News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

voicul

E normal ca la Aiud vezi masini venind de pe A10.
La Turda ... nu te gandesti sa te duci pana la intrarea pe A10 sa vezi daca s-a deschis sau nu.

Da se regleaza situatia in 1-2 zile.

adi

Yeiii super tare, keep going

adiarc

acum am ajuns si eu acasa...cateva impresii la cald.....loturile sunt ok,mai putin la pasaje/viaducte unde mai sunt mici trambuline.Din pct meu de vedere lotul Tirenna sta mai bine decat Porr la acest capitol.

In alta ordine de idei,va fii ceva distractie in nodul A10-A3...nu am fost super atent,pt ca salivam,dar am ratat iesirile in ambele sensuri   :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

catalinmz

Din ce vad pe filmarea de pe facebook sunt 15 minute in cap de la intrarea pe autostrada din Aiud pana la iesirea de la Turda. Pe google maps sunt 30 de minute pe DN pe acelasi segment. Cred ca e decenta estimarea ca odata cu cele doua loturi se castiga in jur de 15 minute (poate totusi mai putin) - bonus pe langa siguranta si confortul de care ai parte pe autostrada. Am vazu ca Waze deja ruteaza pe autostrada - doar ca arata acelasi timp de dinaintea darii in folosinta.

adiarc

nodul Aiud,,...in jurul orei 16:45



acelasi nod,putin dupa ora 19:00,la inaugurare











pozele sunt amestecate de Imgur...nu mai am rabdare sa le sortez...sunt toate pe sensul spre Turda







sp.de servicii si debleul Gambas





"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

^Timpul pentru directia Cluj sau Campia va mai avea probabil 1 minut in plus fata de cele aproximativ 15.

adiarc











freza....rea..







de fapt aici,cea mai apropiata localitate este Decea



liber,fain,rapid,sigur











"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc



legat de panourile fonoabsorbante...imi plac mai mult acestea de la Porr...culori mai naturale ( nu verde tipator ca la Tirenna ) si mult mai usor de intretinut...la fel si la sp de servicii..banci/mese din beton greu de distrus/ars,etc si mult mai usor de retinut...de asemenea multi copaci in sp de la Porr...deocamdata mici





















"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc















si sp de servicii pe sensul spre Aiud,de langa Man.Dumbrava...aici am avut o senzatie ciudata...pret de cateva minute am fost singur,singurel...ghost town  :lol:









momentan atat..numai bine

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mihaihedes

#12084
Buuuun. Acum tunurile pe lotul 1 și 2.

Oare termină înainte de 2020 macar o bucățică?
Nici nu contează pe unde...

TibiV

Bun, l-am lasat pe adiarca sa termine...
(Multumim!...)
Revin la momentul inaugurarii.

Quote from: Ionut on July 30, 2018, 07:14:16 PM
API LIVE DE PE A10!
https://web.facebook.com/proinfrastructura/posts/1032014953639178

Doar cateva observatii... (Nu stiu daca vor ramane valabile daca Horatiu schimba filmarea cu una "buna", fara sincope...)
00.18 Pleaca primele masini "ca din pusca". In mod sigur cele doua TIR-uri nu erau din "alaiul CNAIR".
Urmeaza 10 minute in care se vede ca cei care s-au informat, au stiut care este drumul cel mai scurt spre Aiud incepand de luni, 13 iulie 2018, ora 19.15...  ;)
10.00 Prima masina dinspre Aiud. A cam calcat-o (cam 150 km/h, presupunand ca au dat drumul simultan si de la Aiud...)
~10:30 O imagine tulburatoare. Autostrada goala, DN1 plin! Ar merita facuta inca o filmare candva, peste macar o saptamana, asa cum a spus "omul cu caruta"... ;)
Quote from: carutasul on July 30, 2018, 09:22:06 PM
pe mine m-ar interesa una pe drumul național, peste câteva zile când află toată lumea :)
Dupa 10:30 Sunt curios cati s-au incadrat corect si cati au ratat... Desi inclin sa cred ca cei din "prima ora" au fost din categoria "interesati si informati", asa ca nu s-au mirat prea tare ca Clujul este la dreapta si Campia Turzii la stanga...
(Desi au fost niste schimbari de banda foarte "din scurt". La "traficul" de astazi nu a fost o problema, sa vedem insa cum va fi peste doua-trei luni....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

eu zic ca nici o sansa...pe lotul 1 avem nodul A1-A10 unde se misca lights,f.lights raportat la complexitatea lucrarii( mai sunt 2-3 luni in care se poate lucra in forta)...iar lotul 2...din pct.meu de vedere inca nu se lucreaza...ce utilaje avem acolo,raportat la lungimea lotului ,este egal cu zero.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Quote from: adiarc on July 30, 2018, 11:08:50 PM
si sp de servicii pe sensul spre Aiud,de langa Man.Dumbrava...aici am avut o senzatie ciudata...pret de cateva minute am fost singur,singurel...ghost town  :lol:

Hai sa vedem peste o luna sau doua...
Cred ca MZA este un indicator "over-rated".
"Indicele WC" este mult mai intuitiv, uneori chiar "presant". Daca ajungi sa stai la coada, ca vara pe A2, inseamna ca autostrada si-a atins capacitatea proiectata!!! :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovicor

In sfarsit ...!!!!!!!!!!!!!! Era si timpul! Privitor la filmare, mentionez si eu ce spunea @TibiV : Unii dintre cei ce veneau dinspre Aiud au avut probleme la incadrarea corecta la directia de mers: acele redresari in ultimul moment s-ar putea solda cu probleme in zilele urmatoare, cand traficul va creste !

stent76

N-ar fi rau sa inscriptioneze Cluj si Tg Mures pe partea carosabila pe benzile de preincadrare. E o solutie frecventa in alte tari.