News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

AlinC

#14190
ST1, dealul de la Paraul Iovului:



Edit. Mi-a mai ramas ceva energie la baterie si am filmat doar dealul. Poate pun spre seara sau maine tot ST1. Trebuie doar sa il randez in 4K.

horatiu.cosma

Liniște mormântală spre ST2. Probabil se pregătesc de sărbători.

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Bulwyn

Highlightul lunii, filmarea integrala de pe st1. Pacat ca nu se poate zice la fel despre st2. Gj @Alinc


BoGDaN

Sa ne trăiești 1000 de ani Aline!
Prinde contur ST1! Cu excepția nodului Sebeș unde volumul de munca este colosal. Dar prinde contur.
ST2?! Ce face acest Cuc? Sa rezilieze contractul! Cânta cucul la MT a incompentența !

Ionut

@AlinC

Cand mai ajungi la Alba Sud mergi te rog si pe breteaua de acces din nod in centura. Au mai facut ceva la ea? Zboara mai jos daca poti, sunt curios sa vad mai de aproape groapa aia de gunoi si daca este una sau sunt doua LEA de relocat. Noroc, merci de filmare, o sa dam si noi (API) o pozitie! :cheers:

Stefan01

#14197
@AlinC
Multumesc pentru filmari ! +1, +1, ..., +1, ..., etc.  :cheers:

@Ionut
Credeai ca ai scapat de dragele tale relocari de retele elctrice ? Uite ce avem noi aici. Taman prin mijlocul gropii trece trece o LEA 20 kV. Sursa este filmarea celor de la Ziarul Unirea din 10.09.2018.

Vedere de ansablu


Zoom pe groapa de gunoi


Ca sa nu uitam pun o poza cu planul de la Alba Iulia Sud.


Bonus ! Din informatiile mele (nu sunt 100% sigur), in zona trece o magistrala de apa si una de gaz.

Dominik

Felicitari AlinC pt filmare !
You're in Steelers Country

Teo

In orice caz, pertinenta observația voastră despre stilul de lucru al antreprenorului general de pe lotul 1, care își concentrează prin rotație eforturile. De exemplu, săptămâna trecută se lucra cu mulți oameni și utilaje in zona Lancrăm - Rompetrol, chiar și sâmbătă, iar ieri pe la amiaza nu era mai nimeni. Probabil încearcă sa creeze impresia ca se lucrează in mai multe puncte.

Cu atât mai admirabila desfășurarea de forte a UMB,  cade are constant un număr mare de muncitori și utilaje.

In alta ordine de idei, mai mereu la Alba Iulia sud sunt vizibile câteva excavatoare, basculante și o echipa mică de muncitori. Am văzut ca lucrau la conducte sau așa ceva. Este vizibil punctul de lucru de pe pasajul peste CF dintre Partos și Alba Iulia.

Io

 :cheers: AlinC

Sa faca bine seful tau sa-ti dea o prima!  :)
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

elion

#14201
Podul Sâncrai









Zona Rădești-Sâncrai
















CataOT

Vesti pe surse despre lot 2 (Aktor), mai multi manageri din Grecia au fost saptamana aceasta in Romania, au hotarat schimbarea mai multor manageri locali si au negociat (cel putin pe domeniul sursei) intrarea la lucru a 100 de camioane pentru transport, cu plata inainte pentru cate 1 saptamana. Si daca totul va decurge bine cu promisiunea continuari colaborarii si pe A0.

NGC

Daca tot comentez aici, atunci va spun si ca am actualizat sinteza platilor, dar veti fi dezamagiti.

Quote from: horatiu.cosma on March 26, 2019, 11:26:34 AM
Stadiul financiar la Porr e de 94,64%.

Quote from: Quest on March 26, 2019, 11:37:31 AM
Stai sa vedem ce zice NGC, suma OP-urilor din situatia lui da 393.070.954,26 lei (f.TVA) din 470.004.894 lei (suma licitata de Porr), adica 84%.
Poate din anumite motive n-a mai pus OP-urile de pe loturile date in trafic.

La PORR lipseau ultimele 2 facturi care apar acum in sinteza, dar asta insemna +/- 3% din total.

Nu stiu cum au ajuns ei la valoarea aia estimata de 94,64%, pentru ca desi am verificat din mai multe surse, mai mult de 86,62% nu mi-a iesit (tinand cont si de valoarea TVA diferita din 2014 si pana acum).