Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: bridge on May 20, 2017, 11:21:57 AM
PORR tocmai si-a adus contributia la cea mai mare crestere economica din UE cu inca o factura de vreo 13 mil. pe langa aia de 16.2 mil.neplatita de vreo 70 de zile!

Factura de 16,2 milioane e platita din Aprilie.
V-am mai zis ca uneori dureaza cateva saptamani bune pana apar si alteori trebuie sa le aducem noi aminte ca au "uitat" de unele facturi. ;)

alin_simeriaveche

Astăzi, în zi de sărbătoare, Tirrena Scavi băga de zor lotul 3

ddfab

salut baieti. dupa cum v-a zis si Stefan, am dat o tura pe L2, impreuna... cu ceva intarziere, continui calatoria cu fotografii incepand de la  drumul beldiului, DC17, spre turda. inceputul structurii prin care drumul va subtraversa autostrada.




vedere spre turda, acelasi loc. utilajele stationate

vedere spre sebes


au adus un concasor. probleme mari cu apa in zona. au nevoie de piatra sparta.




ddfab

ne aflam langa halta CF garbova alba, zona in care un drum local traverseaza CF si va subtraversa autostrada.
probleme mari cu apa. pe locul viitoarei subtraversari, izvoare de suprafata.



in apropiere, usor spre sebes, pod peste valea garbovei. culeile turnate, se foreaza la pila centrala. foraje la peste 20 m adancime.culeea turda

foraje pila centrala.





culeea sebes



armaturi...



vedere spre sebes, cu o structura inceputa, pentru supratraversare drum local


ddfab

ajungem la podul peste mures de la radesti. malul stang.au inceput asamblarea de noi podete metalice.














culeea vazuta din partea opusa. observati coloanele armate in fata structurii de beton. ce ziceti ? ne pregatim de pod metalic?





primul set de pile.



al 2-lea...



si cel de al 3-lea, chiar langa apa.





o privire inapoi, cu structurile...


podul provizoriu, cu balustrade de protectie noi.


ddfab

trecem...







dincolo...
fundatia pentru primul rand de pile, langa apa, pe malul drept.





randul urmator de pile...




al 3-lea rand de pile, cel mai apropiat de culee



culeea...





vedere de ansamblu cu malul drept...



si cu malul stang, chiar de pe axul autostrazii...




ddfab

ne aflam la supratraversarea d142l, radesti -leorint...structura de supratraversare, in acelasi stadiu. se reloca, in schimb, o retea electrica, prin ingropare...





al 2-lea stalp



aceasta retea


ne aflam la debleul din dealul dintre radesti si sancrai, langa plantatia de hamei. o structura pentru o subtraversare, la care se lucreaza la placa superioara. de pe structura, autostrada va intra in debleu. aici s-a lucrat la introducerea ancorelor de fixare a zidului de sprijin.












ddfab

ajungem in spatele localitatii sancrai, la structura de traversare pentru un drum local si podul peste valea secadase. nu se observa schimbari majore fata de acum o luna. au avansat foarte timid cu terasamentul, dinspre vale spre debleul pozat anterior.
o culee a podului, cea spre sebes



cealalta, spre turda . in fundal supratraversarea.


singura schimbare.. s-au betonat suportii de sprijin



de pe structura, vedere spre turda.




si spre sebes, spre debleu. aici se vede terasamentul






ddfab

si  am ajuns la al 2-lea pod peste mures, de la sancrai. evolutie anemica in aceasta zona.



descoperirea capetelor pilotilor forati






finalul lotului, spre lotul 3




alte cadre din zona unde s-au executat foraje





finalul L2





prin contrast, lotul 3. vedere spre turda, partea dreapta.


vedere spre turda, partea stanga



vedere spre sebes, cu finalul L3


cam asta a fost. speram la o mobilizare mai buna , cu progrese majore in urmatoarele luni... :) speranta moare ultima... :bye:

ciprebbe

Multumim de poze, imediat vin si eu :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#7360
Sa trecem la lucruri mai serioase



am lasat si pista audio :))
puteti folosi si functia 2x daca nu aveti rabdare :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

#7361
Multumesc de poze si filmare....se pare ca nu e nevoie de drone la Cnair ,ca sa vezi de pe Luna ca lucrurile se mișca f.prost,pe unul dintre putinele loturi de autostrada care are Ac,COMPLET,pe tot lotul,inca din Aprilie 2016( lotul 2 )

Oare dronele vor depolitiza instituția,o vor profesionaliza,vor face angajații sa se implice mai mult?Nu,nu,nu
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ovicor

  Am auzit de "Umbra lui Mircea la Cozia" aici am vazut "Umbra lui Eurocopter la nod Decea". Multumim intregii echipe!!! 

udar

#7363
Mai este mult pana departe...din acesta   A10. Asteptam o avansare mai mare pe toate cele 4 loturi dar se pare ca atat putem .
Multumim de poze si film.

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk

Dominik

Mda, ma asteptam ca loturile 3 si 4 sa fie mai avansate....dezamagire  >:(
You're in Steelers Country