News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 16 Guests are viewing this topic.

archaeus


archaeus


archaeus


archaeus

#2313
Cam asta este situatia, mie personal nu mi se pare un progres semnificativ fata de acum o luna la UMB, au fost si ploi si la terasamente nu prea s-a putut lucra, am observat ca la podul peste Olt au inceput sa iasa cu ceva structuri din pamant iar la TS  se vede luminita. Va updatez zilele astea iar!!
Enjoy!

Dominik

Super cadre archaeus !!! +1  :cheers: Wow sunt deja 2 foreze pe cursul Oltului !  :)
You're in Steelers Country

danielCD

Felicitări pentru poze!
Da, parcă în alte luni s-au mișcat mai bine. Nu îmi dau seama la podul peste Olt cum stau cu piloții forați. Am văzut multe foreze de multe ori, dar parcă nu par să fi ieșit din pământ cu structurile. Poate ne lămurește cineva care are ochiul format sau care știe mai bine situația din teren.

paullie

Ok de unde sunt pozele alea de la Dublin?


paullie

Eu cunosc cât de cât zona Slatina - Bals. Altii de pe forum nu. Am rugamintea, MARE DE TOT, sa imparti pozele in grupuri nitel mai mici si sa adaugi mici detalii/explicatii. Multumesc

archaeus

Sunt cate 10 poze si au coordonate gps.
Cate sa pun/postare? Altii pun cate 20 si vad ca e ok.

paullie

Asta cu GPS mi-a scapat Scuze
Cat despre 5 vs 10 vs 20 nu e norma. Bine ar fi cate sunt dintr-o zona. Adica de ex ai 5 de la Saru, 3 de la Piatra, 8 de la Teis, 9 de la balta Milcov, 2 de la Cacâna, etc

dr4qul4

pozele sunt perfecte. Cui nu-i convine se paote deplasa pe santier sa faca el altele mai bune.

Chiar si fara locatia GPS e a al naibii de greu sa distingi Oltul si Oltetul
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

perfidus

#2322
Cum spunea si un alt coleg mai devreme, iata situatia pe zona din Tronson 1 unde avem proaspata AC (pasaj Km 1+400)  - nodul cucuruzului, cu DJ643F Ghercesti :







Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

horatiu.cosma

#2323
Față de ce am filmat pe 19 mai, după o lună jumate avansul e subțirel pe partea de elevații la structuri. Ar fi nevoie de o filmare din dronă cap coadă ca să avem o imagine mai clară, dar din ce văd în imagini au urcat cu structurile nesemnificativ. La acel viaduct de vreo 10 deschideri din zona Brăneț mă așteptam să fie toate pilele finalizate, la ritmul de lucru UMB. Când colo, arată aproape la fel ca în mai. Comparativ cu ce spectacol era la Bacău anul trecut pe vremea asta, UMB la Balș-Slatina din păcate nu prea impresionează. Uitați-vă aici cum arăta podul mare de la Bacău după o lună de șantier; sau după 2 luni. La podul mare peste Olt lucrează timid la 3 infrastructuri din vreo 45 după mai bine de 3 luni de când s-au apucat de forat. Evident că șantierul merge bine în comparație cu Aktor, Pizzarotti sau alți lălăiți, dar UMB ne-a obișnuit cu alt nivel în ultimii ani și deocamdată nu l-a atins pe șantierul ăsta.

archaeus

@horatiu.cosma am facut poze mai ales in zona structurilor, tocmai din motivul ca la terasamente nu prea s-a putut lucra din cauza vremii. Pare ca ies cu ceva din pamant pe malul vestic al Oltului, au toate overpassurile la noduri ridicate de mult, structurile la supratraversarea caii ferate e gata de mult, dar pare ca au lasat-o mai moale in ultimele 2-3 luni. Si eu care speram ca la sfarsitul anului e gata centura la Bals.....