News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

Skynick

Daca foloseau macaralele si uitau de lansatorul ala, terminau de 10 ori mai repede.

AlinC

#12751
Astazi, la ora 18, au terminat de ridicat grinzile pe deschiderea care era la 50% in jurul orei 11. Cu lansatorul nu au mai pus nicio grinda. In schimb au facut o chestie interesanta: au montat ghidaje pentru lansator, inclusiv la capatul deschiderii pe care au ridicat astazi grinzi cu macaralele. Vor sa treaca lansatorul pe celalat mal al Muresului, spre final, pentru a lansa grinzile dinspre Limba pe deschiderile care sunt acum deasupra apei? Un muncitor asa mi-a spus, dar nu stiu in ce masura stia prea bine. Mi se pare cam ciudata chestia.
O sa revin cu video-ul.


mihaihedes

Dau impresia de meșteri care acuma învață meserie și se împiedică în propria neștiință. Să te plimbi cu lansatorul pe piloni aiurea asta este. . ...

udar

Posibil din cauza ca au turnat suprabetonarea pe acele 3 deschideri si nu mai pot sa vina cu lansatorul pentru deschiderea de deasupra apei si vor venii din capatul celalalt.......

Cristi Deme

Lansatorul se va muta la valea neagra
Momentan se lucreaza in tandem ( macarale si lansator)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Daniel_I

#12755
Quote from: AlinC on September 27, 2018, 06:27:19 PMVor sa treaca lansatorul pe celalat mal al Muresului, spre final, pentru a lansa grinzile dinspre Limba pe deschiderile care sunt acum deasupra apei? Un muncitor asa mi-a spus, dar nu stiu in ce masura stia prea bine. Mi se pare cam ciudata chestia.
Alin, lansatorul nu poate sa fie montat pe parte sudica a Muresului, deoarece au nevoie de terasament intre supratraversarea DJ107C si culea Sud a podului Mures. Se poate vedea in primele secunde din ultimul video de la Unirea. Probabil vor sa treaca cu lansatorul dincolo pentru a ajunge la Oarda (Valea Neagra) sa monteze cele 3 deschideri. Ne ti tu la curent.. ;)
On The Road

voicul

La Oarda poate pentru ca e in drum. Mi se pare ca s-ar complica enorm sa le puna cu lansatorul la Oarda ... pentru un nimic vs. pus cu macarale.
Cred ca mai degraba il duc spre A1, ca mai greu de pus grinzi sub trafic cu macaralele.

perfidus

Da se complica dar daca tot il au la indemana si costul e fix, de ce sa nu-l foloseasca. Motivele sunt strict economice.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

laszlo.robert

#12758
A scris Cristi Deme citeva posturi mai sus că lansatorul îl duc la Oarda.,Ce să facă la A1 cu ea ,nici cu lansator nu poți lucra cu trafic sub grindă in mișcare.

voicul

Sa fim corecti: a scris Valea Neagra.  :lol:

perfidus

Valea Neagra = Valea Orzii, eu asa am inteles.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

AlinC

Quote from: perfidus on September 28, 2018, 01:17:07 PM
Valea Neagra = Valea Orzii, eu asa am inteles.

Da, corect: Valea Neagra = Valea Orzii

Totusi, cum ridica grinzile pe deschiderea care e acum in mijlocului Muresului? Am un video si de astazi, dar nu am ajuns inca acasa. Nu mai era nicio grinda pusa in jurul orei 15, raportat la ziua de ieri, ora 18. Era activitate, dar nu mi-am dat seama bine pe ecranul telefonului ce faceau, iar video-ul din drona nu am apucat sa il vad.


voicul

WOW
Pun grinzi cu lansatorul.
Pun grinzi cu macarale.
Suprabetoneaza!

Dominik

Era si caziul sa traga mai tare la acest pod peste Mures ! Sper sa nu se lase acum... ;)
You're in Steelers Country