News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

gruiarew

E bine că s-a deschis ce s-a deschis. Terminați vă rog cu "trebuiau alealalte că pe dincolo se mergea mai bine". Trebuiau deschise toate. Acum presiune să termine și restul.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

AlinC

#12181
Intre Sebes-Alba Iulia s-ar putea rezolva problema traficului prin 2 modalitati:
1. Consiliul judetean Alba are acum in executie un tronson de drum de 4,2 km neasfaltat de la Paclisa pana la Vurpar (Vintu de Jos). DJ 107A, care o sa fie terminat pana in octombrie 2018 (conform contractului). Ar fi un mic ocol dar ar merita + ca drumul e pentru masini de pana la 3.5 t.
2. Pentru 2019 s-ar putea da drumul la ST1 partial fara bretelele mari, cu circulatia numai prin sensurile giratorii existente pana o sa fie terminat tot nodul rutier Sebes.
Pentru portiunea Alba Iulia pana dincolo de Aiud e mai urata situatia pentru ca nu exista alternative + ca pe ST2 se lucrezea cu viteza melcului. La progresul inregistrat in iunie 2018, adica de 0,7 puncte/lunar, matematic lotul ala o sa fie terminat in 77 de luni!!

Aici e un video cu o parte din DJ 107A, chair din primele 2-3 zile de cand s-au apucat de lucru:

NGC

Quote from: cutter on August 03, 2018, 11:21:52 AM
Am 3 procese în contencios-administrativ cu CNAIR câștigate toate anul acesta. Un avertisment pentru cei din CNAIR, foarte serios: la următoarele refuzuri nejustificate de oferire de informații urmează plângeri penale pentru abuz în serviciu. Legea e lege să fie respectată, nu după "mușchiul" cuiva.

Unul dintre procese este pentru ST3.

In 26.06.2018 TB a decis asta.

Quote
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obliga pârâta să comunice reclamantului procesul – verbal de suspendare a procesului de recepţie la terminarea lucrărilor nr. 2140/09.01.2018 pentru sectorul de autostradă Sebeş – Turda lot 3, solicitat prin petiţia nr. 92/13275/22.02.2018.

Apoi, in 19.07.2018 CNAIR a declarat recurs. Oare de ce? ;)

@CNAIR: Se strange latul in legatura cu ST3 si cele 8 luni de asteptare? :lol:

voyageros

#12183
Am facut eu...ceva, nu prea am scule dar va faceti voi o parere
E cam lungut dar sariti voi peste ce nu va intereseaza
Inainte de plecare am sters parbrizul in dreptul camerei dar n-am putut evita genocidul pana in momentul
in care am inceput filmarea


alin_simeriaveche

Bravo voyageros.... foarte frumos

Dominik

O filmare foarte frumoasa cu tronsonul din A10 nou deschis circulatiei

You're in Steelers Country

danutzu_1069

As plusa cu o rugaminte, din drona noaptea...
Nu stiu daca merge... Dar ar fi spectaculos...

Skynick

#12187
Am trecut si eu azi pe portiunea nou inaugurata, directia Turda - Aiud.

Arata bine dar din pacate planeitate nu e, mai ales pe prima portiune, dupa nodul Turda. Fara sa fie exagerate, se simt vibratii si imbinarile dintre fasiile de asfalt plus clasicele sarituri de la poduri. Se simt si pe film. Diferenta dintre Bechtel si asta noua sunt evidente, in favoarea primeia.



Intrebare: Bechtel a lucrat dupa alt normativ? Mi se pare ca a lor e mai lata un pic.

Daniel_I

#12188
Nu mai stiu daca a pus Stefan pozele de la raul Sebes. Oricum le pun eu acum. Stadiu podului la 5 august este 98 % gata pentru placa de suprabetonare.
La Oarda au finalizat culea din Sud. O foreza lucra in zona casei demolate. Pozele alta data ..
Pacat ca nu se vede in poza de mai jos coloana de masini pe 10 Km care veneau inspre Alba de la Sebes. Si asta Duminica seara la ora 21.00
(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

vasile.silion

#12189
Quote from: Daniel_I on August 05, 2018, 09:46:49 PM
Pacat ca nu se vede in poza de mai jos coloana de masini pe 10 Km care veneau inspre Alba de la Sebes. Si asta Duminica seara la ora 21.00
Eu am venit joi seara de la Sebeș la Aiud și am prins 2 coloane de mașini în care am stat cel puțin jumătate de oră!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

Daniel_I

#12190
Joi a fost un caz special. Toată lumea mergea la Cluj-Napoca la Untold! :)
On The Road

AkaManah

Si eu care am crezut ca au umblat cei din Teius la temporizarea semafoarelor si de asta sunt coloanele infernale. Nu ma gadisem la Untold. :D

TibiV

Eu sunt Bucuresti, dar am 5 (cinci) colegi/colege care au plecat la Untold.
Fiecare cu masina lui. :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

strumf11

M-am uitat ieri pe gmaps sa fac un traseu pana la Cluj (untold) si am vazut ca inca nu ruteaza pe cele 2 loturi deschise zilele trecute, defapt nu le vede deloc ....aveti idee cand o sa apara pe harta?

danutzu_1069

Cand or sa stie / aprobe editorii (indieni)