Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

ddfab

multumim baieti... sa continuam cu nodul aiud. privit de la nord spre sud.



am patruns pe breteaua de coborare, sens cluj-alba.

pasajul peste autostrada, vazut de pe aceeasi bretea



aceeasi bretea, incepe partea de viaduct. blocul de beton din centru, are vreun rol anume? ceva legat de tasari?



zona unde se unesc/despart bretelele. vedere spre aiud.

viaductul peste CF.toate sensurile.

ne intoarcem, vedere spre autostrada, cu despartirea bretelelor.

breteaua coborare pentru sensul aiud - alba

viaductul gambas, vazut de viaductul nod aiud

din nou breteaua de urcare pe autostrada pentru sensul aiud-alba. in dreapta se observa relocarea drumului judetean aiud-gambas

aici se vede mai bine relocarea


si ne-am cocotat pe dealul de la gambas. debleul cu pasajul pentru drum local...




ddfab

debleul, capatul dinspre viaductul gambas

lucrari in zona spatiilor de servicii



emulsie pe un sens



spatial de servicii de pe sensul turda-alba. ridica probabil, ceea ce va sta inchis >:(




lucrarile de amenajare a drumului local ce va traversa debleul, peste pasajul din apropierea viaductului.







m-am uitat putin la cei de pe utilaje. toata stima pentru ceea ce fac. cei din imaginile de mai sus se sincronizau perfect si lucrau in foarte mare viteza.pentru ei o  :excited: :cheers: :cheers:
viaductul











relocarea drumului local din capatul dinspre turda al debleului, cel care duce la terenurile din zona si cimitirul gambas


0 ultima privire inapoi, spre spatial de servicii



ddfab

in drum spre al 2-lea pod peste mures de pe lotul 3, detalii cu decantoare marca tirenna







podul 2









pasajul peste CF

se lucre la armarea placii




zoom puternic si ...podul peste mures






din acelasi loc, vedere spre turda.



si in final, vedere peste nodul decea, cu PORR IN ACTIUNE>>>






cam atat si din partea mea, toate cele bune...

Dominik

#6948
Aproape ca au excavat tot dâmbul unde era fostul stalp LEA  :D

You're in Steelers Country

Atila60

ddfab/elion Mii de multumiri si din partea mea,frumoase poze si in continuare succes.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

Mda mai e mult de munca...poate 2018 in Vara....ai filmat si lotul 1 ?  Nice vid !!!  :cheers:
You're in Steelers Country

ciprebbe

Nu, m-am oprit langa Teius unde am oprit filmarea (probleme cu cardurile, se vede si in montaj ca am "scapat" mici zone )
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee


rocklee

#6954
azi fiind sarbatoare ...si foarte frumos afara ....am zis sa fac o iesire si... mi-am dat intalnire cu PIZZAROTTI....Pe centura ALBA IULIA ....si mergand spre domiciliul lui PIZZAROTTI ...

uitaticu cine mam intalnit pe drum.... :o :D






Daniel_I

In weekend-ul trecut mi-am facut putrin timp de vizitat santiere

Pe lotul doi, se muncea foarte bine cu mai mult de 10 camione care transportau pamant, si 4, 5 excavatoare care au intrat cu decoprtarea in dealul vizavi de localitatea Santimbru, zona unde urmeaza supratraversarea DN-ului, unde sunt culeele.

On The Road

carutasul

Pătlăgelele de la inceputul filmului ( sper că asta erau) sunt tot pe lotul doi?

Daniel_I

#6957
Pe Lotul 1, Pizzaroti va aduc poze si informatii doar din zona Oarda, spre Lancram. atat am putut acoperii din pacate de data asta

Casa pe langa care trece autostrada foarte aproape, de care sa discutat aici, si s-au pus si articole din presa locala



In zona asta au decopertat si au pregatit terenul pentru forare si turnare piloni pentru structurile de supra traversare din zona

Marcaj foraje ulterioare





Terasament ridicat la nivel, urmeaza spre Turda supratraversarea


Continuare spre Turda, casa care va fi daramata



Terasamentul spre Sebes, ridicat aproape la nivelul din proiect



Subtraversare animale



Santier arheologic de langa Raul Sebes, din ce observ eu, finalizat , dar inca nu sa intrat in el pentru decopertare decat la partea din deal dinspre Turda, si acolo foarte putin





Lucrarile de la podul peste raul Sebes
Aici sa construit un pod temporar care a fost luat de jumatate de ape. Desi Raul Sebes este un rau cu debitul comtrolat prin cele 3 baraje hidro din amonte. Se vor reface, nu cred ca e o problema

Vedere spre Sebes





Malul dinspre Sebes



Foraje



Spargere capete piloni forati



Poza facuta pe malul celalalt, spre Sebes, si inceput de lucrari fundatie structuri pentru drumul local care trece pe sub autostrada





Poza de pe malul dinspre Sebes, inspre Turda



Vestea proasta. La balta si cabana care trebuie expropiate, pescarii erau cu undita la peste, lumea era la picnic linisttita se pare ca inca nu vor intra curand aici. Sau sa ales o solutie de supratraversare a baltii de pescuit ? Va rog daca stiti sa veniti cu info.



Vestea buna, terasamente incepute de la Raul Sebes inspre Lancram, Sebes, locul unde se interesecteaza A10 cu DN1







Vedere de sus din DN inspre fostul camp cu maci :D



Lucrari la structura care se vede din DN, si care din informatile din teren am inteles ca se vor inalta la 18 m de la nivelul solului, si va supratraversa DN-ul







Imi pare rau ca nu am reusit sa acopar mai mult, poate data viitoare, daca tine vremea cu mine.
Cele bune
On The Road

rocklee

am facut si eu o vizita pe lotul pizzarotti.....

am intrat de inceput ...la inceputul lotului din spre sebes ...in zona lancram...

primastructura ... :o




rocklee

si viitorul terasmentul de langa podetul de beton

aici  poate va fi un alt podet .... ???