News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

Daniel_I

Multumiri pentru munca depusa. Asfaltul de pe lotul 1 dintre raul Ampoi si Mures e acolo din toamna 2017. Astazi de dimineata la nodul Sebes au intrat cu decopertarea din giratoriul DN1 spre Sibiu, si surpriza nu au mers mult caci exista o proprietate ne expropiata. De toata "frumusetea" imaginea asta...



Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

luc

#10681
As zice Breaking news, daca nu ar mai fi aparut ideea si aici pe forum: Prima pagina de azi din Ziarul Unirea. Noutatea este ca o recunoaste si constructorul. Asteptam si varianta on-line. Daca nu revin mai incolo cu info suplimentare.

Powered by API/PUM imgur uploader


Ionut

Sigur, o sa fie gata in 20-20.

Stefan01

#10684
Lotul 1 - filmari cu drona de la Ziarul Unirea












luc

#10685
Si varianta on-line:

https://ziarulunirea.ro/fotovideo-autostrada-sebes-turda-lotul-1-ar-putea-fi-deschis-partial-circulatiei-cu-ocazia-centenarului-in-preajma-zilei-de-1-decembrie-2018-470800/



"Această intenție de a deschide circulației lotul 1, însă fără nodul rutier de la Sebeș, s-a discutat în ultima vreme în cadrul CNAIR și, din punctul nostru de vedere, ea se poate realiza. Intrarea pe autostradă s-ar face prin sensurile giratorii de la Sebeș iar intrarea în Alba Iulia ar avea lor prin intermediul celor două noduri rutiere prevăzute – Alba Iulia Sud și Alba Iulia Nord. S-ar evita astfel aglomerația de pe DN1, în special pe porțiunea cuprinsă între Lancrăm și sensul giratoriu de la interecția cu drumul spre Vințu", a precizat coordonatorul de proiect, reprezentant al firmei de consultanță Egis, Constantin Mazilu.


Ionut

S-a manelizat și Egis. Termină mamaia nodul Alba Nord. Doamne cate minciuni.

delacroix

Mazilu asta nu e fostul deputat de Valcea ?

luc

^Alba Iulia Nord sigur nu, dar de la Lancram cu acces prin giratorii pana la Alba Sud eu zic ca se poate... daca se vrea

delacroix

Eu n-o sa circul pe acolo anul asta! N-am 4x4.

Stefan01

Din ultima filmare a celor de la Ziarul Unirea se observa ca Pizzarotti executa rigole la dealul care il sapa (aproape de granita cu lotul2). In poza de mai jos am incercuit zona.


carutasul

bucata asta ar trebui numită "autostrada fără cap" că în rest ar fi destul de OK dar îi lipsesc ambele capete :)

horatiu.cosma

^^
E vorba de șanțul de gardă. Vor să protejeze zona lucrărilor.

adiarc

In continuare NU se lucreaza pe lotul 2...ce avem acolo e zero,mai ales ca vb de cel mai lung lot din A10.....2019 pare un vis.....poate,poate 2000 20 :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

La cat de des vad firmituri de filmari pe lotul 1 am decis sa nu le mai dau play(maxim o data la o sapt merita privite). Nu mai ai nici o satisfactie sa descoperi ceva nou pentru ca asa, cu filmari multe,scurte incete si neprelucrate te plictisesti dupa cateva zile.
Decat sa tot filmeze aceleasi chestii zilnic mai bine ar lua cap coada tot lotul si in o sapt face un filmulet in care vedem exact ce se intampla.
La "Unirea" nu gandeste nimeni cat de repede poti sa ajungi la saturatie cu asa ceva? Intreb, e parerea mea personala, dar ce e prea mult strica.
Stiu exact ce presupune munca asta in teren dar daca tot se face si exista disponibilitatea asta pentru efort ar fi frumos ca produsul final sa iasa concretizat intr-o filmare lunga si frumoasa.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe