News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

alesd

In legatura cu comparatia de mai sus, mai degraba mi se pare relevant ca au terminat de spart culeile de la vechiul podet si ca au curatat totul acolo si pot cofra acum si zona lipsa.

horatiu.cosma

Da, nici mie nu mi se pare ceva extraordinar. E de înțeles că la cât de încet se mișcă lucrurile pe șantiere în perioada asta, ne bucurăm la orice schimbare. Dar ridicarea suporților de cofraje, a cofrajelor și punerea în operă a fierului pentru partea superioară a unui sfert de amărât de podeț în 4 zile nu e nu știu ce performanță. Cam atâta mi-a luat și mie la casă la vărumeu acu câțiva ani și lucram 3 oameni complet afoni în domeniu  :lol:.

Ce m-ar bucura cu adevărat ar fi să văd că se apucă de lucru la relocarea stâlpilor de curent care îi blochează la pilele neatacate ale autostrăzii de lângă CF.

TibiV

^
Nu este mare performanta, dar sa notam ca asta s-a intamplat in februarie, nu in iunie...
Si mai sunt si cateva alte locuri in filmarile lui AlinC care arata un avans rapid, va las pe voi sa descoperiti care sunt astea... ;)

Eu am vrut doar sa evidentiez faptul ca, dupa parerea mea, se concentreaza acum foarte mult pe nodul Alba Iulia nord.
Poate le este teama ca termina Aktor inaintea lor si ii prinde cu descarcarea nefacuta...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

HVMihnea

Colegilor, va rog sa imi iertati lipsa de cunostiinte in domeniu
Aici sa fie vorba de o relocare, sau o lucrare total independenta?
Imediat dupa nodul Alba Iulia Nord.

Stefan01

#13744
^
La fix ai venit cu poza asta. Astazi am trecut prin zona, dar nu am putut face poze. Ce ai surprins in imagine este relocarea unei linii de energie electrica MT (medie tensiune). Ai surprins o autoutilitara PRB cu nacela ridicata.
Pentru o mai buna exemplificare am incercuit intr-un chenar rosu stalpul la care se lucra astazi. Capturi de pe filmarea celor de la Ziarul Unirea.

1. Vedere generala


2. Plan apropiat paralel cu autostrada


3.Plan apropiat perpendicular pe autostrada

ovicor

Exact ce spunea Horatiu, LEA 110kv dublu circuit paralela cu CF pare ca-i incomodeaza/ intarzie mult. Logic era sa inceapa forajele si pilele de la CF spre culei. Din filmare si satelit, pare ca vor trebui sa pastreze aproximativ acelasi aliniament al retelei, cu stalpi mai inalti, care sa asigure gabaritul (inaltimea de la linia rosie la conductoare). Dureros ca nici in cazul  retelelor de MT, care nu implica atat de multe eforturi, nu s-a grabit relocarea lor si-i incomodeaza/ intarzie, evident!

AlinC

Alba Iulia Nord + dealul de la Paraul Iovului. Au inceput sa lucreze si pe deal:


Ionut

#13747
Mister, merci de filmare! Am observat ca ai zis de mai multe ori in trecut "nodul Alba Iulia Nord SI dealul de la Paraul Iovului". Nu stiu daca iti dai seama, dar acest deal este de fapt parte din nodul Alba Iulia Nord. :) Adica nu e nodul SI dealul. Dealul e de fapt in nod. Breteaua care incarca traficul spre Turda intra in autostrada undeva aproape de Astoria... deci nodul "incepe" in giratoriul de la Centura Alba Iulia si se termina la Astoria. :) E lung rau, da. Bretelele sale sunt lungi.

In fine, e doar un detaliu. Chiar voiam sa te rog sa te focalizezi un pic pe zona bretelelor de pe sensul SPRE Turda. Pe viitor te poti apropia (inaltime mai mica la drona), sunt curios ce blocaje sunt si pe bretelele astea, daca (mai) sunt. Cum ar fi, de exemplu, relocarea LEA despre care vorbea Stefan01 mai sus.

StefanCelMare

#13748
Pare a fi primăvara structurilor, pe toate loturile.
Sper să fie cât mai contagioasă, să prindă și la Aktor.
Am putea spera măcar o dată la două-trei săptămâni la filmări de pe L2?  O:-)
Martie-aprilie este cam "make or brake" pentru Aktor.
Dacă demarează prost și anul ăsta... adio 2020.

SeikonDS

Sincer eu unul nu am sperante in Aktor , la ce am citit despre ei pe aici 0% sansa sa termine in 2022 , cu progresul ce il au pe 2018 ...

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


Ionut

Hei, ai insistat si pe zona bretelelor de pe sensul spre Teius, multumesc!!! :cheers: Observati cat mai au de munca...

tom

Azi e vizita oficiala pe cele doua loturi in lucru. Cred ca apare si domnul ministru.

voicul

Pai daca o ajunge pe lotul 1 ii si da drumul, ca sunt multe zone cu 1 strat de asfalt.

alexandruduma

Pai daca inaugureaza de vreo 4 ori lotul 1 anul asta deja e realista treaba cu 180 de km anul asta :) Si noi care nu si nu...  :lol: