Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

infraAdi_ro

#5400
 Montare grinzi -Lot 3 Pasaj km 51+450  azi ora 8:10 dimineata















Romania are un viitor doar daca are prezent!

Stefan01

#5401
Multumesc, Horatiu Cosma.
Super ! + 1 Eurocopter si +1 euromau

TS e pusa pe treaba. :)

Zici ca aceste grinzi sunt montate la supratraversarea A10 peste DN1 in zona Decea ?

yetiman

Nu.
Sunt la un pasaj peste un drum lateral.
Supratraversarea A10 peste DN e facuta de mult (plansa turnata, nu grinzi).
Dar trebuie terminata relocarea DN-ului pe sub A10.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Stefan01

Ai dreptate yetiman. Multumesc.

Oare s-au apucat de lucru la supratraversarea CF 300 Teius-Cluj ? Dar la suprabetonarea podurilor si montare grinzi peste viaduct ? Acolo arde.


voyageros

azi cam pe la 7 seara intorcandu-ma acasa (de obicei pe autostrada dinspre Turda spre Campia) constat cu MARE satisfactie ca cei de la PORR au atacat si bretelele ramase neatinse pana acum, erau decopertari catre structurile aflate ,de ceva vreme, in rugina.

Daniel_I

Eu cred că cei de la ziarul local Unirea confundă lucrările la autostradă cu lucrările la situl arheologic. Așa îmi dau seama din poze
O să merg în zonă să văd. M-aș bucura să mă înșel

Sent from my D6503 using Tapatalk

On The Road

TibiV

#5407
Au amestecat pozele, dar asta NU este arheologie...
http://ziarulunirea.ro/wp-content/gallery/autostrada-sebes-turda-lot-i/autostrada-lot-1178.jpg
Si nici asta:
http://ziarulunirea.ro/wp-content/gallery/autostrada-sebes-turda-lot-i/autostrada-lot-180.jpg

Cu alte cuvinte... e de bine ! :)

LE
Am transformat postarea celor doua poze de mai sus in link-uri, din simplul motiva ca pozele au disparut pe site-ul celor de la Ziarul Unirea.
Nu cred ca este rezultatul comentariului meu despre amestecatul pozelor...
Dar este pacat ca a disparut intregul foto-reportaj... :(

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AkaManah

Arheologia  mai are doua situri de finalizat. Situl 7 si 10. Azi s-a incheiat lucrarea pe Situl 9.  Cred ca este cea mai mare necropola scitica din Romania.

Stefan01

Vin in completarea lui AkaManah cu o poza din zona sitului arheologic de la Limba (vedere catre Lancram).



Misterul inceperii lucrarilor din zona Drambar (lotul 1) a fost elucidat: s-a modificat DJ 107 in apropierea celebrului munte de pamant. Imi pare rau de calitatea pozelor si ca nu cuprind un cadru mai elocvent. Le-am facut din mers cu telefonul.











Sa speram ca "vor intra in pita" cat mai curand.

AkaManah

Pe lotul 1 acum se face diagnoza arheologică la Sebes. E vorba de zona nodului rutier. Am vazut pe lotul 2 ca excavează si foreaza un deal dintre Radesti si Sancrai. In curand vor trece si pe zona unde este situl 9. La Secadase s-a inceput cu armaturile pentru viaduct. Am vazut ca zona vecina este plina de izvoare subterane. Sper sa aleaga o solutie viabila.Va tin la curent pentru ca sunt 10 ore pe zi acolo in zona arheologica.  Acum se decoperteaza si se sapa pe Situl 10 care se intersectează cu DJ142L. Mentionez ca nu se stia pana acum de existenta acestor situri deosebit de importante.

tonică

Bafta Aka...ar fi fain de-ai putea aduce si ceva poze...cred ca situl 9 e tare interesant...Va ramane ceva din el sau se ingroapa totul?

trifuhoria

#5412
Salutare,

Am dat aseara o tura pe prima parte a lotului1, de la Kronospan (podul peste CFR) pana in spate la Albacher.

Chiar dupa linia ferata:

Vedere spre Lancram:



In spatele localitatii Lancram

Foarte multe loturi de exploatare pietris, Florea Grup, si Elis pavaje

Vedere spre Sebes

pe aliniament, vedere spre Alba

vedere spre Sebes

începând de aici, s-a lucrat la terasament pana in apropierea DN-ului, si dupa DN

De aici incepe sa coboare, probabil pentru subtraversarea DN-ului

KM 1 (aproape de DN sebes Alba) practic de aici s-a scos pietris pentru terasamentul de la 0+380

vedere spre dn (Alba)

vedere spre Sebes

si de o parte si de alta a terasamentului, au pregatit relocarea curentului

trifuhoria

#5413
Trecem Dn-ul spre campul de maci:) (actual campul de vaci)

borna in buza dealului

in zona solul e compus din max 60 fertil apoi pietris

in zona cu maci, vedere spre sebes

zona cu maci, vedere spre Alba

In spate la Albacher

un alt punct unde s-a pregatit relocarea linie de curent

in zare, spre Oarda /Limba se vedea buldo si camioana pe linia autostrazii. Eu m-am intors spre Sebes

Cozak

Multumim trifuhoria si Stefan01 pentru poze, elocvente.Eu inca mai sper sa vad o mobilizare pe lotul 1.Inca mai sper...