News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Ionut

Promisiuni fanteziste vs vocea ratiunii.

VIDEO Stadiul lucrărilor la A10, între Alba Iulia şi Aiud. CNAIR: Se lucreză la terasamente, poduri şi pasaje

Şefii de la Drumuri sunt optimişti şi spun că "loturile 1 şi 2 ale Autostrăzii Sebeş-Turda, cu siguranţă, vor fi finalizate anul viitor", însă cei de la Asociaţia Pro Infrastructura îi contrazic.

Adevarul


Vlad94

Interesanta filmare. Mi se pare mie sau pe locul viitorului dn deviat se vede asfalt?
Ca un mic offtopic, cum se numeste piesa din video, e foarte faina  :p.

TibiV

Da, se vede asfalt...
Un asfalt ciuruit, plin de gropi.
Daca ai sa te uiti pe pozele de acum un an, vei vedea ca acolo a fost un fel de autobaza - sau ceva de genul...
Asfaltul ala va trebui frezat si pus unul nou daca vrem ca lucrarea sa tina un an de zile, pana cand (speram) va fi gata pasajul pe DN1 care va trece PESTE A10...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Daniel_I

#13204
Pe lotul 1 la Oarda au reusit sa monteze toate grinzile cu lansatorul pe directia Turda Sebes. Au mai ramas pe sensul opus 15 grinzi. Fara poze, din cauza cetii..
On The Road

trifuhoria

La nod la Sebes, pe (langa) breteau A10->giratoriu Dn intare Sebes a aparut o structura metalica identica cu cea de la Lancram. Incerc sa dau maine o tura pt cateva cadre...

trifuhoria

#13206
Am dat o tura scurta in cele 4 zone de lângă Sebes: giratoriu Lancrăm, Calea vacii, organizare de santier turnat grinzi și zona nodului dinspre kronospan:
Ceata densa și 1,5 grade.
Furnicuțele de la Marcu transportau pământ undeva spre Sebes vest... unde nu am ajuns.
Începem cu supratraversarea de la giratoriu Lancrăm:

trifuhoria


trifuhoria

Organizare santier lângă A1, in vecinătatea bretelei sb->turda:
Văzusem ieri de pe A1 zona in care se vor turna grinzile lungi acoperită... și speram sa va pot spune ca s-a turnat prima grinda... din păcate încă nu... se tot pregătesc de câteva săptămâni bune. Au montat multe proiectoare in zona, probabil vor sa lucreze la fier și sa toarne și noaptea:)...


trifuhoria

Zona nod din vecinătatea kronospan, bretea Turda ->Sebes

trifuhoria

Detalii structura metalică: parțial Suduri executate, multe zone încă cu sanfren..., in locurile unde sudura a fost executata, au și verificat-o:


trifuhoria

Câteva cadre cu terasamentul in aceasta zona: e nevoie de relocări de la electrica:

Spre giratoriu sebes:

Spre A10, peste A1, pe contrasens:)

Tot in zona sunt depozitate câteva prefabricate din fe-beton:

trifuhoria

Am încercat și o fotografie panorama, sper sa se vadă bine pe forum:

Cred ca vor sa pregătească acesta structura metalică și sa o ridice dintr-o bucata peste A1.

Weekend frumos!

Daniel_I

#13213
Am avut ceva mai mult noroc decat Trifu Horia. Am prins 2 ore de soare astazi, desii foarte frig.
Cateva poze de la pasajul Oarda pana la podul de langa giratoriul provizoriu Lancram

Grinzile sunt montate pe sensul Turda Sebes. Toate cele 3 deschideri.








Terasamentul intre Oarda si Raul Sebes, secontinua cu balastul stabilizat








Terasament Oarda


De la Podul Sebes spre Oarda


Dupa Raul Sebes spre Lancram. au ma adus un echipaj. Se toarna balastul stabilizat si asfalt.





Primul strat de asfalt din zona "campul cu maci" :D





Asfalt pe un sens, balast stabilizat pe celălalt








Asfaltul la nive cu betonul subtraversarii agricole


Vedere spre raul Sebes


Podul E81 peste A10.


Cam atat. Prea frig si prea ceață afara pentru o tura mai lunga...
Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

TibiV

trifuoria & Daniel_I,
:cheers:
Si cate un +1 la fiecare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)