de ajuns vibratii de la traficul greu, nu mai zic daca venea un mic cutremur

carutasul

Ce e dubios e că grinda s-a răsturnat în sensul în care ar fi trebuit să acționeze tiranții existenți ( că bănuiesc că nu are nimeni pretenția să reziste la compresie, ci doar la întindere). De asta mă întreb dacă erau cu adevărat prinși sau "urma să" ... Mă rog, mai mult mă interesează celelalte puncte, aici o să se ocupe anchetatorii). Iar domnul "Aktor" să își mai plătească cotizația la Athos, săptămâna trecută se strică macaraua, acum cad grinzile ... :)

StefanCelMare

Dacă te uiți la ultima poză, se vede că au căzut în direcția în care NU sunt puși suporți.
PS - mai știi că nu de la vibrațiile traficului greu au căzut?

paulmare

^ a explicat danutu_1969 cum functioneaza
tirantii reazama partea superioara a grinzii , talpa lor e fixata cu conexpanduri , si sunt comprimati nu intinsi
nu cred ca sunt aktor, ei au dustere albe, sa nu fie somaco fosta prefabricate bucuresti cu montajul daca tot ei au facut grinzile, pacat ca nu putem citi ce le scrie pe veste
oricum - inconstienti

carutasul

Ah, credeam că au o prindere oarecare ( șurub, bolț) ca să fie solicitate la întindere.... Așa le-au pus aiurea, că dacă se răsuceau pe cealaltă parte nici nu cădeau..

albanezu2019

Firma Somaco doar a produs grinzile, nu s-a ocupat de livrat si montat grinzile.

AlinC

Cuzinetul (cred ca asa ii spune) de la grinda 2, stanga, cum filmeaza drona, e cazut. O sa pun mai tarziu un video de la km 25 ST2 + alte 3: ST1 Alba Iulia Nord, ST2 km 35 si ST 2 km 39.

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


alinuttt

Au lăsat-o moale și cei de la Marcu...
Nici nu pot spera la 2020 când văd cum lucrează Pizzaroti..


alexV


AlinC

ST2, grinzile montate la Radesti, km 35: