News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Ionut

VMS, da.

Panoul de pe lotul 4 este functional, dar trebuie sa ii dea cineva drumul din CIC.

Asa arata in februarie 2018:

TibiV

Exact asta era poza care imi ramasese in minte, dar nu mai stiam cand (si unde sa o caut...)...
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

mersi pentru filmare. nu mai arata abandonat, rasare soarele si pe lotul asta.

Allex

In filmarea din aer la 4:29 se vede un stalp de medie tensiune (?) fix pe aliniamentul autostrazii. Nu zicea cineva cu nu foarte mult timp in urma ca nu mai sunt blocaje pe nicaieri? Poate ca ar trebui facuta o colectie cu toate problemele de pe santiere si trimisa direct personajului respectiv ca sa nu mai minta cu nerusinare pe la mass-media ca nu sunt blocaje.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

danutzu_1069

#12334
Posibil ca sa fie dezafectata linia, dar stalpul sa fi ramas pe pozitie... Pentru ca oricum nu se lucreaza

pbh

Nu Sova sau Neaga trebuie sa mute stalpul. Este problema AKTOR-ului care joaca intr-o piesa proasta pe ST2.

reed

Dragii mei,putinii astia kilometri vor salva vieti si timp.Din punctul meu de vedere,orice kilometru e vital pentru tara noastra,paralizata de drumuri supra aglomerate,soferi intinsi cu nervii la maxim.Autostrazile astea ar fi trebuit construite in anii 2000.
Ma bucur nespus pentru orice palma de drum nou.Nu este de ajuns bineinteles,insa este necesar si vital sa avem infrastructura.
Multumiri pentru filmari.

prd.marius

#12337
^^
A fost doar in asteptarea traficului, dupa ce s-a dat drumul la trafic, s-a oprit si VMS-ul..

reed

in imagine pot sa disting "Doar" :lol:

mihaihedes

Pe lotul 2 cred că dacă ar fi bani alocați ar fi și mobilizare dar cum nimeni nu vrea sa ne sponsorizeze autostrăzile va fi gata când vor fi bani sa o terminam. Cred că ar putea fi gata și într-un an dar nu sperând că Alktor o va sponsoriza din propriul buzunar. Cu excepția podului de la Aiud și Teiuș ( CF) nu ar fi structuri chiar așa de complicate de finalizat ( Deme le schimba fața în câteva săptămâni)  .

Teo

Și eu am parcurs bucata de autostrada deschisă. Numai mie mi se pare puțin îngusta? De asemenea, pe sensul catre Turda, erau multe denivelări și valuri, iar la intrarea pe viaducte exista deja trambuline. Probabil vor mai exista intervenții de reparare.

Ca utilitate, strict pana la Turda câștigi siguranța, confort și vreo 15 minute.

Dar un drum de Alba Iulia- Zalău, cu Combinația de A10 și A3 pana la Gilau, a devenit cu 30 de minute mai scurt, lucru care ma bucura. Efectiv simți plusul dat de autostrada.

Daniel_I

#12341
Am facut ieri 17 August un foarte scurt tur al lotului 1 in zona Oarda
Santierul de la giratoriul Lukoil Lancram pana la Oarda e inghetat. Nu se intampla nimic pe kilometrii buni, de catevea luni. Mobilizarea e in alta parte spre nord si incet au inceput sa se mobilizeze si la nodul Sebes

Culea Oarda aproape finalizata. In poza urmatoare se vad grinzile depozitate, si utilajele care le vor ridica
(GPS)


(GPS)


(GPS)


Zona casei demolate. Foreza nu mai e. A plecat de aici la nodul Sebes.
(GPS)


Sapatura in jurul pilotilor forati. Aici cred ca vor face 2 piloni ca cei din spate. Nu e nevoie de culee deoarece nu ai terasament in spate.
(GPS)


Culea dinspre Turda. Fiecare culee construita de Pizzaroti are placa aceea de beton la baza ei. Probabil are rolul de a nu lasa terasamentul sa coboare in timp si a forma "trambuline".
(GPS)


Zona casei demolate. Din ce am vazut forajul e finalizat, desii doar pilotii pentru primul pilon al viaductului sunt sapati in jur...
(GPS)


(GPS)


In continuare terasamentul Oarda pana la Raul Mures. aici au avansat bine, a fost construit si drenajul apei pluviale. Destul de curand ar trebui sa inceapa asternerea balastului stabilizat.
(GPS)


(GPS)


Terasamentul este ridicat pana la culea subtraversari drumului DJ107C langa podul Mures.
(GPS)


Sper ca se vad detalii care nu se pot vedea din drona ;)
Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road


Daniel_I

#12343
Daca drona de la Unirea a zburat pe la Oarda si Mures, eu am zburat in partea cealalata. Pod raul Sebes - nod Sebes.
Nu am avut foarte mult timp la dispozitie. Las aici cateva cadre si informatii

Terasament raul Sebes Oarda. Aproape finalizat, neatins de utilaje aproape deloc de cateva luni de zile.


Podul raul Sebes cofrat de catvea saptamani, asteapta cifele cu beton.


Giratoriul Lukoil langa Lancram. Aici sunt niste izvoare subterane pe care Pizzaroti a incercat sa le sece cu pompa de apa.


Giratoriu Lancram. La culea suptratraversarii DN1 peste A10 nu se lucreaza.





Terasamentul catre nod Sebes. Km 1.500.


Aceeasi zona, vedere inapoi cu terasamentul catre Alba si giratoriul de langa Lukoil.


binecunoscuta structura Calea Vacii Lancram. Intr-un stadiu avansat. La structura din stanga erau executati si cuzinetii.


Prima foreza de langa A1 din nodul Sebes.


Podul tehnologic peste Raul Sebes. Il vedem in video-ul celor de la Unirea. Tot in zona asta va fii construit si podul autostrazii.


Si daca cineva se intreba ce este structura aceasta care se vede din A1 cand vii de la Sibiu spre Deva...azi am aflat si eu. Structura nu are legătură directă cu construcția autostrăzii. Este o rampă unde vor turna grinzile de la nodul Sebeș. Așa am primit informația.



Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

ovicor

@reed, pe acel VMS nu cred ca scrie "DOAR", ci "PORR".