News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

udar

Pe lotul 4 din cate stiu eu inca se lucreaza la acea alunecare cei de la Zublin foreaza acolo.
Deci lotul 4 inca nu se poate deschide....
Cei din zona pot sa ne confirme cu niste poze din acea pozitie.!?

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


udar



prd.marius

Eu din ce stiu (nu am surse in interior) si din ce-am vazut cand am trecut pe acolo, nici pe lotul 3 nici pe 4 nu se mai lucra deloc. Atat pe autostrada cat si pe langa. Doar la asfaltarea DN la supratraversarea ST4.
"Lucreaza" doar paznicii din sensurile giratorii de la nodurile de acces.

prd.marius

#11014
Legat de documentul cu stadiul lucrarilor in luna Mai, eu cred ca e o gluma.
Din ce stiu eu (si se vede si pe teren), la Stejeris deja e autostrada, Pawlonia nu mai exista deja, etc... serios CNAIR?
Probabil ei cred ca nu citeste nimeni asta?

Pe langa asta, imi puteti explica, va rog, ce inseamna "1) Avizare Proiect ITS în cadrul CTE Siguranta Circulatiei CNAIR"?
Si de ce tine asta o autostrada inchisa?

AlinC

Nodul rutier de la Sebes. Nu au mai facut mare lucru din ce se vede. Se pare ca deschiderea partiala de 1 Decembrie o sa ramana doar o poveste!



Ionut

A fost vreodată deschiderea parțială Sebes-Alba altceva decât o poveste??!?!? Poate pentru unii... Nu va învățați minte nici măcar după atâtea sute de minciuni, gogoși și promisiuni fanteziste.

SILVIUFG

Mai nimic. Sau ochiul meu de diletant vede doar niste decopertari. Nici alea complete. Mai sunt probleme birocratice la nod Sebes? De ce nu se vad foreze acolo? Sunt de facut o gramada de pasaje si peste A1 si peste CF si peste DN si peste, peste, peste.....  :(( Asa nu terminam nici in 2019. Sau i asteptam pe aia de la Aktor....

Ionut

Nu cred ca au terminat cu arheologia peste tot. Dar chiar și așa, tot e slaba miscarea. Au front de lucru. Stilul Pizzarotti.

AlinC

#11019
Nu au terminat, dar au unde sa lucreze, atat la nodul de la Sebes, cat si pe alte portiuni. Singurul loc unde mobilizarea e buna si avansul e vizibil e de la Alba Iulia Nord, pana spre podul de la Ampoi. Aici profita de pamantul din dealul pe care il excaveaza la Paraul Iovului si il duc pana la podul de la Ampoi. E clar si evident progresul pentru ca se ridica terasamentele repede.

Edit. cred ca stau prost cu fierarii betonisti. Nici acum nu e turnat beton peste grinzile de la podul de peste Ampoi, chiar daca sunt puse de mult timp. Inca lucreaza la fier...

alecu26

Totusi...nu se poate ataca si mai ales in Romania nu se ataca chiar tot santierul odata.

Momentan sunt chiar foarte multe foreze prezente la ei in santier. Cand vor termina pe unde sunt acum...incet incet se muta la Sebes.

Pe parte de terasamente, la fel...eu zic ca e o alegere inteleapta sa traga tare la dealul de la Alba Nord sa nu fie afectat de ploi, si unde terasamentul e partial finalizat...sai fie finalizat ca sa se poata intra cu straturile de sistem rutier.
Drumurile noastre POATE;

Tavi

Da, chiar asa. Ce s-a mai intamplat cu forezele de la Mures?

Europiu

@Tavi: nu spune de doua ori ca imediat apar cei de la "Unirea" cu un video nou! :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Tavi

 :D
Buna asta. Sunt bineveniti numai sa intelegem ce fel de blocaj este/era acolo.

lupualb

Astazi pe lotul 4 intre manastirea Dumbrava si localitatea Unirea in locul unde in toamna anului trecut a fost o puternica alunecare de teren (acolo unde in varful dealului era "uitat" un stalp), se excava terasamentul cu un excavator.

O alta echipa turna beton la baza unor stalpi de iluminat in zona unde se face legatura A10 cu A3.

Pe la ora 16 la Decea, un mester Manole avand ca instrumente de lucru o galeata cu mortar si o mistrie, de pe terasamentul autostrazii incerca sa astupe acele crapaturi aparute in pasarela care trece peste DN.

In rest coloane de masini, 4 randuri de radare doar intre Aiud si Turda si conform Waze 30 km facuti in 45 minute.