News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Redox

Daniel_I, ce poți să ne spui despre nodul Alba Iulia Sud? Se lucrează la drumul de acces dintre nod și DN în zona pasajului CF?

ddfab

nu. daca te referi la continuarea drumului de legatura spre centura alba iulia. au lucrat doar din nod pana la stalpii de inalta, aprox 2-300 de metri. mi se pare ca mai au nevoie de ceva expropieri, fiindca drumul va trece prin curtea celor de la unimat, care au un depozit de materiale de constructie pe centura alba iulia.

Redox

Mulțumesc de informație! Scuze dacă s-a mai discutat dar se știe cum va arăta legătura dintre autostradă și centura Alba Iulia?

ciprebbe

Ultima filmare pe A10 lot 3 inainte de receptie. In mod intentionat am redus viteza de filmare si am lalait-o pe zonele cu structuri pentru a surprinde cat mai multe detalii.



Ne puteti sustine financiar si in 2018 :) , mai jos datele pentru donatii:

Asociatia Pro Infrastructura
Str. Nemira nr. 19, Gilau, Jud. Cluj
IBAN RON: RO 76 INGB 0000 9999 0501 0272
IBAN EUR: RO 16 INGB 0000 9999 0502 5999
Cod BIC: INGB
Cod SWIFT: INGBROBU
ING Bank Cluj-Napoca

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#8974

Sefuuuu, azi e 27 , italianul s-a tinut de cuvant si e gata, iete ca desi ziceai ca "nu reusim" au reusit !  dovata e filmata in postul de mai sus, ce facem? ii dam drumul?


A uitat cineva discutia? pai sa o reamintim :)

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/1925668994359837/

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dragos76

Oare când se vor desființa podurile tehnologice de pe Mureș?

ciprebbe

#8976
Podul, ca doar unul mai este si localnicii il vor acolo dar nu cred ca va ramane. Celalalt e istorie.
Constructorul mai are nevoie sa isi retraga toate utilajele de pe santier si sa desfiinteze si organizarea. Astea nu se fac peste noapte.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Vice33

Ce tare, ai prins și un marfar cu cisterne la min 7:45.  :police: :police: , abia așteptăm vești de azi, ce a hotărât Comisia de Recepție.

rocklee

cati km se pot folosi din din acest lot  ???

Iceman

Arata super bine lotul 3.....Multumim pentru filmare :cheers:

pentium10

vezi postarea mea cu nr kilmetrii si comparari cu o situatie similara pe Autostrazi

Quote from: pentium10 on November 08, 2017, 11:41:40 PM
am scos situatia actuala din Waze si am comparat cu distanta similare pe A, inainte de fiecare poza este explicatia
vedeti aici ce viteze sunt masurate si este doar o medie de 65km/h



am scos si un sector similar de lung de pe autostrada
castigul actual e 2+ minute, si in loc de 65km/h o medie de 96km/h



si aici toata zona pana la Nod Turda



am scos si o distanta similara de pe A3
se vede clar ca media e peste 116km/h dar si parcurgerea de 28km pe Autostrada se face in 14 minute fata de 26 de minute pe DN deci un castig mai mare de 12 minute pe Autostrada.
acest 12 minute diferenta va fi destul ca cei din Targu Mures sa fie rutati prin Sebes catre Budapesta, si acuma ai prinz zile cand Waze iti dadea timpi mai bun prin Sebes decat prin Oradea.


Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

vladb

^Pana la urma, este ceva comisie CNAIR pe lotul italienilor? Linistea asta...nu e de bun augur...

yetiman

#8982
Parca ultima informatie era ca receptia e mutata pe 28.11. Adica maine.  :D

QuoteAzi, declaratie Sorin Dicu, Director General Adjunct CNAIR, a reprezentat CNAIR in cadrul SCS (Sub-Comitetul Sectorial) Transport, parte din CM POIM (Comitetul de Monitorizare POIM).

1. Receptie lotul 3 A10, 28 noiembrie. Este posibil sa se fi schimbat data de la 27 noiembrie. Dar este cert ca au data stabilita pentru receptie. A lasat sa se inteleaga ca au fost lucruri la pre-receptie care trebuie remediate/adaugate etc. A zis ca daca receptia este OK, dau drumul la circulatie. Cand dau drumul? Nu se stie. Trebuie sa vedem cum decurge receptia. Cert este ca a dat data de 28 noiembrie pentru receptie.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.msg176809#msg176809
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

voicul

Frumoasa filmare. Asteptam pe cineva cu o filmare de la sol :)

La minutul 21:00 presupun ca terenul din bucla apartine de CNAIR?

In rest cu senzorii de greutate si viteza:
1. E ca intrebarea: de ce in RO este cel mai rapid net din lume? Pentru ca nu aveam nimic acu 15 ani si tehnologia era doar rapida si foarte rapida.
Asa si aici, pentru ca nu aveam autostrazi, cand le dam drumul, sunt HI-TECH. Ca in rest pe portiunile existente, gen B-PI ... nici garduri nu avem!
2. Amenzile de viteza nu mai vin acasa, dar pot sa stea 1 - 2 echipaje sa opreasca pe baza info primite de la camere.

kumar

Ministerul Transporturilor a semnat cererea de finantare europeana pentru Faza II a proiectului autostrazii Sebes - Turda

Ministerul Transporturilor a semnat cererea de finantare din fonduri europene nerambursabile alocate in cadrul Programului Operational Infrastructura Mare 2014-2020 pentru faza II a proiectului de realizare a autostrazii Sebes - Turda. Este vorba de circa 430 de milioane de euro din actualul ciclu financiar european pentru ca proiectul nu a putut fi finalizat si finantat exclusiv in exercitul financiar european anterior 2007 -2013.

"Obiectul principal al cererii de finantare este reprezentat de constructia a 70 km noi de autostrada, cu 2 benzi pe fiecare sens de mers, pentru tronsonul Sebes-Turda situat pe reteaua TEN-T Core si va contribui la reducerea timpului de deplasare intre localitatile Sebes si Turda  de la 85,83 minute la 53,35 minute", transmite Ministerul Transporturilor.

"Valoarea totala a proiectului este de 1,949,896,940.24 lei si va fi finantat prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 75% din valoarea totala eligibila aprobata, respectiv 1,215,224,556.60 lei va fi asigurata din Fondul European de Dezvoltarea Regionala, iar restul de finantare in valoare de 405,074,852.20 lei va fi asigurata de la bugetul de stat", mai spune MT care precizeaza ca perioada de implementare a Proiectului este de 108 luni, incepand cu data de 01.01.2014 si finalizandu-se la data de 31.12.2022.

http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-22135098-ministerul-transporturilor-semnat-cererea-finantare-europeana-pentru-faza-proiectului-autostrazii-sebes-turda.htm