Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

florin74

^ Merci. Asta era. Oboseala, bat-o vina!  :lol:

djidji1975

Nici o știre oficială despre contractul de pe lotul 1? Rămâne Pizzarotti? Și care este variantă finală a capetelor lotului?

NGC

#4412
A aparut cu mare intarziere si un OP in valoare de 29,178,537.59 RON emis in 30.12.2015 catre PORR.
Inca mai asteptam sa apara si cele 2 OP emise in 30.12.2015 catre TIRRENA, care se pare ca sunt foarte greu de gasit ... ;)

gdo

In apropiere de Santimbru incep sa capete contur viitoarele ziduri de sprijin...dupa o lunga perioada de foraje...incepe sa se vada si la suprafata rodul muncii... :D
Si continuam sa ne intrebam...legat de lotul 1...se stie ceva...?...sau in continuare totul e o mare nebuloasa..... :book:

marisRO

Vesti de la dl. min.

- la Autostrada Sebeş-Turda pe toate cele patru tronsoane (loturile 2, 3 şi 4 existând posibilitatea să fie date în folosinţă în acest an)

Sursa: http://www.capital.ro/ministrul-transporturilor-spune-ca-termenul-de-finalizare-pentru-autostrada-pitesti-sibiu-este-acum-2021.html

horatiu.cosma

La primul articol fara erori flagrante de logica inginereasca al domnului ministru o sa ii trimit o prajitura de casa. Sigur o sa ii placa, deci poate il motivez sa nu mai spuna ineptii de genul: lotul 2 de pe Sebes-Turda va fi finalizat pana la finalul anului 2016.

ddfab

capetele coloanelor forate pentru traversarea dn1 , in curba oiejdea.



ddfab

completare cu poze la ceea ce spunea si gdo. se inalta armaturile pentru zidurile de sprijin intre oiejdea si santimbru.











ddfab

si la capatul dinspre alba al lotului 2, armaturi similare, de aproximativ 5 m. se pare ca vom avea aici niste ziduri de sprijin impresionante..., la fel ca si in locatia din precedentele poze.


















se lucra in continuare in curba de la oiejdea, pe partea dreapta cum mergi spre cluj si sus pe deal, continuau cu forajele.
o sa revin dupa ce toarna si betonul peste armaturile ce se vad acum. o seara buna sa aveti.

elion

#4419
Mulțumim Ddfab; din păcate doar un + (nu putem mai multe deodată)!

rocklee

aceasta  e o imagine simpatica ...nu tea certat ''paznicul '' ca faci poze



multumimde poze si imagini ddfab  :cheers:

TibiV

Nu l-a certat, dar nici nu l-a scăpat din ochi !... :)

ddfab,
:cheers:

Abia aşteptăm să vedem cum cresc zidurile alea ca Făt-Frumos...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Marius

Nu L-AU certat paznicii. Atentie la detalii, Burcus nu era singur  :)
Sorry pentru offtopic.

Pozele in schimb ne dau sperante  :)

AkaManah

Intreb pentru ca nu ma pricep: zidurile de sprijin inseamna ca nu vor merge in adancime ci vor pune fundatia deasupra solului? Stiu ca acolo e argila si dedesupt e un strat consistent de nisip.

yetiman

Miercuri update. :)

In primul rand - ceata foarte multa. Nu se vedea mai nimic din autostrada.
Dar n-am vazut miscari substantiale. Oricum, cred ca doar dupa 01.03 sa inceapa toti mai serios, daca vremea va fi normala pentru martie.

L4 - aici era ceata cea mai densa, asa ca n-am vazut nimic. Dar sigur nu era nici un furnicar de utilaje.
L3 - Era miscare bunicica in zona Decea, intre nod si pasaj peste DN. Lucrau la terasament si la podul peste DJ. La nod, miscare slabuta, iar la pasajul peste DN chiar nimic. Mai departe spre Aiud nu se mai vedea nimic din DN.
L2 - Nod Teius - erau vreo 2 utilaje - n-am reusit sa-mi dau seama daca se pregateau de decopertari sau doar pregateau gropi pentru descarcare arheologica (n-am idee daca s-a facut pana acum sau nu)

Poate la intoarcere, dupa-masa, sa vad mai multe si sa fac ceva poze, daca e cazul.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu