News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

mastereve

La minutul 1:30 pare ca ar fi un cort pentru sudori la acele grinzi. Si parca cele din dreapta au o strucutra metalica turcoaz intre ele. Se ocupa timid de ele?

Ionut

Ce imi place de voi cum căutați fiecare utilaj și va gânditi cum vor sa il puna la treaba. :lol: Doar doar s-or apuca de ceva. Mai avem putin si ne ducem voluntari pe șantier.

TibiV

Asta o fi rezultatul muncii forezei?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

tibiv dap :) finisorul ala e utilajul esential in momentul de fata
si da intr-adevar am vazut si eu carcasele si tuburile de partea cealalta a drumului - dar le mai trebuia o macara acolo, ei nu au subcontractat la o firma pilotii cum e acum de exemplu in albia majora a  bistritei, 3 foreze cu macara si utilajele care sa le pregatasca platformele de lucru etc - astia au inchiriat de undeva o foreza sa se vada "mobilizare" x utilaje
si macaraua aia mare de la radesti, si cortul pentru sudori, la cat mai au de lucrat acolo la structuri, si tinand cont ca de-abia au comandat partea metalica a podului  - sunt absolut de-a moaca la momentul de fata

apropos de structuri cine a lucrat la ele aktor sau euroconstruct, in ceva raport de-al prebet aiud era trecut euroconstruct ca firma care a luat printre altele grinzile si otel fasonat - oricum de cand a crapat euroconstruct progresul e infim

Ce face aktor acuma e "maskirovka", prosteala pe fata
Ieseau mai ieftin daca faceau utilaje din placaj si le plantau colo colo sa se vada din drona ca sunt "mobilizati" 

TibiV

Pai normal ca finisorul ala e utilajul esential in momentul de fata, de aia l-am si scos in evidenta...

Tichia de margaritar este esentiala pentru orice chel...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlinC

Nodul rutier Alba Iulia Nord (ST1):


Quest

Quote from: TibiV on April 02, 2019, 02:55:11 PM
Ai ratat un utilaj esential:


Un FINISOR !...
(plus doua compactoare intre finisor si grinzi)
Clar, anul asta termina lotul!...
:lol:

TibiV asta-i clar poza saptamanii !
Santier A10-L2 (Aktor): Finisor pus linga pile de pasaj, pile care isi asteapta cuminti grinzile aferente.
Common sense will get you far !

Ionut

API pe Facebook

Sâmbătă, 30.03.2019, cei de la Ziarul Unirea au filmat din dronă lotul 1 al Autostrăzii A10 Sebeș-Turda: [...].

La terasamente, lucrările avansează într-un ritm bun, inclusiv în nodul rutier Sebeș. Se așterne balast stabilizat (și asfalt) în zonele unde umpluturile au fost aduse la cotă.

Din păcate, progresul este necorespunzător la structurile majore din nodurile Alba Iulia Nord și Sebeș. În plus, încă nu au fost relocate mai multe rețele electrice care blochează șantierul!

Prin urmare, este evident că întregul tronson de 17 km nu va fi gata în 2019, în ciuda promisiunilor fanteziste și minciunilor gogonate ale autorităților!

Realist vorbind, există o singură posibilitate de a deschide PARȚIAL circulația în 2019 DOAR pe aproximativ 8 km între nodurile Sebeș și Alba Iulia Sud, folosind bretelele scurte conectate la sensurile giratorii ale A1 din localitatea Lancrăm.

Cerem insistent tuturor responsabililor implicați (atât din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere cât și cei ai constructorului Impresa Pizzarotti) să rezolve problemele birocratice (groapa de gunoi, relocările de utilități) și să facă demersurile necesare pentru recepția parțială a sectorului amintit mai sus!

tom

Azi Aktor lucra in ritmul obisnuit pe langa DN, mai accentuat intre Radesti si Sincrai si la primul pod peste Mures. Dupa cum se zvonea, au fost cateva schimbari in conducerea Aktor de pe lotul 2.

florin74

Azi dupa amiaza am vazut miscare si intre podul de la Radesti si organizarea de santier. Cred ca lucreaza la eliminarea lacurilor de la podete, si au inceput dinspre Aiud spre Teius.

ddfab

pe lot 2, singurul lucru notabil, intre santimbru si oiejdea, este aparitia structurii metalice peste tevile de apa ce subtraverseaza autostrada, in curba oiejdea. in rest NIMIC!







AlinC

Pe ST1 aproape ca au terminat de armat podul metalic de la sensul giratoriu de la Lancram, dar la nodul Sebes nu se misca aproape nimic. Asa cum NU lucreaza acum la nodul Sebes cred ca nu il termina nici in 2020. Chiar daca cei de la CNAIR spun ca nu poate fi vorba de o deschidere partiala pe ST1, mie mi se pare ca antreprenorul in primele 3 luni ale anului s-a concentrat pe portiunea de la Alba Iulia pana la Sebes si a cam neglijat nodul Sebes.

Video cu armatura de la podul metalic de la Lancram:



Drive_140

Ați vrut să lucreze Aktor pe ST2? Subcontractanții au mers acolo de la ST1 :)
P.S. Aceasta este doar o presupunere!

esendy

f greu lucreaza la structiru pe ST1

Dominik

Acesti 6-7 fierari-betonisti sunt aceasi care lucreaza la podul peste Mures ? au luat pauza acolo sa vina aici ? mai aveau 4 deschideri de armat acolo....
You're in Steelers Country