News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

yetiman

#4575
Evident. Dar ce mai conteaza? mai sunt 10 zile pana la deschiderea oficiala a loturilor 3 si 4 din A10.  :p
Cel putin asa ne asigura CNADNR anul trecut, prin vocea plina de incredere a sefului lor suprem.  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

#4576
Neaga e de trista amintire. Va rog...
Merci de comentariu, mi-am adus aminte sa schimb semnatura cu noile termene realiste pentru A10 (si pentru celelalte loturi de autostrada).

alecu26

Se lucrează masiv în spate la santimbru. Pe vreun km e plin de utilaje și oameni.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

#4578
Subscriu. Pe o ploaie marunta si enervanta, e o miscare foarte buna. Pe lotul 4 au inceput sa lucreze la structurile din spatele Kaufland, plus ca am vazut ceva camioane si TIR-uri in zona bretelelor de la nod. Mai era ceva miscare la over-pass-ul de la Dumbrava si la o structura la intrare in Unirea, in rest nimic. Pe lot 3 e miscare buna, se lucreaza la podetele noi, incluse ulterior, pentru care s-a scos terasamentul deja executat, se lucreaza la sudarea grinzilor de beton, la ridicarea ultimelor grinzi metalice la primul pod peste Mures. In unele zone se lucreaza si la terasamente, dar foarte putin, fiindca vremea nu permite. Ca sentiment general, cine e pe santierul celor de la TS, nu pierde timpul. Asteapta si ei cu interes AC-ul, pentru a se putea apuca serios. Evident ca la structurile de peste CF nu au primit unda verde... Poze si filmari mai tarziu.

horatiu.cosma

#4579
Primul pod peste Mures, cel mai apropiat de Decea. Am reusit sa surprind operatiunea de ridicare, asezare si sudare a unei grinzi metalice. Cum spuneau cativa colegi mai sus, am confirmarea de la TS: materialul din care sunt confectionate grinzile permite crearea unui strat exterior de rugina care va fi pe post de izolatie fata de atmosfera exterioara, nepermitand extinderea ruginei. Filmarea mai pe seara.



Ma intorc cu fata spre Decea.

Inapoi spre Aiud.




horatiu.cosma

Majoritatea pozelor urmatoare sunt facute din masina. Imi pare rau pentru asta, dar era prea moale terenul ca sa cobor.
Am continuat pe langa terasament spre urmatorul pod peste Mures.


Am ajuns in debleu de la Gambas, privire spre al doilea pod.

Coboram spre pod, prima pila.







horatiu.cosma

Am ajuns la deschiderile ce au deja grinzile metalice.


O privire inapoi, cu grinzile de beton ce urmeaza sa fie ridicate.

Traversam podul tehnologic si ne indreptam spre nodul Aiud.

Se asterne dorosol.


horatiu.cosma

Nod Aiud.




Ceva camion ce transporta dorosol.

Una din viitoarele subtraversari incluse ulterior in contract, cica pentru animale mici. S-a escavat terasamentul si urmeaza sa puna un podet tubular.



horatiu.cosma

Aici sunt ceva mai avansati.


Culee peste ceva vale, grinzile sunt la fata locului.



Terasamentul rezista, chiar si dupa o iarna si ploaie insistenta in ultimele zile.


horatiu.cosma

Depozit de materiale pe stanga.

Podete si poduri la tot pasul.


Alte podete pentru animale.



Am revenit in nod Aiud.




CF Cluj-Alba Iulia.

Aici ar trebui sa avem o pila si o culee...

Concluzia: se munceste bine, chiar si pentru o vreme destul de proasta. In cele 3 puncte in care au pus anul trecut balast stabilizat, au venit si cu primul strat de asfalt. Statia de asfalt e pregatita, la terasamente sunt cam la 80%, la structuri au trecut de 50%. Cei care se ocupa de structuri sunt ceva subcontractori, care, din spusele celor de la TS, isi fac treaba foarte bine. Am observat acest lucru si eu, la ridicarea unei grinzi la primul pod peste Mures: se munceste ordonat, ingrijit, eficient. Pe terasament s-a lucrat la santurile de scurgere centrale, la fel si la cele laterale, sunt avansati si aici. Au adus pompe care sa scoata apa din debleul de la Gambas, dar inca nu pot intra acolo, fiind foarte moale terenul. Au venit utilaje de pe TL 2, oameni sunt dornici si au toata disponibilitatea de a intra puternic in teren, imediat ce vremea permite. Din spusele lor, la inceputul toamnei ar putea fi gata. Si inchei cu ce le lipseste, acelasi lucru pe care l-am mentionat la ultimele 2 sau 3 reportaje de aici: AC-ul. Nu prea inteleg cine ii opreste sa il dea, poate elucideaza cineva misterul, ca eu sunt in ceatza.

TibiV

+1

Excelent reportajul...
:cheers:

O mica observatie: spera ca animalele mici sa nu sufere de claustrofobie...
Eu unul nu as intra de buna voie in asa ceva:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Granata06

Este destinat soarecilor....:P

horatiu.cosma

Broscute, caprioare(nu imi vine sa cred, dar muncitorii au vazut).

TibiV

#4588
Căprioare doar dacă au făcut armata şi ştiu să meargă târâş... :)

Prin ăsta da :


Dar celălalt, cel rotund şi diametru de maxim 1 metru, mi se pare o prostie, bani aruncaţi.
Trece doar broscuţa Oac şi, poate, Jerry dacă este încolțit de Tom...

Dar poate greşesc, nu sunt biolog.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Astea is doar de incalzire, mai vine unul ceva mai aranjat.
De la primul pod, unde se ridica grinda.
http://www.youtube.com/v/BOuOOKlG9zE
De la al doilea.
http://www.youtube.com/v/oyhlTRMYEf0