News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Eu sper sa se ajunga la un consens si sa se apuce Pizarotti de lucru. Nu cred ca isi permit sa fie adaugati pe lista neagra si sa nu mai intre in nicio licitatie 2 ani. Nu prea mai au multe lucrari in momentul asta, si o asemenea chestiune i-ar cam scoate de pe piata noastra. Plus ca au castigat cu 80% din estimarea CNADNR. Daca UMB poate pe Lugoj-Deva cu 40% si cu toate problemele de care s-au lovit, cred ca ar putea si italienii sa mearga inainte cu proiectul initial, tot o sa iasa pe plus. 

alexV

Quote from: horatiu.cosma on January 28, 2016, 02:35:59 PM
Vreo zona pe unde ar merita sa opresc pe traseu, sa vad ce se mai intampla pe A10? Si va rog sa nu ziceti "toate" :).

Quote from: alexV on December 23, 2014, 07:27:30 PM
Am parcurs lotul 4 in ordinea numerelor, fiecare numar reprezinta intersectia A10 cu un drum public existent.



Toate. Daca mergi pe drumurile publice, deci nu santier, timpul in plus e de vreo ora.
Pentru lotul 3 va trebui sa iesi de pe DN1, sa mergi pe drum tehnologic/ drum agricol pana in Aiud, implicit sa treversezi o data Muresul pe podul temporar facut de TS.

Bafta

horatiu.cosma

Lotul 3 cred ca o sa il sar, am inteles ca nu sunt noutati din decembrie incoace, ritmul de lucru e aproape 0. In maxim o luna o sa se apuce serios. Dar pe lotul 4 ar merita, cel putin zonele care nu sunt atat de vizibile din DN. Mersi mult de harta si informatii. Are cineva vreun contact de la Porr, sa ii intreb daca e ok sa intru pe lot si sa fac cateva poze?

lupualb

#4278
Salut,
Postez pentru prima data, cu toate ca va urmaresc de foarte mult timp. Lunar conduc 5000-6000 km prin tara si cred ca pot sa surprind prin poze aspecte ce tin de drumuri. Legat de A10 astazi am facut poze venind dinspre Turda spre Sebes. La lotul 4 se lucra doar la structuri, cel putin din DN asa se vede. Un mic excavator lucra intre primul pod de dupa devierea DN si lacul Stejeris.



Ceva utilaje si miscare se observa langa podul din dreptul manastirii, cred ca se lucra la santuri.






O mica echipa era ocupata si cu podul din dreptul limitei de demarcatie dintre judetele Alba si Cluj. De asemenea se observa o macara si oameni pe podul din dreptul intrarii in localitatea Unirea.



Pe L 3 din DN doar in dreptul localitatii Decea se vedea ceva miscare si de asemenea un mic excavator lucra la nodul de la Aiud

Pe L 2 a fost cea mai mare miscare. Se lucra atat la decopertat, forat si turnat beton. In poza se poate observa ca se lucra serios, inainte de intrarea in Teius, iar daca privim spre Teius, erau mai multe utilaje care se ocupau cu decopertatul. Tot in aceasta zona daca ne-am intoarce si am privii spre Aiud s-a inceput sa se decoperteze serios in directia blocului care trebuie daramat. Dupa Santimbru la aproximativ 500 m in doua locatii erau cife care turnau beton.



Avand in vedere ca am intrat in zona profanului, postand in zona in care nu ma pricep, sper sa nu deranjez prin faptul ca deocamdata nu folosesc termeni de specialitate precisi pentru a explica. De asemenea sper ca pozele sa fie in regula.



gdo

#4279
Un mic colaj foto de pe lotul 2.. din zona Oiejdea, zona unde se lucreaza in aceste momente destul de intens..
Dar sa inceem cu organizarea de santier unde au pus un baner cat hala cu consortiul dintre Euroconstruct si Aktor :)




in imaginile de mai jos putem vedea pe partea dreapta zona unde se foreaza inca dinainte de pauza de iarna, iar pe stanga zona cel mai recent atacata de lucrari, cel mai probabil aicea amenajeaza platforma pentru foraje,,








Deasemena in deal la Oiejdea se foreaza cu alte doua foreze...









In total sunt trei foreze pe o raza de cateva sute de metri...



rocklee

#4280
bine ai venit  @ lupulalb :)...printre noi ...iti multumim de poze si pentru un frumos inceput ...

mult curaj si indrazneala   :D...toti am fost la inceput fara experienta ...dar sti cum este ...  numai muncind capeti experienta ...numai mancand vine pofta de mancare   ...avem nevoie de oameni ca si tine ....care umbla prin tara si ne pot aduce informati si imagini utile .... mult succes in continuare  :):)

un pahar in cinste lui @gdo  :cheers:

TibiV

@lupualb, bine ai venit !
Numara-ti like-urile si vei vedea ca ai o primire frumoasa !... :)


@gdo, ca de obicei... :gj:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gdo

Multumesc baieti, un pahar si in cinstea voastra si pe viitor o sa ma prezint cu poze mai bune.. din pacate azi nu am avut aparatul la mine...si am folosit doar telefonul care in conditii de luminozitate scazuta nu da cel mai bun randament.
Oricum eu astept cu nerbadare urmatorile estimari oficiale, deoarece am vazut ca surprinzator in grad executie sta mai bine Pitzzaroti (11%) si Aktor doar 6% (aproximativ) daca nu gresesc. Sunt curios daca totusi stau mai bine pe lotul 2 ca in teren asa se vede...da momentan ramane dilema... :o

TibiV

Poate s-a pus la socoteală că Pizzaroti a re-re-reproiectat nodul ăla de 5-6 ori... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Am dat o fuga azi pana la Alba Iulia si inapoi si m-am oprit in cateva puncte pe lotul 4, sa vad care mai e treaba. Pe lotul 3 nu am observat nicio miscare, pe lotul 2 erau ceva oameni la supratraversarea DN 1, unde au fost puse poze si ieri, nu mai insist. Deci pe lotul 4 se lucreaza cat de cat la structuri, la drumurile de acces, la canale de scurgere a apei. Din discutiile cu muncitorii, am aflat urmatoarele lucruri: au fost chemati doar cei din zona. Muncitorii Porr care sunt din zone mai indepartate de Cluj o sa ajunga doar pana la inceputul lui martie. In momentul asta nu lucreaza decat strict ce se poate face in aceasta perioada a anului. La terasamente e exclus sa lucreze inca cel putin o luna, fiindca terenul musteste de apa, mai ales acum ca sunt peste 5 grade si se topeste zapada. Subcontractorii care se ocupa de terasamente de la nod pana inainte de lacul Stejaris o sa primeasca si zona lacului. Acolo sunt probleme, cica s-a deplasat tot terasamentul pus pana acum. Inca nu se stie cum vor proceda. Mai au de scazut cota in dealul Turda cu aproape 10 metri, tot pamantul de acolo se va duce la nod. O sa mearga repede, fiindca e distanta mica. La terasamente au multe probleme cu izvoare subterane, dar ei zic ca le rezolva fara rabat de calitate. Daca vor fi toti si vor fi platiti, ei zic ca in septembrie ar trebui sa fie gata. Urmeaza poze si filmulete, stay tuned :).

horatiu.cosma

In spate la Kaufland, nimic nou.


In continuare, am filmat din zona Kaufland pana cand se termina terasamentul, inainte de lacul Stejaris.
http://www.youtube.com/v/9jJK_WT8r30
Aici se termina terasamentul.



Supratraversarea drumului spre Stejaris(81).

Foarte lat acest podet pentru un simplu drum comunal.



Privire din acelasi punct in directia opusa, spre Alba Iulia. Nu se vede foarte clar, dar se lucra la aceas structura.


Urmatorul punct, pe drumul 86 spre Mahaceni.


Aici se incarcau predalele de la fata locului in camion. Probabil le muta la o alta structura.

Filmare tot de aici.
http://www.youtube.com/v/wyntOzxuKHo
Urmatorul punct, langa manastirea Dumbrava. Aici tocmai terminasera de ridicat o grinda, nu am mai avut rabdare sa astept pana se apuca de alta.


In plan apropiat cred ca se foreaza pentru un podet, pe viitorul drum ce va supratraversa A10 si va ajunge in satul Dumbrava.

Ultimul punct, Inoc, cele 3 structuri de la finalul lotului. Si aici era ceva miscare, dar anemica(pareau moldoveni dupa grai muncitorii :) ).









La intoarcere, cand sa intru pe A3, am fost surprins sa vad ca era miscare puternica la o structura din zona viitorului nod. Am doar o filmare.
http://www.youtube.com/v/EPDKJcI7BwI





TibiV

Horatiu,
:tzuica fiarta:

Dar ai grijă măi omule la condus...
Mai fac şi eu poze din mers, dar la 40km/h, ca la traficul din București...
Ce ai filmat tu e aproape cascadorie....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee


Nelu63

Horatiu multumim , sa cam imuiat asfaltul pe santiere , ii pling de mila masinii tale . :):gj:

horatiu.cosma

Inca nu mi-am incalcat promisiunea data masinii ca nu o duc pe santiere. Ea s-a odihnit pe DN 1, sau pe DC/DJ-uri, unde am avut asfalt. Legat de filmari, sper ca nu avem politisti care ne urmaresc :).