News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

rebel

cateva imagini de la capatul lotului 1 + 2 poze de pe lotul 2 (unde era si-o foreza in zona)
ps:poze facute cu telefonul azi






filippasteur

#8251
Buna ziua forumisti,

Am o intrebare legata de A10 - cu scuze daca s-a mai discutat subiectul sau daca este cam tampa...
De ce traseul austostrazii a fost cocotat pe deal in stanga DN-ului imediat dupa Alba Iulia (spre Turda)  si nu a ramas de cealalta parte a DN-ului? Nu s-ar fi evitat astfel doua treceri ale A10 peste DN plus consolidarea unui debleu destul de lung?
Multumesc,

horatiu.cosma

^
Dacă ar fi rămas pe cealaltă parte a DN-ului, ar fi fost demolat jumătate din Sântimbru pentru autostradă  :D.


elion

Lotul 2 între Ciumbrud şi Sâncrai















elion


Lotul 3 între Dj-107E şi valea Aiudului



















pentium10

ASCORO: Autostrada A10, Sebeș-Turda, Lot1, Pizzarotti - 2017.09.24 (DN1-Râul Mureș)
Lotul 1 incepe sa arate tot mai bine.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

horatiu.cosma

Nu ați mai putut merge încă puțin cu drona? Podul peste Mureș și lucrările de acolo cred că sunt cele mai interesante de pe lot, momentan.

pentium10

nu sunt membru, nu iti pot raspunde, doar am trimis pe forum, am gasit pe canalul lor intamplator
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Daniel_I

#8260
Asociatia ProInfrastrctura are un plan de filmare cu drona in toamna lui 2017 ? Ar fi bine sa avem filmari undeva la sfarsitul anului de constructii, si sa continuam la primavara.
On The Road

dr4qul4

#8261
Nu stiu unde arata bine lotul 1 ca eu vad 2 case pe traseul autostrazii.
Dar cel mai frica imi e de nodul cu A1. Prea multa liniste si parca vad ca IP face doar ce ii convine si ne lasa balta la fel ca pe A3.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee

horatiu.cosma....nu or mai avut bateri la drona  :D

Daniel_I

#8263
Revin cu fotografii de pe lotul 1, si cu informatii noi
Debleul de dupa Raul Sebes spre Oarda. Terasamentul a crestu bine aici si se apropie de cota


Debleul de dupa Raul Sebes spre Oarda


Subtraversare si pod Raul Sebes





Peste balta de peste a fost asternuta piatra si compactata.


Prietenele noastre, au fost mutate din calea autostrazii in continuarea baltii spre Vest :D .Sunt tefere.





Terasamentul inaltat mult pana in aproprierea baltii.


Terasament inaltat spre Sebes


Piatra sparta din fosta balta, privire spre Turda





Lucrari la subtraversare de langa Raul Sebes


Piloni raul Sebes





Raul Sebes, vedere spre Turda


Pod tehnologic peste Raul Sebes. Apa era deversata din barajul de pe Valea Sebesului, raul avea un debit mai mare deca normal, de aceea podul e aproape in intregime in apa.


Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

Daniel_I

Subtraversare agricola. Terasamentul a fost ridicat la cota aici.


Debleu spre Oarda


Piloni Pod Mures





Zona nod Alba Sud. Aici sunt lucrari importante si progrese vizibile la terasament. Se asteapta relocarea celorlalte 2 linii de inalta tensiune 220 KV. Lucrarile nu pot continua spre Alba Iulia din cauza linilor.








Ferma inca nerelocata. Se lucreaza in jurul ei la terasament.


Spre Centura Alba din nodul Alba Sud nu se lucreaza deloc. Anul acesta nu sa lucrat deloc acolo.


Culee nod Alba sud, in departare culee pod Mures


Primul strat de stabilizat intre mod Alba Sud si podul Ampoi


Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road