Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

gdo

Lucrari mai importante erau in dealul dinainte de Oiejdea, aicea se lucra cu mai multe utilaje si tot in aceasta a zona a reaparut si foreza











Cred ca in curand vor strapunge dealul si vom vedea luminita de la capatul dealului in curba de la Oiejdea.

Tot in curba de la Oijdea a reapatut schela si se pare ca se lucreraza la cuzineti (sper sa nu gresesc termenul), dar oare pe cand vom vedea si grinzi?...ca parca prea se lasa asteptate



Deasemenea lucrari mai intense se vad si in zona Albalact, unde a dispatut unul din depozitele de pamant si pare ca a fost bagat pe terasament si unde parca si terasamentul incepe sa prinda contur, dar aicea mizam pe ddfab ca ne pune cateva imagini in zilele urmatoare. In plus se  transport f mult agregat si in zona Beldiu pentru terasament.
Desi sunt portiuni p elotul 2 unde avem miscare buna, inca mai este loc de mai bine si parca ne dorim sa vedem mai multe utilaje mai ales ca vremea ne permite... :D


Dominik

Bn punctat gdo, e loc de mai bn si mai mare organizare de santier pe lotul 2, nice pics  :cheers:
You're in Steelers Country

elion

Pe Google Earth avem imagini din 01.04.2017 pentru zona Gâmbaş-Teiuş.

icristian

Mersi Elion,
Am facut un colaj cu diferentele dintre 1 aprilie 2017 si 28 iulie 2016
Gambas


Nod Aiud


Sf lot 3


Restul


Dominik

You're in Steelers Country

Iceman

Baieti buna treaba facuta de voi  :cheers:....Cat despre progrese se vede ca in 2017 stam mult mai bine decat in 2016....Felicitari constructorilor de pe A10.......;)))

yetiman

Avand in vedere ca CNAIR tot n-a publicat raportul cu situatia de lucrari a lunii aprilie am actualizat graficul cu datele de la DRDP Cluj (Primul "Aprilie") si de la D-l Cuc (al doilea "Aprilie, cu rosu).



In cazul in care CNAIR va binevoi, totusi sa publice raportul "oficial" am sa fac modificarile necesare.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alin_simeriaveche

Am o cunostinta ce lucreaza pe lotul 3. Spunea ca prin septembrie e gata (asta mai vedem noi) Imi spunea ca a auzit ceva ca Aktor va subcontracta lotul lor Tirrenei Scavi. Asta chiar e prea de tot.Ce ziceti :)

SILVIUFG

Si cand sa se apuce TS de lotul 2? Dupa ce termina lotul 3?  >:( Eventual sa le dea sa faca cele 2 poduri peste Mures. TS au antrenamentul facut gata!!!  :p

yetiman

Evident ca zvonuri pot fi foarte multe.
Dar, teoretic vorbind, nu ar fi asa de greu. Pe lotul 3 sunt mult mai avansati, asa incat utilajele folosite la terasamente si lucrari de arta nu vor mai fi necesare (cel putin, nu in numar mare).

Ce banuiesc eu este altceva: Oricum, si TS lucreaza cu subcontractori, si prea putin cu utilaje proprii. Eu cred ca acesti subcontractori se vor muta de la T.S. la Aktor.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

gdo

Acum 2 ani puneam pe forum aceasta imagine si anuntam ca s-au inceput lucrarile la organizarea de santier de pe lotul 2, iar acum la  2 ani avem o executie de putin peste 20%, in DOI ANI...concluziile le trageti fiecare....


gdo

#7031
Cateva imagini noi de pe lotul 1, zona Podului peste Mures. Se vede si un prim pilon decofrat, care nu e hexagon ci e rotund :)









Ca si mentiune la foraje se lucreaza acum de la 6.00 la 21.00

djidji1975

Legat de sensul giratoriu construit pe lotul 1 in zona Lancram (Lukoil), am impresia ca va ramane acolo pentru mult timp de aici inainte. Oare acei stalpi de iluminat pe care ii monteaza in mijlocul sensului, nu inseamna ca practic au ales sa pregateasca o intrare temporara pe autostrada in acel loc, care sa fie folosita pana cand vor definitiva discutiile/constructia nodului dintre A10 si A1?

Trimis de pe al meu SM-A500FU folosind Tapatalk


Daniel_I

#7033
După părerea mea, rolul giratoriului e să faciliteze intrarea pe șantier din DN si continuarea traseului camioanelor consttuctorului pe lotul in construcție. Momentan terasamentul din zona aceea se transportã pe DN.
Nu cred cã investește constructorul într-o intrare / ieșire provizorie pe A10, până la terminarea nodului A10 cu A1. Ar costa foarte mult. Faptul că e iluminat e o idee bună, se vor evita accidente.
On The Road

ciprebbe

#7034
^
La subiect adica :))))



Ceva pute rau de tot aici...... Nu am vazut nicaieri la nici un constructor o deviere temporara construita asa bine. E fundatie veritabila de DN acolo cu piatra sparta si 2 straturi de asfalt.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe