News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Daniel_I

Quote from: alecu26 on September 05, 2018, 04:04:22 PM
Depinde de cota. Si ce sa pui daca nu balast? Direct asfalt?
De la placa de racordare pana la cota mai este cam 50 Cm. Asa am vazut ca practica Pizzaroti, deci Alecu are dreptate.
On The Road

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gdo

#12543
autostrada Sebes Turda, lotul 2, de la Oiejdea pana la podul de la Radesti, 5 septembrie 2018


prd.marius

#12544
podetul de la minutul 1.20 ce v-a lega? este pentru un drum agricol?

TibiV

Mishto fimarea...
Stiu ca "pic" in postura de Avocatul Diavolului...

Dar arata muuuult mai bine decat as fi crezut. (Astia au angajat bufnite, care lucreaza noaptea de nu ii vede nimeni pe santier ?!?!....)

Numarul "piscinelor" a scazut considerabil.
Portiuni lungi de stabilizat, chiar asfalt pe unele portiuni...
Nu ma astept la "inaugurare" in 2019.
Dar 20-20 pare sa devina totusi un termen realist...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

#12546
^He-he... :)

Acuma, pe bune, băieți, ne explicați vă rog și nouă cum vor dispărea toate lăcușoarele alea? Si dacă vor dispărea, va fi "for ever"? Stiu ca ciprebbe a aruncat vorba cu "bolovanii" dar puteți detalia?

LE: OK, banuiesc ca e un simplu principiu de "apa trece, pietrele raman"
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

ddfab

Quote from: prd.marius on September 05, 2018, 09:40:25 PM
podetul de la minutul 1.20 ce v-a lega? este pentru un drum agricol?

da. este pentru un drum agricol. acum il folosesc pentru acces cu camioanele din dn1.

ddfab

#12548
@TibiV

nu as spune ca muuuult mai bine... poate doar foarte putin mai bine. piscine mai au inca vreo 20 de rezolvat. asfalt nu este , ci doar balast stabilizat acoperit cu emulsie. la terasamente sunt putine locuri unde se vede un oaresce progress... DAR:
la relocarea conductei de apa din curba Oiejdea, de aprox 1 luna nu mai inainteaza vizibil. au de relocat o alta conducta, in apropierea viaductului de langa depozitul de combustibili din apropierea nodului Teius(daca si acolo dureaza peste o jumate de an ca la Oiejdea....in urma cu vreo 3 saptamani am pus niste poze de la relocarea din curba Oiejdea, atunci am vorbit cu muncitorii si au zis ca mai au aprox 1 luna, a trecut aproape o luna si progresele sunt invizibile...
la nodul teius nu sunt progrese vizibile
viaductul peste CF de dupa nod Teius, mort pentru patrie! nimic...
asteptam inca activitatea la structuri...
podurile peste Mures...mai ales cel de la Sancrai.
inca suntem departe... :(

horatiu.cosma

^
Da, așa cum zice ddfab, avansul e insesizabil în luna august, când chiar s-ar fi putut lucra. Au mai secat din piscine, au mai ridicat terasamentul, dar cam atât. La structuri 0 avans, au venit grinzile și cam atât.

pasadia

La Sebes azi par concentrati pe bretelele spre Deva. (Singura) foreza era in partea nordica a A1 si la vest fata de CF200, si mai multe utilaje se aflau la sud de A1, lucrand la terasament (inclusiv imprastiere de durasol).

AlinC

E conturata destul de bine breteaua mare care va lega A10, de pe sensul de mers Turda-Sebes de A1, pe sensul de mers Deva-Sibiu. Lucreaza cu o multime de utilaje dincolo de A1:

https://ziarulunirea.ro/video-autostrada-sebes-turda-lotul-1-constructorul-lucreaza-pentru-prima-data-dincolo-de-a-1-la-bretelele-mari-care-duc-spre-deva-si-sibiu-489167/

Video:




adiarc

Mie personal mi se pare in continuare rusinos sa lucreze doar cu o singura foreza...

Traiasca extensia de timp datorata intarzierilor majore legate de birocratie,relocare utilitati sau expropieri
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Exact.
E bine ca sunt conturate bretelele, dar asta e cea simpla operatie din tot procesul (nu o luati literar).

Structurile ... cand apar?

mihaihedes

Când o să termine foreza că doar nu caută petrol. Probabil o sa  vedem ceva prin Octombrie - Noiembrie.