Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AkaManah

Azi, la ora 9, am vazut muncitori lucrand la structura traversarii DN la Oiejdea. Daca e 7 zile din 7 mai avem sperante!

@alecu26. In zona Sancrai pilotii aveau lungimea unei platforme de TIR deci merg destul de adanc cu forajele.

RaduC

Quote from: alecu26 on September 10, 2016, 07:48:35 PM
Ma uit la acel rand de piloti forati, unul langa altul (distanta mai mica oricum decat un diametru)...si ma intreb de ce nu au facut pereti mulati.


Santul peretilor mulati, chiar si umplut cu namol bentonitic, poate destabiliza un material deja slabit. Presiunea activa mare din dreptul fetei din amonte creste riscul de alunecare a unei suprafete expuse mari - cum e cazul peretilor mulati. Deci in cazul de fata solutia tehnica aleasa mi se pare rezonabila.
Pilotii pot fi mai lungi decat platforma camionului cu care sunt transportati prin sudarea a mai multor sectiuni impreuna.

elion

Lotul 3 debleul + viaductul Gâmbaş





































elion


elion

între valea Aiudului şi DJ 107E







au astupat canalul











AiudA10

oare de ce au astupat canalul peste care inca nu sunt puse grinzile? ajuta la transportarea-ridicare grinzilor sau si-au dat seama ca acolo nu mai e nevoie de pod si ramane structura ingropata in terasament cea ce mi se pare absurd?

alecu26

#5736
Quote
Santul peretilor mulati, chiar si umplut cu namol bentonitic, poate destabiliza un material deja slabit. Presiunea activa mare din dreptul fetei din amonte creste riscul de alunecare a unei suprafete expuse mari - cum e cazul peretilor mulati. Deci in cazul de fata solutia tehnica aleasa mi se pare rezonabila.
Pilotii pot fi mai lungi decat platforma camionului cu care sunt transportati prin sudarea a mai multor sectiuni impreuna.
Posibil și piloții sa fi fost executati tot cu bentonita.
Drumurile noastre POATE;

Iceman

Elion :cheers: :cheers:................De cand astept sa vad ca grinzile se aseaza la locul lor....Sper sa mareasca ritmul de lucru cei TS.

alecu26

Se aproprie ca procent de Pizzaroti oricum. Oare pe când se apuca de podul peste mures?
Drumurile noastre POATE;

TibiV

alin,
cred ca asta este cea mai importanta poza a anului pe A10:


Desi nu este cu nimic mai prejos nici poza postata de elion:


Cred ca dupa atata "post" forumistic ne putem bucura de multaaaaaa :cheers:
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elion

#5740
Quote from: AiudA10 on September 11, 2016, 05:49:36 PM
oare de ce au astupat canalul peste care inca nu sunt puse grinzile? ajuta la transportarea-ridicare grinzilor sau si-au dat seama ca acolo nu mai e nevoie de pod si ramane structura ingropata in terasament cea ce mi se pare absurd?



între valea Aiudului şi DJ 107E







Daniel_I

#5741
Am și eu vești de pe șantiere
Bune de data asta ;-)
Ieri am fost pe lotul Pizzaroti.
Pozele sunt pe aparat, mâine le descarc.
Secțiunea paralela cu centura orașului Alba, e in lucru. Lângă digul Mureș, unde va începe podul se foreazã până seara târziu la 20.00
Se lucra la terasament unde sa înălțat vizibil față de data trecută și sa decopertat până lângă dig și viitorul pod.
Erau utilaje multe la lucru
Lângă Lancram se lucra iarăși, iar după celebrul câmp cu maci erau echipe la muncă. Asta se poate vedea și din DN ;-)
Revin cu poze și detalii.
On The Road

ddfab

si aktor au bagat mare toata saptamana la sapaturi debleuri intre Alba si Oiejdea. aproape au finalizat cofrarea si lucreaza la armarea placii peste drumul local dintre santimbru si Oiejdea. la culeile traversarii dn1 din curba Oiejdea au turnat betonul pe cate o jumatate de pe fiecare parte a dn-ului, acum muta cofrajele la celelalte jumatati.

yetiman

QuoteComunicat de presa 16.09.2016

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic că circulaţia rutieră pe bretelele nodului rutier Turda care fac legătura între autostrada A3 (Gilău - Câmpia Turzii) și DN 1 (Turda -Alba Iulia), se va închide în perioada 17.09.2016, ora 20:00 - 18.09.2016, ora 08.00. Restricţia de circulaţie se impune din cauza executării lucrărilor de montare a grinzilor prefabricate aferente pasajului de pe breteaua 2 a autostrăzii Sebeș-Turda care supratraversează bretelele nodului Turda.

Traficul rutier în această perioadă se va desfăşura astfel:

    pentru relația  Turda - Gilău și retur, circulația va fi deviată pe DN 1;
    pentru relația Turda - Câmpia Turzii și retur, circulația va fi deviată pe DN 1, Turda - DN 15 - Câmpia Turzii;
    pentru relația Gilău - Câmpia Turzii și retur, circulația se poate  desfășura pe A3.

         

De asemenea, în perioada 19.09.2016, ora 20:00 - 20.09.2016, ora 08.00 circulaţia rutieră pe autostrada A3, între nodul rutier Turda şi nodul rutier Câmpia Turzii, va fi închisă. Restricţia de circulaţie se impune din cauza executării lucrărilor de montare a grinzilor prefabricate aferente pasajului de pe breteaua 1 a autostrăzii Sebeș - Turda care supratraversează autostrada A3 în zona km. 8+350.

Traficul rutier în perioada menţionată se va desfăşura astfel:

    pe DN 1, Turda- Nod A3, Turda - A3, Gilău
    pe  DN 15, Turda - Câmpia Turzii

Conducătorii auto sunt rugaţi să respecte restricţia de circulaţie instituită şi semnalizarea rutieră temporară.

Informaţii suplimentare privind starea reţelei de drumuri naţionale pot fi obţinute de la Dispeceratul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România S.A., la numerele de telefon 021/9360; 021/264.33.33  sau pot accesa pagina de internet a Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (www.cnadnr.ro/Situaţia Drumurilor Naţionale).

CNADNR SA
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

elion

Mulţumiri omniprezentului Rocklee!
De o parte şi de cealaltă a DJ 107E
lotul 2



lotul 3