News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

AlinC

Alba Iulia Nord, astazi-inainte si dupa plecarea ministrului. Au reinceput sa puna grinzi dupa ce a plecat ministrul:



athosga

LA Alba Iulia nord cum va trece DN-ul autostrada (deasupra?) si unde? Ca degeaba ma uit, nu se contureaza. Mersi.

Daniel_I

#14103
DN1 va trece pe deasupra autostrazii, pe podul metalic care se vede in filmarea lui Alin. Podul va fi mutat pe vechea locatie a DN-ului inainte de devierea temporara pe care se circula acum.
On The Road

germanul2012

#14104






Powered by API/PUM imgur uploader

@Daniel_I
Poate ne spui si unora mai putin familiarizati cu situatia de la fata locului, unele aspecte:

1. Deci, podul metalic va fi amplasat peste autostradă pe vechiul aliniament al DN-ului. Atunci (probabil) culeele vor fi cam unde am marcat poza cu rosu? Daca da, acolo încă nu sunt piloți forați pentru culee. Sau?
2. Daca privim pozitionarea pilonilor din prima poză observăm că (aproximativ) in zona marcată în poză ar mai trebui 2 piloni? Dacă da, acolo sunt forați piloții pentru fundație?

Aș fi interesat să aflu aceste aspecte în ideea estimării mai reale a timpului aproximativ pentru definitivarea nodului sus numit.

Mulțumesc pentru eventuala clarificare.

yetiman

#14105
La 2 pot sa-ti raspund eu. Sigur nu exista piloti forati inca. Locul este exact sub linia LEA. Daca te uiti pe filmare, din unele unghiuri se vede. Din cauza asta era imposibil sa ridice foreza acolo.
Cu rosu am evidentiat stalpii si pozitia (aproximativa) a liniei. Cu galben ar fi proiectia pe sol a liniei.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

Referitor la podul metalic, foreza a lucrat deja in pozitia din stanga marcata cu rosu in a doua poza.

AlinC

La Alba Iulia Nord s-a cam terminat cu lucrarile la viaductul peste CF. E clar ca nu mai prea pot face mare lucru. In schimb lucreaza pe dealul de la Paraul Iovului:


Drive_140

Acest utilaj ignoră execuția nodului. Este necesar să fie mobilizat!


AkaManah

Ar trebui trimis pe L2. Poate le mai imbunatateste situatia grecilor .

mishu77

#14110
Quote from: AlinC on March 23, 2019, 10:33:47 AM
La Alba Iulia Nord s-a cam terminat cu lucrarile la viaductul peste CF. E clar ca nu mai prea pot face mare lucru.

In parte catre Sebes ce ii incurca de inainteaza asa greu cu piloni viaductului? Catre Teius au linile LEA, dar catre Sebes pare ca mai pot face linistiti vreo 4 piloni.

Dominik

Exact asta ma intrbam si eu  ???
You're in Steelers Country

TibiV

Acolo au fost mult intarziati de mutarea unor conducte de apa.
Nu mai stiu sigur, dar parca abia prin ianuarie au terminat cu relocarea acelor conducte...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Bă, da' n-a zis sova (lucian) ca pe santierele din RO nu mai exista blocaje administrative? :lol: Nu stiti voi, ba, amatorilor! Ascultati de taticu' vostru. Taticii, de fapt. Nu v-a zis cuc, ba, amatorilor, ca ST1 e gata in 2019? Nu v-a zis? Nu v-a zis?! Ce mai vreti ba?!