News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

AlinC

Am uitat o chestie importanta: Au aceleasi echipe, practic nu au au mai mobilizat oameni noi pe ST1. Mobilizare foarte slaba pentru perioada asta (undeva pe la 270-280 de oameni in santier din informatiile mele), chiar daca echipele existente lucreaza de dimineata pana seara, numarul muncitorilor e prea mic pentru a vedea progreze rapide. In ritmul asta, ST1 se duce spre 20-20.

mihaihedes

Pe lotul 2 este asfalt de la Transavia până la pasajul CF. La pasajul CF era o macara și se turna ceva la pile , la Sântimbru se lucrează în stil Aktor cu un buldozer și un excavator. În rest mișcare pe tot lotul (ce e drept tare anemică) dar se vede ceva praf. 20-20 dacă nu 21 scrie pe lotul 2. 2019 nici o șansă.

Nodul Alba Iulia Nord

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk

Bogdan_Cluj

^ Cand zici Transavia, te referi la "sediul central" ala de langa Albalact, chiar de la Oiejdea, intrare chiar din DN? Sau la ceva ferma secundara ca sunt o gramada in acea zona?
Daca te referi la sediul central, si daca la pasaj CF te referi la linia secundara ce intra in Teius in zona industriala din sud-vest, inseamna ca avem 4km de asfalt, asa zice Google.

Lotul asta e blestemat. Si daca termina de la lotul 1 tot pana la nodul Teius (inclusiv) tot e degeaba, pentru ca lotul 1 nu termina nodul AB nord. Deci si daca se concentreaza pe un capat tot degeaba ca tot nu au ce sa dea drumul mai repede. Capatul dinspre Aiud e si mai lung si mai complicat.

alinuttt

Pentru mine e ceva deosebit că se mișcă și pe lotul 2 :)

Bogdan_Cluj

Catre Ziarul Unirea:
- va multumim pentru filmarile aeriene, sunt interesante
- oare nu credeti ca ar aduce valoare daca ati filma si tronsonul de pe lotul doi pana la Teius, mai ales ca s-a turnat asfalt? Sunt interesante filmarile de pe lotul 1, dar la interval de o saptamana se vede doar un mic progres. Poate sariti o saptamana si filmati lotul 2, sau si mai bine ambele daca aveti resurse de timp si bani.

horatiu.cosma

În spate la Transavia nu e asfalt, ci balast stabilizat acoperit cu emulsie.

voicul

@Bogdan_Cluj Exista o filmare facut de ei pe lotul 2 acum ... 1 luna, poate o luna si ceva.

Probabil o sa se mai duca cand o sa mai vada/auda de ceva progrese.

mihaihedes

Quote from: horatiu.cosma on June 06, 2018, 02:41:49 PM
În spate la Transavia nu e asfalt, ci balast stabilizat acoperit cu emulsie.
Și oare de ce se plimbau de zor cu buldozerele pe emulsie. Și bănuiesc că emulsia nu se toarnă cu mașina de asfaltat.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


mihaihedes

Oricum la structuri sunt praștie. Au cate unu-doi oameni cocoțați pe ele și din loc in loc câte o macara. Nu le termina in stilul acesta nici în 20-30.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


mastereve

^
Balastul stabilizat se toarna tot cu finisorul (masina de asfalt).

AlinC

Pentru ca tot vorbea cineva mai sus de balast stabilizat: Au inceput sa puna si pe ST1, langa drumul judetean care duce spre Ciugud, nu foarte departe de Alba Iulia Nord.

https://ziarulunirea.ro/video-surpriza-pe-autostrada-sebes-turda-lotul-1-a-inceput-sa-se-toarne-balast-stabilizat-etapa-premergatoare-covorului-asfaltic-langa-drumul-judetean-care-duce-spre-comuna-ciugud-477848/

Stefan01

#11216
Surprize placute ! Sursa: ziarul Unirea. Multumesc pentru filmari !

@ Ziarul Unirea - acela este podul de la intersectia A10 cu DJ 107, nu cel de la intersectia cu DJ 107C (cel de langa baltile de pescuit). Deci avem balast stabilizat la intersectia A10 cu DJ 107, pe sensul Turda - Sebes.




mihaihedes

Da ... cred că balast stabilizant este și pe lotul 2. E un pas înainte dar 4 km e fix nimic având în vedere că în unele locuri sunt ditamai excavațiile și nici gând să se apuce de umplut la ele.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


TibiV

Quote from: mihaihedes on June 06, 2018, 05:29:35 PM
... bănuiesc că emulsia nu se toarnă cu mașina de asfaltat.

Quote from: mastereve on June 06, 2018, 06:04:30 PM
Balastul stabilizat se toarna tot cu finisorul (masina de asfalt).

Gresiti amandoi.
NU se toarna, se asterne...
Daca "va vede" Adrian Rosca, sunteti "mancati"... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Balastul stabilizat se poate pune in opera si cu grederul, nu doar cu finisorul. Astaldi parca procedeaza asa.