News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 36 Guests are viewing this topic.

thinker

#13215
 :cheers:  Daniel_I si trifuhoria pentru efort

lansatorul de grinzi, chiar daca incet, tot mai "lanseaza" ceva grinzi, sper sa termine si aici pana la sfarsitul anului,  dar cu armarea si suprabetonarea la celalalt pod si aici nici o veste?
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

Daniel_I

#13216
Quote from: thinker on November 11, 2018, 08:17:13 PM
dar cu armarea si suprabetonarea la celalalt pod si aici nici o veste?
Pentru asta avem nevoie de drona lui Alin, E mai greu sa zbori cu bicicleta pe deasupra podurilor :). Din cate stiu se continua cu armarea ai suprabetonarea la podul Mures. Sambata au turnat beton la culeea Oarda. Podul Raul Sebes din pacate e cam abandonat dupa ce au ridicat bordurile laterale. Concentrarea lor daca o putem numii asa, e pe balast stabilizat si asfalt. Daca tine vremea cu ei, pana la 1 Decembrie o sa reuseasca sa protejeze cativa km de terasament peste iarna, dar in nici un caz nu TOT ce au de protejat.
On The Road

Ionut

Este normal sa traga tare sa-si protejeze terasamentele pentru iarna... ce n-au facut toata vara & toamna... fac acum in prag de iarna. Of. Nu mai zic, am tot zis...

AkaManah

Azi dimineata se  pregateau sa asfalteze devierea de la Alba Iulia Nord. Se curata suprafata cu aer si am vazut o cisterna de bitum si un finisor pe pozitii.

TibiV

Quote from: Ionut on November 12, 2018, 09:52:24 AM
Este normal sa traga tare sa-si protejeze terasamentele pentru iarna... ce n-au facut toata vara & toamna... fac acum in prag de iarna.

Zicala politehnista: "derivata porcului este maxima de Craciun..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Stefan01

#13220
La intersectia A10 cu DN1, in zona Alba Iulia Nord, se asfalta devierea temporara. Scuzati calitatea pozelor. Au fost realizate din mers. Importanta e stirea ! Zona a fost filmata de AlinC aici.













PS: +1 Pentru AlinC, Daniel_I si Trifuhoria


alinuttt

Ei deja aduc grinzile dar de mai bine de o lună nu mai execută niciun foraj deși au o graămadă de făcut în nod......

ddfab

asfaltarea devierii dn1 la paraul iovului este finalizata...












si bonus... asfaltari pe timp de noapte, in zona fostului camp de maci, in spatele fabricii de bere Albacher...vazut din dn1.

elphax

da, cam ciudat ca pregatesc grinzile. le vor lasa acolo in ploaie si zapada pana la primavara ? ca mai dureaza pana vor avea structurile pe care sa le pozitioneze

mihaihedes

Probabil că le vor termina de sudat numai bine pe când vor fi gata structurile și să le monteze.

alinuttt

Dar totuși e frustrant că nu avem NICIO foreză în nod... Amintiți-vă câte structuri avem acolo..

danutzu_1069

Grinzile le-au adus ca sa le poata factura pana la sfarsitul de an...
Trebuie si italienilor ceva prime de Craciun, nu?

Ionut

Este presiune pe constructori să factureze că să iasă bine absorbția fondurilor europene la final de an.

ovideatza

Pentru beneficiari privati, cel putin pe POR, "circula" la nivel de recomandare ca nu se mai deconteaza materiale nepuse in opera.
Acum nu stiu inca daca va fi instructiune, daca doar pe POR, sau se va aplica si pe POIM.
Sper ca nu.