News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Granata06

Se incadreaza in tiparul obisnuit:  prostia debitata / zi 

nrb

Eu sunt "convins" că va fi gata ST1, dar sigur nu va fi recepționată, becuri, gresie, etc, câte neconformități...

yetiman

#10142
Chiar nu mai stiu ce sa cred. E prostie, dezinformare sau minciuna? Sau, mai degraba, toate la un loc!

Pe site la MT exista documente (relativ actualizate - ca nu scrie nicaieri data actualizarii), unde scrie cu totul altceva.

De exemplu, pentru A10:
QuoteTermene de finalizare
Lotul 1
În prezent, noul termen de finalizare estimat este noiembrie 2019, având în vedere complexitatea lucrărilor de artă ce trebuie realizate prin nodul Sebeş şi nodul Alba Nord.
Lotul 2
Termenul de finalizare estimat este octombrie 2018, aşa cum Antreprenorul s-a angajat în faţa autorităţilor statului român.
Lotul 3
Termen de finalizare estimat este aprilie 2018.
Lotul 4
Termenul propus pentru efectuarea inspecţiei în vedrea Recepţiei la Terminare a Lucrărilor este luna martie 2018.
QuoteProbleme în implementare:
Lotul 1: Principalele probleme la ora actuală sunt legate de slaba mobilizare a antreprenorului pe șantier.
Lotul 2: Principala problemă reprezintă insuficienta mobilizare a echipamentelor și a utilajelor antreprenorului. Există fronturi de lucru libere de orice obstacol unde antreprenorul nu are dispuse echipe de lucru pentru activități de construcție.
Problema cu ELECTRICA privind relocarea LZA 110 KV ce afectează lucrările de coridor prin neînceperea  pasajului de cale ferată aflat sub linia electrică.
De asemenea obținută Autorizația de Construire pentru lucrările aflate în zona exproprierilor suplimentare după ce va fi emis HG exproprieri suplimentar.
Lotul 3: Comisia de Receptie a CNAIR SA, întrunită în data 09.01.2018 a constatat multiple neconformităţi, fapt pentru care a amânat recepţia până la stingerea tuturor neconformităţilor. Astfel, Antreprenorul are la dispoziție 90 de zile pentru remedierea problemelor constatate de catre Comisia de Receptie.
Lotul 4: În luna august 2017 la km 62+200 a avut loc o alunecare a versantului cu antrenarea corpului de autostradă. Drept consecinţă a trebuit regândită o soluţie tehnice ce a condus la întârzieri în finalizarea lucrărilor.
QuoteStadiu fizic şi financiar:
Progresele fizice şi financiare sunt prezentate în tabelul de mai jos
Lotul 1   
Stadiu fizic   40%
Stadiu financiar   39,71%
Lotul 2   
Stadiu fizic   44,47%
Stadiu financiar   39,92%
Lotul 3   
Stadiu fizic   100%
Stadiu financiar   80,59%
Lotul 4   
Stadiu fizic   99%
Stadiu financiar   84,54%
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Daniel_I

#10143
Quote from: nrb on March 16, 2018, 10:52:23 AM
Eu sunt "convins" că va fi gata ST1, dar sigur nu va fi recepționată, becuri, gresie, etc, câte neconformități...
Lotul 1 nu are cum sa fie gata la 1 Decembrie 2018. Lotul 2 nici atat! Progresul fizic este de 40 %, e imposibil, cu mobilizarea pe care o vedem pe santier sa acopere restul de 60 % in doar 9 luni. Optimist ar fi 1 Decembrie 2019, dar si atunci avem emotii...
Cand oficialii guvernamentali sau din ministerul transporturilor mint cu nerusinare, pot intelege. Dar cand presa o face, ma dezgusta total.
Va recomand celor care aveti timp si nervi sa amendati astfel de articole, cel putin prin comentarii clare si argumentate la subsolul articolului. eu am facut-o deja !
On The Road

dr4qul4

Este prostie.
Acum cateva zile, un director din cnadnr i-a spui unui cunoscut ca "se incepe Sibiu-Pitesti". Am incercat sa-i explic ca nu avem nici macar SF pe 3 din 6 sectiuni.
Nu avea nici un motiv sa minta, asa ca ramane doar prostia.
Iar daca nici cei din cnadnr nu stiu pe ce lume traiesc, imaginati-va ce informatii ajung la urechile guvernului...
Cred ca singura solutie este privatizarea CNAIR...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@Daniel_I, acolo scrie ca lotul 1 are termen 2019, nu 2018...ceeace poate fi posibil...

yetiman

@danutzu - se pare ca nu ai urmarit toata discutia.

S-a plecat de la articolul din capital, unde "surse guvernamentale" sustin ca se va circula de la Sibiu la Alba Iulia din decembrie (2018)
QuoteÎncepând cu data de 1 Decembrie, sunt şanse foare mari să circulăm pe autostradă între Sibiu şi Alba Iulia", ne-au explicat surse guvernamentale.

Tot acelasi guvern, care la MT are alte "informatii".
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

danutzu_1069

Sry, eram convins ca Daniel_I face referire la citatul de pe site MT.... :)

rebel

#10148
2 video-uri de la ziarul Unirea prezetand tranversare rau Ampoi




gdaniel

@florin 74:  In pozele lui Rocklee nu apare raul Sebes, ce se vede e apa ce balteste in sapatura de autostrada la vest de intersectia cu DN1, langa Lukoil.
Era vorba ca sunt niste izvoare puternice in zona, ceea ce explica balta..

AlinC

Cateva fotografii cu zona viitorului pod peste raul Ampoi + video.
Din ce se vede lucreaza la ceva armatura metalica, numai ca nu stiu unde le duc pentru ca pilonii par terminati la raul asta.

https://ziarulunirea.ro/foto-video-autostrada-sebes-turda-lotul-1-stadiul-lucrarilor-la-podul-peste-raul-ampoi-la-mijlocul-lunii-martie-465939/

gdo


NGC

Quote from: yetiman on March 16, 2018, 11:57:40 AM
S-a plecat de la articolul din capital, unde "surse guvernamentale" sustin ca se va circula de la Sibiu la Alba Iulia din decembrie (2018)
QuoteÎncepând cu data de 1 Decembrie, sunt şanse foare mari să circulăm pe autostradă între Sibiu şi Alba Iulia", ne-au explicat surse guvernamentale.

Tot acelasi guvern, care la MT are alte "informatii".

Si tot acelasi MT care are 2 versiuni ale lucrurilor.

Informatiile de pe site-ul MT sunt de la sfarsitul lui Februarie.

In schimb, aruncati o privire ce au zis mai "recent". Vorba vine, pentru ca doar "data postei" e mai recenta.





yetiman

#10153
 :headbash:

mai sa fie... pai cam astea sunt (aproape) toate autostrazile aflate acum in constructie...





oare ce se fumeaza la MT ? ???


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

^^^

Quote from: cristi5 on March 15, 2018, 04:51:26 PM
S-a descoperit kilometrul de 800m. Ocaua era a lui Cuza, kilometrul decideti voi al cui e.

Quote from: adrian rosca on March 15, 2018, 10:37:14 PM
Value Engineering de Teleorman!  :lol:

Oare au folosit si aici "kilometrul de Teleorman" de le-a iesit ca termina tronsoanele astea anul asta? :lol:

Ah, da, si-au lasat portite de scapare cu "conditionalitatile". ;)