News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

Ionut

Stai linistit ca plasează API o drona la Bacău în curând. Nu veti duce lipsă de poze și video.

Ionut

#2521
API va face programul de sambata seara! PREMIERA: prima filmare COMPLETA cu Varianta de Ocolire Bacau intre DN2 Sud si DN2 Nord, inclusiv Autostrada A7. Asa arata rezultatul a 20 de ore de munca: drum B-Bacau, filmare, procesare video. Multumesc ghidului meu local, AlexAllex! El va fi omul API de nadejde la nivel local. Multumim ZUBLIN pentru sustinere! Daca mai vreti sa repetam figura, pe A7 si nu numai, stiti care sunt conturile noastre. Multumim!!!

Enjoy!


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

A meritat asteptarea, sper. :lol: Ai de toate. Mobilizare ca din pusca brevetata de UMB la podul peste Bistrita. Cadre frumoase cu diverse zone. Exproprieri-mamut in doua zone, mai rau ca la Bogata. Relocarile de utilitati - prietenele noastre. Poduri, devieri, multa apa. O noutate absoluta: poduri peste diguri. De toate. O groaza de detalii. Va las sa le descoperiti. Enjoy!

Allex

Multumesc, Ionut, in numele bacauanilor pentru efortul facut. In ciuda vremii urate de afara, a frigului si a vantului turbat ai reusit sa pilotezi excelent si sa ne aduci niste imagini superbe din aer, unele care ne dau sperante (mobilizarea de la podul peste Bistrita) si altele care ne dau emotii (exproprieri, relocari utilitati, etc.).

+1 si :cheers: :cheers: :cheers:
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

AlexAllex,
nu mai fa pe modestul...  ;)
Ati facut o echipa de exceptie!!!...

Desi...
[sarcasm]
Lucrarea nu este OK. Nu cred ca aveau toti casti... Daca se gainata vreun gugustiuc pe capul lor?!...
[/sarcasm]
Acum serios vorbind...
Mi se pare incredibil ceea ce am vazut.

Sa ma ierte "high class" de pe forum, dar daca am fi construit asa in Romania, am fi fost de mult peste borna de 1000 km...

Run, UMB, run !....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Earthchild

Mai bine mai târziu, decât niciodată.
Ce lung e podul peste albia majoră a râului Bistrița! Cred că va fi cel mai lung pod de autostradă din România. Bine că n-au trebuit să construiască peste Siret...

Io

Felicitari si multumiri!
Intrebare: in 3 luni (din 21 Ianuarie) au facut toate astea?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Allex

Lucrarile la podul peste Bistrita au fost incepute de EKO. Se facusera foraje (tot Zublin a forat si atunci) cam pe 75% dintr-un sens. UMB a intrat in teren oficial pe 8 martie 2019 odata cu emiterea ordinului de incepere, neoficial cu vreo 2 saptamani inainte la delimitari si curatenie prin balariile lasate. Zonele de pe aliniament care se vad neatacate cred ca sunt siturile  la care mai aveau de lucrat arheologii.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

Quote from: AlexAllex on April 20, 2019, 07:25:41 PM
UMB a intrat in teren oficial pe 8 martie 2019 odata cu emiterea ordinului de incepere...
QED....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

In 3 luni au facut si proiectarea (sau facut rost  :D ). Sper sa ii tina. Lotul parea usor pe hartie. Realitatea e alta. Teren ca in palma....dar rau, canal de fuga, parau, drumuri, cf, utilitati si....exproprieri.
Urata rau treaba la canalul de fuga. Acolo va fi o deschidere mare. Plus una mai mica peste drum. Dar nu se poate face nimic pt ca avem de expropriat cladiri. Multe cladiri. De fapt cred ca este cel mai greu lot de A de pana acum, din perspectiva avizelor. Cred ca pe lotul asta atat de scurt avem mai multe case de demolat decat pe tot A10.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Ionut, nu e noutate poduri peste diguri, avem pe A10 la Pizarotti acceasi treaba. Azi maine trebuie sa le refaca :).
Multumim de filmare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

La podul peste Bistrita observati cate armaturi pentru radiere sunt executate si puse peste tot. :lol: (Sunt acele paralelipipede, ca niste cutii de chibrituri imense.) Pe-alea cand le-or fi facut? Tot la pod, observati cum se sudeaza la greu carcase pentru piloti. Vedeti si muncitori (densitate mare) la culeile dinspre nord. E incredibil cum lucreaza in punctul ala... si ce progres au intr-o luna si jumatate. S-au forat piloti cu 4 (patru) foreze Zublin. Pacat ca nu le-am prins... Doua din cele 4 au fost mutate la podul peste CF (M500) dintre DN2 si podul peste Bistrita.

@Cip - scuze, nu stiam ca si Pizzarotti are pod peste dig. :D

rocklee

 :o wow. . :o wow. 
De început arata foarte bine. Felicitări pentru filmare.
:cheers: :cheers:

dacianova

Felicitări și mulțumiri,

Impresionantă mobilizarea UMB, doar sunt la ei acasă și probabil vor să facă impresie bună (dacă mai este cazul)
Mi-a plăcut (și nu prea) comentariul din zona de nord (A7 continuă spre Pașcani peste ani). Să sperăm că vor fi cât mai puțini.
O întrebare: există pe undeva planuri cu noua centură?
Încă o dată multumim pentru imagini și pentru timpul alocat pentru realizarea acestora.