News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

adiarc

#5280
asadar,astazi am fost pe lotul 2,impreuna cu DDFAB,caruia ii multumesc pt aparatul foto

multumesc pt acces si colaborare - Eurocopter,Aktor,Euroconstruct si nu in ultimul rand CNADNR pt ca si-au dat si ei acceptul

am facut si eu poze cu tel ( de frica sa nu crape cardul aparatului Foto )

Pana primesc pozele de la DDFAB,pun cateva relevante facute cu tel

PS - incep sa vina pozele de la el.. :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Sper sa nu ne fierbi pana dimineata...
Ca  daca ai facut anuntul de la ora 15.55, sigur nu ne vei face să căscăm...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ddfab

baietii, sa incepem lucrul.inceputul lotului, spre alba.decopertarea din spatele zidurilor.









zidul de sprijin, vedere spre alba.

vedere spre aiud.

relocari de utilitati, in aceeasi zona.











TibiV

Tevile astea nu ar fi trebuit sa fie marcate cu galben ?...
Dar nu conteaza...
Hai baieti, mai departe !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ddfab

capatul lotului, vedere de la distanta.





zidul de sprijin, in spate la santimbru fabric, vedere spre aiud.

super faina curba...

zona unde s-a lucrat la relocare utilitati. dupa finalizare, se va inchide zidul.

efectele ultimelor ploi...

si conducta...

o zona unde va veni un podet...

mai departe, spre santimbru...







debleul de la santimbru, cu zidul de sprijin din interior.





depozitul de pamant incepe sa scada...

intre santimbru si oiejdea, ultimul zid de sprijin, se lucreaza la pasajul peste drumul local.



vedere spre alba...

si spre aiud...

o ultima privire si plecam mai departe...


ddfab

mai sus, pe dealul de la oiejdea, ziduri de sprijin realizate pe coloane forate.a fost o discutie mai veche, dupa filmarea din avion, pe care se observa 2 ziduri paralele, unul din ele parea a fi pe mijlocul aliniamentului. realitatea este ca cele doua ziduri paralele sunt pe doua niveluri, ele vor sprijini debleul din zona si se situeaza ambele, pe partea stanga a autostrazii, cum mergi spre turda.















panorama spre teius...



continuarea zidului

vedere cu armatura culeii dinspre alba a supratraversarii dn1 din curba oiejdea.

gaura pentru ancora...

armaturile culeilor din curba oiejdea.









si peste dn 1.






ddfab

dupa curba oiejdea, la supratraversarea unui drum local. armaturile culeilor.











ddfab

pe malul raului galda, in spate la transavia. armaturile podului peste vale.











ddfab

decopertari in spate la albalact, spre teius.



terasament experimental, in aceeasi zona.

culei pentru o supratraversare pe un drum local. de fapt, baza acestora...





aici inchei eu, mai departe va prelua adiarc, care pana acum s-a uitat la meci :D.
vreau sa multumesc si eu pentru implicare si deschidere celor de la actor&euroconstruct, celor de la varful API si  CNADNR pentru ca au facut posibila aceasta vizita.sa nu-l uitam si pe adiarc, care va munci in continuare... sper ca vor mai fi ocazii de hoinarit impreuna. merci!
am mai facut fotografii in zona nodului teius, la traversarea dn14, decopertarile dintre teius si aiud, zona de foraje pentru pod peste valea garbova, foraje pentru pod peste paraul secadase de langa sancrai, debleul dintre radesti si sancrai, unde incep foraje pentru stabilizarea viitorului debleu. o seara buna tuturor.


adiarc

multumesc
continuui cu arheologie finalizata, tot intre Albalact si Teius





nodul Teius,supratraversare DN14A











"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

V.Garbova...sunt forate pilele pe ambele parti - unele descoperita,pregatite pt spargere si celelalte acoperite





mai departe  - pasaj aferent unui drum agricol





in dealul Sancraiului,intre Sancrai si Radesti







spre Sebes



spre Turda









paraul Secadase



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

acelasi parau Secadase









spre Sebes



spre Turda



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

#5292
in incheiere o sg poza de pe lotul 3 - incep sa apara din nou utilaje pe acesta  - aici ,in apropiere de nodul Decea . ...excavatorul din imagine care chiar lucra si langa ele mai erau vreo 2 compactoare.



Numai bine tuturor.
Multumesc ddfab

PS - am uitat sa precizez ca cei de la Aktor- Euroconstruct vor sa inceapa de sapt viitoare sa lucreze la terasamente ,in zona zidurilor de sprijin,concomiten cu amplasarea ancorelor.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

elion

Mulţumim pentru ,,avalanşa de poze''!

nirolf

Aktor parca aveau si un pod peste Mures, n-ar trebui sa lucreze deja la el? Ma astept sa fie pe drumul critic.