News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

mishu77

Acolo fac viaduct peste DN1 pe care probabil il vor continua peste breteaua de coborare/urcare de pe A1.

horatiu.cosma

#13891
Interesant. Țin minte din 2016 că insistau foarte mult ca structura asta din nodul Sebeș care e cea mai mare din nod (peste bretelele actuale, peste DN 1 și peste râul Sebeș) să aibă doar o bandă pe sens. De ce? Fiindcă doreau copy paste după toate structurile pe care le vedeți deja, că aveau cofrajele, macheta pentru grinzi etc.

Acum că nu le-a mers și trebuie 2 benzi pe sens, văd în teren că au "optimizat" soluția de fundare. Probabil au ajuns sub o formă sau alta la pace cu CNAIR de i-a lăsat să schimbe soluția, fiindcă pare că fac acolo fundații directe, fără piloți forați.

StefanCelMare

De fiecare dată când văd imagini de pe lot 1, mă gândesc că și pe lot 2 ar trebui o mobilizare similară ca să poată avea o șansă să termine în 2020.
Efectiv, parcă nu mă pot bucura că totuși lotul 1 mișcă.
Ce câștigăm ca timp pe lot 1, vom pierde pe lipsa lot 2.
Nici nu mai contează cine e de vină, să ia o decizie cât mai repede, că o luăm razna.

horatiu.cosma

Cu fiecare lot terminat mai câștigăm ceva, nu există că ce câtigi undeva pierzi altundeva. Ambuteiajul Alba-Sebeș cred că e chiar mai nasol decât Teiușul și Aiudul.

AlinC

#13894
E important sa se termine ambele loturi, dar ar fi foarte bine daca s-ar deschide lotul 1 mai repede. De pilda, noi tiparim un ziar cotidian din judetul Hunedoara. Il transporta in fiecare seara spre Deva. Ar ajunge cu mult mai repede daca ar fi terminat lotul 1 + eliminarea ambuteiajelor dintre Alba Iulia si Sebes de care a amintit foarte bine Horatiu.
In alta ordine de idei, pe ST1, la drumul spre Florea nu mai monteaza grinzi, iar la Alba Iulia Nord le-au pus pe primele 2 deschideri dinspre Nord. Maine seara sau poimanine dimineata cred ca vor muta macaralele de la Deme dincolo de calea ferata. Pregatesc terenul acolo de ceva vreme. Cred ca mai pot pune 20 de grinzi si acolo. O sa editez mai tarziu si o sa pun un video:




lalilieci

@ Stefan01

O mare  rugaminte, nu aveti cumva si planul amsamblului  de la Sebes?

paulmare

aktor in afara de mica echipa care lucreaza anemic la podul de la sancrai - nu mai misca nimic pe lotul lor ? deja e jumatatea lui martie, toti ceilalti constructori sunt deja mobilizati mai mult sau mai putin
cand au de gand sa termine in ritmul in care lucreaza

horatiu.cosma

Păi probabil Aktor se pregătește de protestul de pe 15.

yetiman

 :lol: Probabil Aktor va protesta in felul lor:
In cele 15 minute de la ora 15 la 15:15 vor lucra din plin. Apoi vor reveni la ritmul lor "normal" ...
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

vladioan_bv

doar un rand de pile de sustinere?

horatiu.cosma


Daniel_I

#13901
@vladioan_bv

Pe sensul dispre A1 Deva spre A10 Turda supratraversarea aceea e doar o jumatate de autostrada (2 benzi pe sens + banda de urgenta) deci e limpede ca e suficient doar un rand de piloni.
On The Road

TibiV

Ingrijorator este ca pe sensul A10->A1 (Turda->Deva) NU este inceputa nici o pila sau culee.

Desi trebuie sa treaca peste CF....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Nu sunt de meserie dar chiar nu înțeleg nimic din planificarea pe lotul 1: se apucă să pună grinzile pe câteva pile, după aia le fac pe restul, cheamă iar macaralele... Ai zice că singurul obiectiv e să asigure front de lucru la cei cinci fierari...